Rozhovor se Sixteen přímo ze stáje: „Na Suchdole se mám jako v lázních.“

01. 11. 2012 33 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Po velkém ohlasu na koňáckou událost roku, příjezd dvojnásobné vítězky Velké pardubické na Suchdol, pro vás máme podrobnější informace a jedinečné fotky.

Vyrazili jsme za paní Starostovou, která má Brandejsův statek na povel, a zeptali se jí na podrobnosti. 

iZUN: Všechny studenty asi nejvíce zajímá, jak je možné, že se Sixteen dostala právě k nám na Suchdol?

První zpráva do médií proběhla už při Velké pardubické, kdy pan majitel Bouček během přenosu Suchdol zmínil. Byl tam i se svojí vnučkou Sárou, která u nás teď jezdí a měla ji dostat už minulý rok. To ale Sixteen doběhla po dobrém výkonu druhá, a tak se rozhodlo, že se její kariéra ještě o rok prodlouží. Letos už ale bylo jasné, že doběhne „Velkou“ a Sára ji dostane. A to se také stalo (úsměv).

iZUN:  Ale co bylo tím rozhodujícím faktorem, že právě Brandejsův statek?

Jednoznačně to, že zde má dvě dcery a dvě vnučky, které zde teď jezdí, a také poloha statku. Pan Bouček ji bude chtít často vidět a k nám to má nejblíž. Nemusí se za ní trmácet někam daleko, a navíc se mu u nás líbí.

iZUN:

iZUN: Sixteen ale letos nejslavnější dostihový závod v České republice nedokončila, svým žokejem byla zastavena. Máte nějaké podrobnější informace o tom, co se stalo?

„Váňovci“ letos na dostihy jeli už v pátek. Závod se konal poprvé v historii v sobotu, protože ustoupil Zlaté přilbě (motocyklový závod, pozn. red.) a dá se říct, že tohle všechno je strašně rozhodilo. Koně ten den nežrali, neboť změnili prostředí na dostih a také museli cestovat jinak, než jsou navyklí. A aby toho nebylo málo, Sixteen je klaustrofobická, špatně snáší převozy boxem. Také proto v posledních letech tak málo jezdila běhat do ciziny. Co čert nechtěl, na ni tento rok nezbyl velký a vypolstrovaný boxík, a ona tak dojela do dějiště závodu ošklivě potlučená. Přesto to nebylo tak vážné, rozhodně nekulhala, a tak prošla veterinární kontrolou. Žokej, co ji dlouhodobě jezdil, ji pak v dostihu zadržel, držela se sice s ostatními, ale trápila se, to on poznal.

...za svoji kariéru vydělala přes 9 miliónů korun...

iZUN: Opravdu může posunutí dostihu o den rozhodit tak zkušené lidi jako je Josef Váňa a jeho koně?

Nevím, jestli je to přesně ten důvod, ale faktem je, že něco se tam stát muselo. Koně byli perfektně nachystaní, ale jak jsme se dozvěděli, dřív jezdili na „Velkou“ v neděli ve tři hodiny ráno. Přijelo se, prošlo se veterinární kontrolou, odzávodilo se a jelo se domů. Teď koně přijeli do prostředí, kde se závodí, a nezávodilo se, respektive až další den. Dostali tedy na večer jinou slámu, jinou, pro ně špatnou vodu a i tohle určitě hrálo podstatnou roli.

iZUN: Když už jsme se dostali k těm transportům... jak probíhala její cesta na Suchdol?

Sem už probíhalo vše podle plánů. Měla svůj velký a vypolstrovaný box, takže to měla se vším komfortem. Dovezl ji její stálý žokej Bartoš a přijel dokonce i trenér Váňa. Strávili tu s námi krásné odpoledne. Josef Váňa se ukázal jako ohromný společník a bavič, udělal na mě obrovský dojem. Je úžasně bezprostřední a odlehčil tady celou tu atmosféru. Nakonec bavil rektora s kvestorem i pana primátora Svobodu.

iZUN:

iZUN: Jak se u nás na Suchdole Sixteen líbí?

Teď po tom týdnu už tady opravdu začíná být doma. Ale nejdříve byla hodně opatrná, dlouho se třeba rozmýšlela, jestli si od nás tu svoji oblíbenou mrkvičku vezme, nebo ne, přehrabovala se v seně, protože to nebylo to její a číhala číhala, jestli my od ní náhodou taky nebudeme něco chtít. Ale jak už jsem řekla, teď už je všechno v normálu.

Sixteen je skvěle vychovaná dáma...

iZUN: Naše studenty taky hodně zajímá, kdo bude moct kobylu vlastně jezdit?

Na úvod chci říct, že v žádném případě nebude sloužit na výuku studentů, jak si někdo myslel... Nedostane se ani do jezdeckého klubu, rozhodně není určená pro tyhle věci. Jezdit ji bude výhradně Sára (vnučka pana majitele Boučka, pozn. red.).

iZUN:

iZUN: Jaký má vůbec dostihový kůň program, když skončí se závoděním?

Konkrétně Sixteen byla v závodním kolotoči od 2 let, tudíž závodila 10 let, což je poměrně dlouhá doba. Za svoji kariéru vydělala přes 9 miliónů korun. Takže tady bude jen lehce chodit a samozřejmě bude pouštěná do výběhu. U nás ale není zvykem, aby spolu velcí koně chodili do výběhu, protože jsou okovaní na všechny čtyři nohy, takže máme pro každého koně svůj výběh. U ní jsme ale věděli, že vždycky chodila do výběhu s nějakým kamarádem. My jsme ji ale chtěli převést na náš režim, což neprošlo.

iZUN:  Co se stalo?

Pustili jsme ji samotnou do výběhu, ale bylo vidět, že se jí to nelíbí. Byla s tím prostě nespokojená a dávala nám najevo: „Tak takhle to tedy nepůjde.“

iZUN:  Jak se pozná, že je kůň s něčím nespokojený?

Sixteen byla ve výběhu neklidná, klusala kolem dokola, přecházela kolem elektrické pásky.

iZUN:  Co jste tedy dělali? Jak se hledá kamarád pro takovou královnu?

Pan majitel nám navrhoval, že dřív chodila s kobylami, tak pokud tu nějaké máme, může chodit s nimi. To jsme ale věděli, že by neklapalo, ty naše kobyly si nenechají nic líbit. Proto jsme na to šli jinak. Sixteen je ustájená vedle našeho nejhodnějšího koně, Nandína, ten se nikdy na žádného koně křivě nepovídal, je nekonfliktní. Ze začátku na něj i přes mříž pištěla a kvičela, ale on byl naprosto v klidu. Po dvou dnech se přes mříž skamarádili a my se rozhodli zkusit to s nimi ve výběhu. Nejdříve jsme je měli na vodítkách, nechali je k sobě čichnout, pak jsme je opatrně pustili. Opět k sobě přišli, Sixteen ho chtěla kopnout, Nandýn uhnul a od té doby už je všechno v nejlepším pořádku.

iZUN:

iZUN: Jaká je Sixteen povahově?

Jednoznačně musím říct, že je to skvěle vychovaná dáma. Například když jdete stájí, nedoráží na vás, že by hned chtěla cukřík nebo něco jiného, tak jak to dělají ostatní. Když jí ho nabídnete, ráda si ho vezme, ale když nic, tak holt nic.

iZUN: Jak koně snášejí konec svého dostihového života, nechybí jim to třeba, když skončí v podstatě ze dne na den?

Drtivá většina to snáší dobře, existují výjimky, ale těch je málo. Pro toho koně byl ten jeho dosavadní život jen stres a konkrétně dostihy jsou velice těžká práce. U nás ji do ničeho nenutíme, jde se projít, pak do výběhu. Když se moc nechce, tak se moc nemusí. Má se u nás jako v lázních. Zaslouží si je totiž.

iZUN:  Dočká se Sixteen svého potomka?

To samozřejmě záleží na panu Boučkovi, ale vzhledem k jejímu vytížení a také věku už není na co čekat, respektive je nejvyšší čas. Dokonce se pan majitel ptal, zda by zde mohla být Sixteen i s hříbětem.

A mohla?

Ano, určitě by se sem vešli, protože jsme teď naše prostory díky firmě Equidomus rozšířili o čtyři venkovní boxy. Koně jsou tam i spokojenější, můžou se koukat, co se děje venku, a i v dalších směrech je to pro ně lepší.

iZUN:

iZUN: Když jsme spolu mluvili naposledy, stavba venkovní haly nevypadala úplně růžově. Jak je tomu teď?

Získali jsme veškerá povolení od všemožných institucí a na začátku prosince se bude moct začít stavět. Tudíž by celá stavba o rozměrech 20×40 metrů měla být hotová v půlce prosince, a my tak mohli jezdit i přes zimu, což nám hodně pomůže.

iZUN:

iZUN: Zaregistrovali jste nějaký zvýšený zájem studentů?

Nejenom studentů, myslím, že úplně všech lidí (smích). Už od toho zmínění při Velké pardubické jsme byli bombardováni telefonáty, zda je to opravdu ten náš Suchdol, a jak to tedy doopravdy bude. Každý den je tu nějaká školka nebo třeba tři čtyři lidé, kteří se přijdou zeptat, zda je to opravdu ona. Je to tak známé jméno, že se rozhodně není čemu divit. Je to obrovská reklama jednak pro školu, ale hlavně pro nás. Stala se teď naší tváří a my jsme na to náležitě hrdí.

Závěrem bych chtěl poděkovat paní Starostové za čas, který si našla na náš rozhovor, a Sixteen popřát, ať je jí u nás na Suchdole hezky.

Autoři: Adam Valečka Foto: Lucie Starostová, Kateřina Neugebauerová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 listopadu, 2012 - 00:28

Špatnou vodu? Opravdu dostali koně špatnou vodu? JAk se liší dobrá voda od té špatné? Navíc proč když na nedělní dostihy odjížděli vždy ve 3 ráno, neudělali to samé i v sobotu?

| 38
AV
AV - 02 listopadu, 2012 - 08:08

Možná byl termín špatná voda nesprávně pochopen. Špatnou vodou a špatným senem se myslí něco jiného, než na co byli zvyklí z domova. Na druhou část otázky by asi měl odpovědět sám pan Váňa, ale co jsem měl možnost zjistit, bál se sobotní dopravní zácpy.

| 28
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 listopadu, 2012 - 22:49

Voda je tam dost tvrdá a jak už tam nejsou koně ustájený denno denně tak je i zarezlá v trubkách a podobně...letos jsem tam měla svého bývalého dostiháka na závodech a za celej den a půl se vody ani netknul a když dorazil domů tak vypil co se mu dostalo pod ,,čumák"... prostě stresovaný koně se chovají jinak a vše je vyvede z míry...

| 30
Ivana
Ivana - 02 listopadu, 2012 - 14:40

Gemtlemanské rozloučení. Tak to má být. Nádherná kobylka. Děvčatům to sluší, snad nebude pro malou slečnu moc divoká. Hezké prostředí, co víc může kůň chtít. A bude nadále velkou hvězdou s veškerou pozorností. Hodně štěstí a zdraví v novém domově, kočičko.

| 38
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 listopadu, 2012 - 17:34

Jaké "hold"??? Student vysoké školy, autor článku, nezná rozdíl mezi holt a hold? Smutné!! Zbytek raději nekomentovat...

| 31
AV
AV - 02 listopadu, 2012 - 18:00

Omlouváme se, uniklo to naší korektuře. Už je to opravené ;)

| 24
Anonymní filďák
Anonymní filďák - 02 listopadu, 2012 - 17:54

Proč dávají stádová zvířata samostatně do výběhu? Našim koním by z toho tedy hráblo.

| 38
AV
AV - 02 listopadu, 2012 - 18:01

Koně tam nejsou samostatně, v jednom výběhu jsou dohromady a ten druhý, před statkem, je rozdělen na několik menších.

| 31
Katka
Katka - 02 listopadu, 2012 - 19:35

Vážená redakce, nejdřív si promyslete, co chcete napsat a pak to napište - když je výběh rozdělen na několik menších, tak v těch menších jsou koně dohromady nebo samostatně? A je sice hezké že na sebe vidí, ale když je mezi nimi elektrický ohradník, tak jsou jejich stádové potřeby velmi omezené... Bohužel jsem poslední dobou velmi zklamaná kvalitou článků a jakožto koňák právě u těch o Sixteen. Netvrdím, že by to mělo být napsané tak, aby nezasvěcený člověk nevěděl o čem je řeč, článek je určen hodně širokému okruhu čtenářů, ale když už píšu o nějakém tématu, o kterém nic nevím, tak si nastuduji alespoň základní problematiku. Články z Brandejsova statku mi spíše připomínají něco jako humornou povídku Jak se typický Pražák poprvé setkal se zvířete větším než pes

| 62
AV
AV - 02 listopadu, 2012 - 19:46

Rádi v našich řadách přivítáme experta přes koně, který bude s radostí psát články z Brandejsova statku ;) Pokud máš pocit, že se koním na Suchdole daří nějak špatně, určitě neváhej zajít na statek, něco paní Starostové poradit... :)

| 33
Katka
Katka - 02 listopadu, 2012 - 22:06

Tak abychom si to ujasnili, můj komentář se netýkat toho, jestli se koním daří dobře nebo špatně (na to mám vlastní názor), ale především stylu, jakým jsou články psané...

| 54
Honza Kačer
Honza Kačer - 03 listopadu, 2012 - 21:22

Katko, já lobuji za Adamův návrh. Pokud ti úroveň článků o koních nevyhovuje, tak nabídni svoji pomoc při tvorbě lepších. Tím můžeme všichni jen získat, ne?

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 listopadu, 2012 - 19:44

Já teda musím potvrdit, že koně tam doopravdy jsou jenom na samotkách. Když jsem tam před dvěma lety v rámci výuky jezdila, tak to tak bylo. Do společného výběhu chodili jenom huculové a hafloši. Velcí koně chodili z boxu do malých ohrádek u jízdárny. A v létě měli stejným způsobem rozdělenou i louku. Taky jsem se nad tím pozastavovala. Svým koním bych tohle nikdy nepřála. Je to život na samotce. Když jsem se ptala proč to tak je, tak prý proto aby si navzájem neublížili. To byla jediná věc, která se mi tam nelíbila. Jinak je tam o koně dobře postaráno, mají všechno co potřebují. A hlavně se mi líbil přístup k provozákům. Na ty se při výuce bral obrovský ohled. Za jakoukoliv sebemenší chybu dostal student okamžitě vyhubováno. Díky tomu to byli super koně a ne okopané herky jak je často zvykem.

| 45
AV
AV - 02 listopadu, 2012 - 19:51

Můžu jen potvrdit to, že je to z důvodu, aby si neublížili. Jestli je to život na samotce těžko říct... Každopádně je skvělé, že pokud máte vlastní koně, můžete si to dělat, jak chcete :)

| 30
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 listopadu, 2012 - 20:12

Tak zrovna sixteen sama do výběhu nechodí..

| 23
Eva Anděla
Eva Anděla - 02 listopadu, 2012 - 20:28

Ke komentářům, myslím, že paní Starostová není žádný koňařský elév a ví přesně co dělá. Řekněte mi, kdo z vás by riskoval zkopání a případně další veterinární ošetřování soukromých koní. A že jsem už takový případ zažila na vlastním koni (20 stehů) a u kamarádky - rozdrcenou lopatku (uspání koně na věčnost). Sixtince přeju hodně hezkých chvilek se Sárou, i v roli maminky a vím, že jí také poctím návštěvou. :-D

| 44
Anonymní filďák
Anonymní filďák - 05 listopadu, 2012 - 22:22

Víš, je mnoho a mnoho sportovních stájí (kde jsou tím pádem koně většinou nakovaní). A nemyslím si, že oni by to dělali špatně proto, že dopřávají stádovým zvířatům pobyt ve stádě, třeba za rizika úrazů. To už potom ty koně nemusí pouštět do výběhu vůbec, protože jim tam hrozí zranění nejen kopancem od ostatních koní. A na tom se jistě shodneme, že takový život neustále jen v boxe je opravdu na dvě věci (i když třeba na trojském ostrově bohužel možnost výběhů pro koně není). Pokud to majitelům nevadí, je to jejich věc. Špatné to ovšem je, když si to někde budou klást jako podmínku. Do takové stáje bych si potom koně nikdy nedala. Reakce Sixteen zvyklé na stádo myslím mluví za vše.

| 30
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 listopadu, 2012 - 22:37

Nandino =)... Píše se to s měkkým i

| 29
AV
AV - 03 listopadu, 2012 - 23:17

Díky za připomínku ;)

| 34
Student
Student - 05 listopadu, 2012 - 11:09

Nechápu, proč je kůň ustájený ve školní stáji a nebudou na něm moci jezdit ani studenti, natož členové jezdeckého klubu. Majitel si měl dát koně někam jinam a ne na místo, kde z toho vytříská nejvyšší výhody za minimální náklady a práci, kterou mu budou dělat studenti. Jak víme my, kteří jsem prošli "praxí" v koňské stáji, tak nejde vůbec o to, aby se studenti něco naučili, ale spíše o to, aby vykonávali z rozmaru vymyšlené práce zaměstantců stáje, jmenovitě paní Starostové (vybírání "symetrických oblázků" z hromady navezené hlíny. aby bylo čím přikrýt její záhonek; vytrhávání rmene z výběhu, který může být jednoduše posečen; hrbání kolbiště, které může být jednoduše pohrabáno traktůrkem, který tam od toho je;). V souhrnu obecně je systém praxí na naší univerzitě bohužel katastrofický a největší problém vidím v tom, že jakmile si člověk zvykne, že za něj všechna práce bude udělána, tak si vymýšlí jakékoliv práce, které jsou doslova ostudou pro studenty a jejich "výuku". V jednom případě jsem se dokonce setkal s tím, že se 2 dámy na stáji neshodly v tom, jak vykydat koním box. Jedna trvala na tom, že se pilinami musí šetřit a student musí rukou vyhrabat výkaly z pilin jako lehce dekadentní popelka, zatímco druhá paní trvala na tom, že se i méně zašpiněná podestýlka musí vyhodit. Když mají zmatky mezi sebou, není divu, že je pak budou předávat mezi studenty.

| 36
AV
AV - 05 listopadu, 2012 - 20:33

V první části Tvé poznámky Tě odkážu na článek - je v něm přesně popsáno, proč se pan majitel rozhodl pro Suchdol. Jako student naší školy by jsi na tenhle fakt měl být každopádně pyšný ;) Co se týče praxí, tenhle názor slyším poprvé, na praxi jsem u koní nikdy nebyl, tudíž nemohu posoudit.

| 32
Anonymní zemědělkyně
Anonymní zemědělkyně - 06 listopadu, 2012 - 14:30

No s praxema na škole je to téměř tak, jak je popsáno... zbytečná práce, která se často vymýšlí jen proto, aby studenti měli co dělat (samo že nás nemůžou pustit po vykydání domů, to přeci nejde). Mám dojem, že jsou na tom tak všichni z agra co měli nějaký zootechnický obor (o rostlinářích si nejsem jista, ale z doslechu soudím, že jsou na tom obdobně). Ale je jasný, že se to asi moc nešíří mezi jiné studenty (pef atd.) Pro pobavení, já byla na praxi ve školní stáji, tý, co je teď v rekonstrukci, u krav, koz, slepic apod. Slepicím jsme hrabali podestýlku do roviny, aby tam nebyly kopečky (slepice je ovšem hrabavý tvor a v minutě byla naše práce pryč), z výběhu ovcí jsme sbírali větve a větvičky (aby si pán vedoucí měl čím doma zatopit), podlaha se vytírala ráno, aby se hned ušlapala (jo, je to třeba, ale kdyby aspoň odpoledne, kdy tam lidi končej) a podobně jak u člověka nade mnou - podestlali jsme, měli schváleno a přišel druhý vedoucí a sjel nás za to, že nešetříme slámou...

| 36
Kateřina Santarová
Kateřina Santarová - 05 listopadu, 2012 - 20:36

Pro Sixteen by byli lázně, kdyby se proháněla po 100ha s dalšími dvaceti koňmi...tedy...konečně by mohla žít...

| 43
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 listopadu, 2012 - 21:36

Vazeni kritici, pokusim se vam objasnit nektere veci ze skolni jizdarny.velci kone chodi do vybehu proto aby se nepokopali-jsou okovani na vsechny 4 a pokud by doslo ke zraneni(coz by po kopanci podkovou doslo)u nektereho z koni a byl by vyrazen byt na kratkou dobu z provozu,nemeli by studenti na cem jezdit.hodiny jsou narvane k prasknuti a i pri plnem poctu koni je to fuska zvladnout.krom toho kazdy z koni,patri jine fakulte.zpravidla se stava,ze nemuze-li nejaky z ruznych duvodu pod vyuku,studenti si stezuji na prislusnych mistech sve fakulty a od jejiho vedeni si pak pani starostova vyslechne par nepeknych vet.proto ta prehnana opatrnost.jinak nekteri soukromi kone chodili do vybehu spolecne,ale i skolnich je to akorat drazdeni hadu bosou nohou,protoze fakulty si svuj majetek peclive hlidaji.pokud si prejete aby kone chodili pohromade,zkuste to prednest na studentske rade,ale i s tim,ze studentum nebude vadit,kdyz nebudou jezdit z duvodu zdravotnich neschopnosti koni(pokazde to vadi).co se tyce praxi,tak strasne to neni,cisteni skolni drubeze je napriklad mnohem horsi(cmelici jsou fajn zviratka).v jizdarne je prace nad hlavu a ty nesrozumitelne cinnosti typu kaminky-to neni zahradka pani starostove,ale pana vedouciho katedry,ten chce aby statek byl reprezentativni misto.rmen se vytrhava proto,ze je potom mensi pravdepodobnost ze naroste,kdyby se skosil,neroste v tom vybehu za chvili nic jineho,hrabe se jizdarna proto,ze s trakturkem muze jezdit jen par vyvolenych lidi,studenti ho pokazde do tydne rozbili a katedra odmitala financovat jeho opravu,kdyz byl rozbity 6x do mesice,takze neni-li pritomen traktorista,hrabe se rucne.jinak praxe pracuji od osmi od rana max do ctyr odpoledne,ale je zpravidla poustena domu jiz po poledni,pani starostova nastupuje po odchodu praxe spolu s cleny klubu a pokracuji v praci dokud se vecer nenakrmi,takze rozhodne se tam studenti nepredrou a prace neni nezvladnutelna,spis casto to byva parodii na praci a deti nekde jinde v JK delaji vic.snad jsem vysvetlila nektere dohady a nesrovnalosti a kdyby ne,neni nic jednodussiho nez jiz za pani starostovou,nebo ji napsat email a nechat si to vysvetlit od ni:)

| 33
Anonymní filďák
Anonymní filďák - 05 listopadu, 2012 - 22:32

Děkuji...to potom ledasco vysvětluje a ten režim už se dá chápat. Pak by jaksi měli studenty na vaši škole přinejmenším poučit o tom, že kůň není moped, a může být také zraněný, nemocný...Nevím, jestli studenti hodiny na jízdárně platí, ale každý obyčejný koňák za svého koně platí, i když nejezdí, a nedělá mu problém to pochopit. Takže je to klasicky zas jen o přístupu lidí.

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 listopadu, 2012 - 14:35

to, že by si někdo stěžoval na to, že by se nejelo danou hodinu kvůli fyz. omezení koně, by svědčilo pouze o omezené mozkové kapacitě daného studenta...

| 29
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 06 listopadu, 2012 - 19:30

No a ono ejhle - stěžovali si:-) Nebudu zveřejňovat která fakulta co do počtu stížností vede, nicméně děje se. Ale tyto stížnosti bývají z těch více inteligentních. Pro pobavení: ne malé množství studentů si například stěžovalo i na to, že musí kydat boxy a pozor, že to NESOUVISÍ s péčí o o koně, tak proč by to měli dělat...Děje se všechno možné a lidská hloupost je nekonečná. A nejlepší je, jak známo, srážkám s blbci předcházet

| 28
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 listopadu, 2012 - 22:52

popravdě nechápu toto hanění školního statku, všichni se snaží, aby vše fungovalo s tím, co mají k dispozici, aby se zde koně měli dobře, a myslím si, že se jim to daří více než dobře... to, že jsou malé výběhy- no zkuste si v Praze najít 100 hekterů pastvin... všechno, co se na statku dělá, má svůj logický a praktický význam, například si zkluste pustit okované koně mezi sebe, schválně, kolik jich vám zůstane zdravých, ne-li živých, pokud opravdu nenaleznete nekonfliktní jedince s možností ,,se uklidit" na druhou stranu výběhu, daleko od agresora , a ani to vám nezaručí, že se nic nestane... A praxe ? No, stěžují si nejspíš asi zhýčkané květinky, což je dost smutný, pokud jste se vydali na zemědělku, a alespoň vidíte, co obnáší péče o koně, a chtěla bych vidět některé remcaly, jak budou menežovat a obstarávat chod takovéto stáje, aby vše fungovalo, jak má ... upřímně se musím smát :) jasně, spousta lidí by to jistě dělala lépe ;) A vůbec, nechápu ty věčné dohady ohledně statku, kecat umí opravdu každej, ale chtěla bych vás vážení vidět ... prostě si myslim, že je to naprosto zbytečný a hlavně to neni na místě, děláte, jakoby se tam dělo bůhvíco strašnýho, a je to skoro k zarmoucení některý řeči, co se tu vedou... vím, jak to na statku chodí, byla jsem tam několikrát na praxi a pravidelně a docházím na výuku, a štve mě, že se někdo takto vyjadřuje ... Myslím, že můžeme být rádi, že Suchdol hostí takovouto koňskou královnu, o koně se zde starají velmi příkladně a dělají pro ně, co mohou a je v jejich silách ...

| 28
Jana
Jana - 13 listopadu, 2012 - 10:02

Já taktéž sdílím názor, že by si Sixteen zasloužila jiný důchod,copak si na něj nevydělala? Pan majitel ji měl zaplatit důstojný důchod na pastvinách u Váňů,kde by plnila roli matky a né ,aby si dítě plnilo sny a předělávalo v tolika letech steepl.koně na koně parkurového,to si opravdu nezaslouží,navíc umožní ji zde specifický převoz na tyto závody? Nevím,mě se to celé nelíbí,takové její využití za každou cenu,přece už loni se říkalo,že nemá běžet a letos běžela,pořád ji nějak tlačí a nyní pro nějakou holčičku. Navíc ty výběhy...no toto opravdu není důstojné,co z toho že má milion dek,deček a šamponky a luxus? Podle mne by to vyměnila za pastviny a nekonečné pobíhání po nich s ostatníma. No ne??

| 41
AV
AV - 13 listopadu, 2012 - 10:21

Netuším, jestli by to za něco vyměnila nebo ne, ale pokud ji uvidíš, zkus se jí zeptat :) Na druhou stranu, proč nesplnit dítěti jeho sen?

| 23
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 ledna, 2013 - 22:35

Jak to tak čtu,tak je to fakt zajímavý..Vy si jako myslíte,že když má kůň podkovy,tak se musí za každou cenu něco stát? To asi sotva! Kůň je stádové zvíře=měl by být ve stádě.Pokud je tam nějaký agresor,tak ho pouštím teda zvlášť,když už to jinak nejde.Ale když se sejde několik pohodových koní,tak není důvod,aby nemohli být dohromady.My máme koně přes léto okované na všechny 4,pouštíme je do jednoho výběhu a není problém.Myslíte,že i když ten kůň je sám,tak si nemůže nic udělat? Jestli jo,tak jste celkem naivní.Kdykoliv může špatně šlápnout,šlápnout do díry,apod.Je to jen zvíře! Pochybuji,že vám se nikdy nic nestalo.To,když je kůň nějak nemocný,tak to prostě k tomuhle sportu patří a neznamená to,že se na toho koně vykašlu,přestanu se o něj starat jen kvůli tomu,že na něm nemůžu jezdit. Co se týče Sixteen,taky si myslím,že by si zasloužila ty pastviny a nějakého potomka.Byla by to skvělá máma! Přijde mi to jako blbost dát koně ihned po dostihové kariéře dítěti,které nic neumí.

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 června, 2013 - 03:03

Děti umějí mnohdy více než dospělí. Dospělí zapomenou, děti mají ke koním p5irozeně blíž. Děti jsou čisté, koně jsou čisté, dítě udělá 10% a kůň udělá zbylých 90... Mimochodem, byli to právě dospělí, kdo rozhodnul zavřít Sixteen do výběhu... ne děti, které "nic neumí". Koni je jedno kolik toho umíš, pokud ví, jak moc ti na něm záleží. Bída chovu a jezdectví v Čechách asi ještě nedosáhla na dno. Ach jo.

| 17
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 května, 2013 - 17:21

Osobně jsem si také představovala pro Sixteen něco víc než Suchdol.O koně se jistě dobře starají,ale Sixteen byla zvyklá celý život na velké pastviny a velké stádo,celých 11 let to takhle měla u pana Váni,Teď má malý výběh s jedním koněm....celkově si myslím,že je skutečně nesmysl koně nepouštět k sobě do výběhu...ano mohou se pokopat a pak by se na nich nemohlo chvíli jezdit....ale to je zase jen kvůli lidem...koni skutečně nevadí,že se na něm nemůže jezdit...třeba právě pan Váňa má ve stáji okolo 60 skvělých dostihových koní za obrovské peníze a se skvělými výkony(Tiumen,Budapest,Ilion,Decent Fellow-i když už nezávodí stále tam je,Roches cross,Wyona,dříve právě Sixteen,Ready for Life,Juventus,Welldancer) a to je jen zlomek jeho koní a všechny je pouští fo společného výběhu s vyjímkou hřebců,kteří jsou však obvykle rychle kastrováni právě z tohoto důvodu.Četla jsem,že někdy se pokopou,ale že se jim hold rány ošetří...a jsou to prostě také drazí koně,jsou tam na obrovských loukách a také jsou spolu! Tudíž moc nechápu proč by na Suchdole nemohli koně mít spolu....třeba jen 2 koně spolu,ale aspoň mohou projevit své stádové pudy...ve stáji také máme menší výběhy,koně jsou však spolu alespoň po 2,nebo po 3 na samotce nejsou!Tudít toto je jistě věc k zamyšlení...Sixteen by si zasloužila jít do hřebčína mezi kobyly na louky ;)

| 25

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙