Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Dojíme s vámi informace

Dr. G, aneb co dělá české školství špatně

Garvan Whelan
25. Únor, 2016
Povím vám příběh, který se na naší univerzitě opravdu stal. Studenti oboru Economics and management (anglicky vyučovaný obor, za který je nutno platit) mají výuku v některých předmětech rozdělenou na dvě části. Tu první všichni znáte - český učitel a více či méně kvalitní výuka. V tomto případě taky ještě více či méně kvalitní angličtina. Co je ale mnohem zajímavější je tzv. study block. Jde o určité období (většinou 2 dny až týden), kdy na Suchdol dorazí zahraniční kantor. A tak se stalo, že do předmětu Corporate Finance dorazil irský učitel jménem Garvan Whelan.

Tento chlapík, kterému mohlo být kolem 55, předvedl něco, co jsem v českém školství ještě neviděl. Kvalitní výuku.

 

Pojďme si to demonstrovat na pár příkladech:

 

  • Už při představování si na nic nehrál. Důkaz? Call me Dr. G. Yeah, that´s it.

 

  • Znáte to “ticho”, které panuje na většině suchdolských přednášek? S tím, které vyžadoval Dr. G nemá nic společného. Pokud někdo mluvil a nebyl tázán, irský učitel přerušil výklad, a napomenul ho. Vždy tak mluvil k posluchárně, kde by bylo slyšet spadnout špendlík.

 

  • Kdo nedbá napomenutí, je ze třídy vyhozen. Ano, čtete správně. Prostě opustí místnost, a vrátit se může až po přestávce. Rád bych na tomto místě ještě jednou zdůraznil, že se za obor EMN platí. Peníze, ani to, kde si student látku doplní, našeho irského guru přes finance nezajímalo. Je tak otázkou, proč na českých oborech nemá většina učitelů koule (dámy prominou) na to, aby udělali to samé. Dr. G to glosoval slovy: ”Rušíš ty, co se tu chtějí něco naučit. Být tady nemusíš, takže buď mlč nebo vypadni.”

 

  • Partička Španělů sedících v první lavici bez papíru, kalkulačky, propisky. Prostě totálně nepřipraveni. Učitel se ptá, co tu dělají. Blekotají cosi o Erasmu. On na ně, že jim nerozumí, chce prý vědět, co dělají na univerzitě. Všichni na něj nechápavě civí. Pak udeří: “Nechápu, jak je možné, že jste se s vaším přístupem dostali až na univerzitu. Jak jste vůbec mohli projít střední školu? Vždyť vy ani nepředstíráte, že pracujete! Odkud jste?” Studenti jen tak špitnou: “Ze Španělska…” Dr G vrací úder: Jasně, tak teď už je mě ta extrémní nezaměstnanost mladých Španělů vůbec nepřekvapuje…”

 

  • Sympatická slečna opouští učebnu. Ir se hned pídí po tom, kam má namířeno. Odvětí, že jde na záchod. Dr. G vysvětluje, že ty, kteří se chtějí něco naučit to opět ruší. Jedno otevření dveří, pak druhé - to všechno podle našeho učitele rozptyluje ty, co se přišli něco naučit. Možnosti jsou tedy dvě - jít na toaletu, vzít si s sebou všechny věci a vrátit se až po přestávce nebo nejít a vydržet to. Dr G. dodává: “nemáte tolik pít…”

 

  • Přednáška začíná v devět hodin, já začnu mluvit v 9:05. Potom už nikoho do učebny nepustím, protože ty příchody opět vyrušují. (nejdříve zase o přestávce). Logické a jednoduché, nemyslíte?

 

  • Týden uplynul a náš učitel odjel zpět do Irska. Přiznám se, chybí mi, konkrétně jeho hláška doprovázející každou hodinu: “stay relaxed and focused”. Uvolněte se a soustřeďte se. To je to totiž něco, co se po studentech málokdy chce. Spousta kantorů si na hodinu přijde jen odprezentovat svůj Powepoint a už je nezajímá, zda studenti rozumí tomu, co jim vysvětluje.

 

Závěrečný test, který nám na Suchdole Dr. G nechal nebyl vůbec jednoduchý. Horší než samotný test byl ale jeho průběh. Dva lidé ze studijního oddělení jako dozor začali třídu okřikovat až v momentu, kdy hrozilo, že hluk z posluchárny bude slyšet až ven před PEFku. Jinak by se zkoušce dalo říkat týmová práce. Smutné zakončení skvělého kurzu. Inu, nic proti Čechům, ale rozdíl mezi přístupem zahraničního a českého kantora se zase jednou naplno ukázal. Kéž by si nějaký český učitel našel čas na to, aby navštívil byť jedinou hodinu doktora G. Možná by získal inspiraci pro svojí další práci a kvalita českého vzdělávání by šla zase o něco málo nahoru.

Líbil se vám příspěvek? Ovidlujte jej a pomozte tak vyšlechtit!
Celkem hlasů: 632
Tisk Clanku
Autor:

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Proč zevšeobecňujete poměry na Suchdole zejména na PEF na celé české školství? Stačí si dojít na pár přednášek na ČVUT třeba na jaderku, na FEL nebo na UK třeba na MFF a zjistíte, že i tam studenti studují, flákající se španělé nejsou ( je to pro ně moc těžké). To že holt PEFka přitahuje podobné exoty a poměry tam jsou, jaké jsou, je dáno řadou faktorů.

Oprava Španělé

Tohle psal zase nějakej šprťák, nechápu pak co dělá na ČZU, když je tolik studijní typ..

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Vánoční trhy ČZU   Přípravy byly velké, ale natěše...
Úvodní obrázek
ZEMBAG Jedná se o pytel na skladování brambor,...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...