Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Dojíme s vámi informace

Jak jsem si (ne)dělal poslední rozvrh

20. Září, 2015
Nuže. Čas se nachýlil a i Šediváka čekalo dělaní rozvrhu. Tentokrát posledního a nebyl to ledajaký boj, nýbrž boj s větrnými mlýny.

Ono vůbec - zamyslím-li se nad celou tou procedurou dělání rozvrhu na ČZU je to trochu….k smíchu. Začnu popořadě. Jakožto pamětník, smím-li se tak nazývat po pěti letech studia, jsem k milionu strašně důležitých (teoretických) vědomostí o ekonomice podniku, mezinárodní ekonomii a managementu, mohl přidat jednu nesmírně důležitou znalost - znalost nového informačního systému pro univerzity. Tedy, popravdě spíše neznalost.

 

To, že nevíte jak co funguje, na co máte kliknout, kudy se kam dostat a tak dále je celkem běžné při zavádění nových IS i ve větších molochách než univerzity. A to, že PEF má 2 ajťácké katedry a vyučuje několik předmětů o informačních systémech, přesto nezabrání triviálním chybám a problémům při nasazení nového IS. Bla bla všichni to vědí, ale nemá cenu to dál řešit, neboť to už vlastně funguje. O tom jsem ani nechtěl psát.

 

No ale jelikož, a to chválím, se snaží Univerzita centralizovat všechny systémy do jednoho, tak IS umí to co uměl Hroch, Badis a v budoucnu toho bude umět ještě víc. Do nekonečna a ještě dál se skoro sluší říct.

 

A tak se dostávám ke každo-semestrovému boji o co nejlepší rozvrh. Připomenu, že shodit hrocha jedním zápisem nebyl problém a studenti by se rázem mohli zařadit do elitní skupiny hackerů. Abych mu nekřivdil, a budiž mu země lehká ušákovi jednomu, tak v posledním roce svého safari na ČZU byl posílen a šlo to fajn.

 

Nu, ale s nástupem IS se změnily podmínky v ZOO. Cituji vyjádření, které přišlo všem studentům na studijní email:

 

"Čas začátku zápisu bude pro jednotlivé studenty různý a je závislý na Vašich studijních výsledcích. Výpočet zohledňuje počet získaných kreditů a studijní průměr za celou dobu Vašeho studia v daném studijním programu.

 

Od letošního akademického roku je větší váha kladena na studijní průměr (podle vzoru jedničkář z nižšího ročníku je k zápisu puštěn dříve než dvojkař z vyššího). Studenti nastupující do 1. ročníku (tedy zatím bez výsledků předchozího studia na oboru) jsou řazeni až na konec rozkladového intervalu."

 

 

Pominu-li fakt, že posledních minimálně 5 let se rozvrh mezi lety nemění (s výjimkou přechodu na systém cvičení jednou za 14 dní), tak si student volí maximálně výběr mezi sudým lichým cvikem a časem, který mu vyhovuje. Samozřejmě že největší boj už z principu bude o lichý týden, protože se dá nahradit v sudý.

 

A tak s novým systémem přichází nová pravidla. Jsou zajímavě nastavena. Studenti s lepšími výsledky mají privilegium lepší volby. To je cool. Je to skoro takové, řekl bych, spravedlivé. Když už se dřeš tak ať z toho něco máš žejo. Nemám nic proti tomu, kdyby to nemělo haček. A hned několik háčků.

 

Tím prvním je fakt, že studenti prvních ročníků jsou řazeni nakonec tohoto procesu (k tomu který konec to je se ještě dostanu). Můžete makat na jedničky. Odmaturovat s vyznamenáním. Zapomeňme na fakt, že takový člověk by asi nešel na ČZU, ale dejme tomu, uděláte přijímačky na ČZU. A hle, vaše snaha je ta tam, protože…vlastně nemáte páru proč. Jako prváka vás to nemusí trápit. Ok.

 

Užijete si to privilegium ve druháku, kdy si epesně navolíte geniální rozvrh. Nu ale druhý háček nastává ve chvíli, kdy si uvědomíte (většinou právě ve druháku), že výše snahy se nerovná dosaženým studijním výsledkům. Jinými slovy, učíte se 14 dní na zkoušku a dostanete trojku, protože bagr. Kdo to nezná? Samozřejmě můžete si vyžádat přezkoušení nebo opakování termínu…ale notak, ruku na srdce…

 

Třetí háček spočívá v těch studentech, kteří nejsou v zástupu kombajnu. To jsou takoví studenti, kteří například absolvovali studijní pobyt v zahraničí.

 

Takže studujete na zahraniční univerzitě, někdy i celý rok. Dost často (pokud si nezvolíte Portugalsko, Řecko, Turecko nebo jiný jižní stát kromě Kypru) to ani není o moc lehčí studium. Dřete, potíte se. Učíte se to samé akorát v jazyce který není váš mateřský. Abyste se následně vrátili a zjistili, protože jste vlastně nestudovali po tuto dobu ČZU, že vám za všechny předměty bude udělena 4řka dokud se nevyřeší jejich uznání (pokud máte co uznávat). Do dalšího ročníku tedy můžete jít s průměrem rovným celé 4. A kde myslíte, že budete na řadě v seznamu?

 

Tak. A to máte za to, že jste byli na výletě a podojili EU. Nebo jak tomu mám rozumět? Sám jsem byl na zahraničním studiu (chytří už si mě můžou najít), takže nepálím jen tak od boku. Ostatně, každý se může podívat do IS, kde je zařazen.

 

Už vůbec tu nemluvím o studentech, kteří mají individuální plán například ze zdravotních důvodů. Kdepak jsou asi oni v pořadníku?

 

No a poslední háček, pro mě zcela nejabsurdnější, spočívá v tom, že pokud máte ISP, musíte si zapsat předměty do dalšího semestru nějakým záhadným způsobem sami. Systém to za vás neudělá. Sice k zápisu nemáte přidělena práva, ale jak se říká nevědomost neomlouvá. Takže to, že to nikde není napsané, v asi osmi mailech zaslaných správci IS taky ani zmínka a na zápisu (na který jsem pro sichr šel i když jsem nemusel) jsem se dozvěděl jen to, že jsem vlastně idiot, protože nevim jak funguje ISP. A tak jsem svůj zápis do rozvrhu skončil dříve, než jsem vůbec začal. Jaksi totiž nemám co zapisovat, což je samozřejmě a nepochybně moje chyba. Oprava - ono to vlastně bylo napsané. Někde.

 

 

Co s tím? Je to jednoduché. Příčinou celého tohohle procesí, nad kterým se určitě zamýšlelo n hlav s počtem titulů n^2, jsou peníze. Proč? Protože ČZU přijímá čím dál více studentů, aby měla čím dál více peněz, aby mohla čím dál více stavět, kvůli tomu, že přijímá čím dál více studentů. A studenty přijímá, aby měla víc peněz a aby mohla…a tak dále a stále dokola. Co věda? Věda je financována v drtivě většině z grantů.

 

Nazývejme to tichou pravdou o které se nemluví. Vzniká tak chaos, kvůli kterému jsou pořád pro jistotu užívané sešítky se známkami (indexy). To kdyby se náhodou něco pokazilo. Pokazilo z vaší strany, neboť doc. Ing. RNDr. Ph.D. CSc. chyby zásadně a limitně nedělá.

 

V úvodu jsem zmínil smích. Je to k smíchu z jediného a prostinkého důvodu. Protože na jiných školách to jde. MU v Brně je toho zářným příkladem. Jak? Nemá tolik studentů a tedy nemá problém s kapacitou učeben a pedagogů. Je snad jedna z nejkvalitnějších VŠ v ČR tak na Moravě, že si naše suchdolská alma mater nevezme příklad zde?

 

Není. Jen ty peníze jsou lákavější…

 

S pozdravem

Šedivák

 

 

-

Líbil se vám příspěvek? Ovidlujte jej a pomozte tak vyšlechtit!
Celkem hlasů: 260
Tisk Clanku
Autor:

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Ale ono to je asi jinak. Nestaví se přece jen potřebné budovy, ale i zcela nepotřebné, třeba tzv. krček na PEFce. Copak povalování na asi kožených váledlech ( cena nábytku snad 1 milion se říká) zlepší současnou nízkou úroveň PEFky? Nezlepší nic. Pro těch pár válejících se studentů bude studium nějaké lepší ( míněno kvalitnější)? Blbost. Takže možná důvody pro různé stavby budou jiné, kdo ví?
IS - všichni vědí, že je mizerný. Ale nesmí se to říkat, tak pššššt.
MU má asi 37 tisíc studentů, má ale také velmi dobré IT oddělení. Má také IT fakultu také velmi dobrou.

Díky za názor. Jen abychom se pochopili správně - rovněž nepovažuji výstavbovou činnost v kampusu za přinejmenším šťastnou. Měl jsem hlavně na mysli to, že se staví další budovy aby poskytovaly dostatek učeben dalším a dalším masám studentů. O kvalitu už tu dávno nejde.
Mimochodem mohlo by Vás zajímat na kolik vyšel nábytek na nové budově FA-ČVUT, kde se o tom ve studentských kruzích také bouřlivě debatovalo.
K ČZU dlouhodobě patří, nebo spíše patřilo, příjemné prostředí. Jak se mi však poslední dobou zdá, tak si ho příslušné osoby raději zastaví dalšími paneláky...
S pozdravem
Šedivák.

To by mne docela zajímalo, na kolik to vyšlo na FA.
Já si nemyslím, že část výstavby ( ne vše) slouží nějak studentům. Spíše k ukojení stižádosti určitých osob, fiktivní zvýšení prestiže a určitě i nějakým firmám.
O kvalitu na některých fakultách nešlo nikdy, to je přece úplně jedno. Hlavně ty peníze, peníze, peníze..
Na jiných to není tak špatné, např. FŽV je dost dobrá.

Oprava FŽP

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Pondělí 20. 11. Týden otevřených přednášek na FŽP...
Úvodní obrázek
Na Albertově i na Národní třídě jsme se setkali...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...