Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Dojíme s vámi informace

O smyslu života, vesmíru a vůbec

10. Srpen, 2015
Vypůjčil jsem si tuhle otázku z geniální knihy Stopařův průvodce po galaxii...

 

Tak začněme počítat. Narodíte se, prožijete krásné dětství, na které budete vzpomínat ale z těch 6 let si zapamatujete jen ty nejsilnější zážitky. Naučíte se ale základní schopnosti přežití. Když začnete chodit do školy rázem se všechno mění. To nejdůležitější je, že už nemáte svobodu.

 

6-8 hodin denně splňujete požadavky společnosti. Pak jdete domů - ,,Udělat úkoly a až pak ven Toníku!". Domů přijdete jako hodné dítě v devět před setměním, večerníček se uspal bez vás a v deset jdete spát. Dalších osm hodin spíte.

 

Suma sumárům jako dítě 8 hodin prospíte, 8 strávíte školou. Doteď ale všechno dobrý. Dosud to totiž dává smysl. Protože škola je nesmírně povznášející část našeho života.

 

Ano jako dítě jsem ji nenáviděl. Nechtěl jsem tam. Nudil jsem se. Bojoval se spolužáky o přízeň čehokoliv a kohokoliv. Pral jsem se o existenci sebe sama. O přestávkách se začlěňoval do smečky - party - kolektivu. Nervoval se jestli budu mít jedničku nebo trojku, nedej bože abych dostal kuli. A o těláku umíral protože jsem prostě neudělal výmyk a Cooperův test se ve mě pokusil doživotně zamítnout běhy delší než je tabulková hodnota správného žáka ZŠ.

 

Ale s odstupem času to beru pozitivně. Něco bylo fajn ale nevrátil bych se tam, to vážně ne. Jednou stačilo.

 

Pak přijde střední škola, z dětí se stávají náctiletí. Poznatky o světě jsou různými formami testovány. Někteří aplikují různé druhy lihovin, jiní předávají své moudrosti dámám zdánlivě dychtících po jejich...bůh ví čem. Nic se ale nezměnilo. 8 hodin spánek, 8 škola (ač omluvenky si můžeme psát sami, stejně tam občas zajdem, že...).

 

6-8 hodin denně splňujete požadavky společnosti. Smysl to už moc nedává, ale holt dělali jsme to asi každý z nás. Tam bych se taky ale nevrátil.

 

No a pak příjde vejška. Ten pověstný studentský život. Sem tam na přednášku, nějaký to cviko. Sem tam něco vynechám - hlavně to dát žejo. K tomu si najít nějakou brigádu, ti ambicioznější z nás part-time aby bylo za co platit nájem, zajišťovat statky a všichni měli tu praxi, protože praxe a praxe a praxe a praxe...

 

Jak se mi postupně chýlí ke konci tahle etapa začínám přemýšlet o tom co bude dál. Ať totiž nad tím uvažuji se všech úhlů ocitnu se ve světě o kterém vlastně zhola nic nevím. Ve světě, na který sem se měl (nebo ne?) posledních 20 let připravit. Vím jen to, že si musím najít práci a bydlení. O tom jestli je to správně, se s vámi nikdo nebaví. Není alternativa.

 

Nepochopte mě špatně, samozřejmě chci bydlet a chci pracovat. Ostatně ono to ani jinak nejde. Ale když budu pokračovat dál.

 

Vyjdete vejšku s papírem dokazujícím vaši schopnost 5 let řešit neřešitelné. Ti zdatnější mají onu praxi, která jim poskytne místo v nějaké solidní firmě. A opět...

 

6-8 hodin denně splňujete požadavky společnosti. Celých krásných X desítek let, než odejdete do důchodu (pokud se ho dožijete). 8 hodin prospí ti šťastnější, ostatní taky spát nemusí.

 

V průběhu těchto X desítek let máte tři možnosti. Buď:

 

  1. Budete makat, možná  i vydělávat prachy a žít ten spokojený plně naplňující život. Naivně budete žít v přesvědčení, že něco přinášíte společnosti a děláte ji rozmanitější, lepší a nejste jen mravenec na hroudě šutru uprostřed vesmíru. Manželka, děti, pes, auto v garáži, Sousedi v pátek na grilovačku. Jednou za rok na dovču, možná i do Chorvatska. Ou jé...
  2. Vyserete se na to, půjdete na na pracák. Pár let budete něco bastlit po pumpách. Skončíte-li na podpoře, pak liberální, solidární, benevolentní, tolerantní společnost se o vás postará. Skončíte-li na ulici, ta samá společnost si o vás otře podrážku.
  3. Začnete podnikat. Abyste se udrželi budete makat tak, že nebudete znát víkendy. Dovolená...hm...ok kvůli dětem. S vidinou možného posrání všeho makáte a makáte a makáte...co byste dali za těch osm hodin práce a spánku co?

 

Kamarád mi kdysi v jedné debatě oponoval svým názorem, že do 50 by se mělo makat co to jde, že to tak je správně. Neshodli jsme se. Vlastně tak trochu.

 

Já vím, že to všechno tak je, je to normální a přirozené a všichni to tak dělají. Nikdo se ale nezamýšlí nad tím jestli to je dobře. Ba co víc, vlastně ani není jiná možnost. Společnost nám to nedovolí. Prostě to nejde.

 

(Trochu si teď vzpomínám na 1984, kde byla společnost podobně...usměrňující.)

 

Rodíme se s konečným počtem dnů. Máme průměrně 70 let na to abych žili a život prožili. Že dobrou třetinu prospíme a k tomu 8 hodin denně věnujeme něčemu, na co ale doma se svými blízkými nechceme myslet, mě doslova a do písmene vysává.

 

Na TEDx Youth bych kdysi jeden klučina. Mohlo mu být asi jako mě a vyprávěl příběh jak zvolil místo cesty stabilní práce webdesignéra, cestu free-lancera. Jen mít na to tak odvahu...

 

Pilní studenti a pracanti se mnou jistě v tomto nebudou souhlasit. Nebude se mnou souhlasit ani většinová společnost. Ale to, kam jsme tlačeni dnes, jako studenti je prostě špatně.

 

Nejsme zástup pracovního kapitálu (jak se odborné říká lidských zdrojů). Jsme individuality s vlastními touhami, otevřenou myslí a hledáním smyslu našeho bytí. A i s vědomím, že věci nám stěstí nepřinesou, stejně peníze potřebujeme - to abychom se vůbec najedli a měli kde přenocovat...Ale že nám má těch 20 tisíc co dostaneme vynahradit ztracený životní čas?

 

Absurdní.

 

S pozdravem

Šedivák

 

 

 

 

 

Líbil se vám příspěvek? Ovidlujte jej a pomozte tak vyšlechtit!
Celkem hlasů: 367
Tisk Clanku
Autor:

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Bravo!

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Pondělí 20. 11. Týden otevřených přednášek na FŽP...
Úvodní obrázek
Na Albertově i na Národní třídě jsme se setkali...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...