Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Dojíme s vámi informace

Švédský Erasmus: 38. týden - Erasmus je mrtev, ať žije Erasmus!

3. Srpen, 2015
A je to tady, je konec. Erasmus je mrtev, ať žije Erasmus! Dnešní řádky jsou již psané na území České Republiky. Předem se chci omluvit za obrovské zpoždění, protože už jsem téměř dva měsíce doma. S odstupem ale přece Vám dnes chci nabídnout posledních pár zážitků ze Švédska a také několik prvních dojmů z návratu do vlasti.

Podle očekávání uběhly poslední hodiny tam na Severu opravdu rychle. Já je strávil podobně jako všichni ostatní. Poslední minuty s nejbližšími přáteli z různých světadílů, návštěvy „top“ míst v okolí Stockholmu. Nakonec balení, úklid a předání koleje, a šup domů! Když mi ubytovací manažerka vzala klíče od místa, kde jsem strávil deset měsíců, bylo mi do pláče. A tak jsem se rozloučil s mým milovaným Rikstenem, a vydal se směr letiště. Vychutnal jsem si poslední stále usměmavé lidi (Švédy), a pak to přišlo. Letadlo se odlepilo od země (zaslíbené), a já se každou vteřinou blížil k domovu.

 

Ještě předtím, než se definitivně přesuneme na území ČR, rád bych zde nastínil, co vše Vám Erasmus dá a také vezme.

 

1) Vypadnete z domu/koleje/bytu a především z České Republiky. Dojde Vám, že nejsme středobod vesmíru (a dokonce ani planety, na které žijeme). Uvidíte a poznáte svět ze zcela jiné perspektivy. Poznáte neuvěřitelné množství lidí. Někteří se stanou Vašimi nejlepšími přáteli, s jinými povedete dlouhé diskuse a ne ve všem se shodnete. Od každého si ale něco odnesete. Oproti lidem, co zůstanou doma, si rozšíříte obzory o desítky (možná i stovky) světelných let.

 

2) Získáte kamarády z celého světa. Nepřeháním, kromě Afriky mám dneska na každém kontinentu minimálně jednoho dobrého kamaráda, na něhož se můžu kdykoliv spolehnout. Vím, že kdybych se náhodou zítra objevil v Tokyu a zavolal mu, může se dít cokoliv a do dvou hodin mě vyzvedne, a postará se o mě.

 

3) Jazyk. Pokud jste normální, měli byste mít jeden v puse. Co ale ten cizí? Už jsem to tu psal několikrát, ale teď naposledy. Doma se ho nenaučíte. A pokud si nezrušíme dabing, situace se jen tak nezlepší. Pokud ale budete mít vážný problém (v únoru třeba nepůjde topení), a budete ho muset řešit (nejpíš anglicky po telefonu), dá Vám to víc, než semestr ve škole. Kromě toho budete muset denně mluvit, číst, psát eseje, skládat zkoušky. Ještě máte pocit, že se ve třídě s dvaceti českými spolužáky a českým učitelem můžete něco naučit?

 

4) Odloučení. Ano, budete pryč. A stesk po domově je něco, co k Erasmu patří (při švédské tmě se to násobí…). Možná to bude bolet, chvíli to bude vypadat beznadějně, a vy třeba začnete stříhat metr. Nakonec to ale překonáte, a vyjdete z toho silnější.

 

5) Stejně tak budete muset hospodařit jen s tím, co si do světa odvezete. Nezmiňuji kuchyni a vaření (spíše pro kluky). Každý den přinese nové a nové situace, jež bude třeba řešit. Zkušenosti se Vám budou načítat rychleji, než si to budete uvědomovat.

 

A jaké je to být opět doma? Neuvěřitelné! Jsem denně se svými nejbližšími, užívám si českou kuchyni (lososa a masové kuličky jsem zatím neměl…). Pár věcí je ale přeci jenom zvláštních. Posuďte sami:

 

a) Do všech prostředků MHD se stále tlačím předními dveřmi a marně hledám místo, kde označit lístek.

 

b) Do toho nepřestávám zdravit řidiče (od hej jsem pomalu přešel k dobrý den). Lidé zírají, ale řidičům to evidentně zpříjemňuje den a usmívají se. Zkuste to s tím zdravením také někdy prosím.

 

c) Pomalu ale jistě přestávám i výrazně starším osobám říkat hej (švédsky ahoj/dobrý den).

 

d) Český systém mě nutí směšně malé částky (5 a 10 korun) platit hotově. Opět tedy cítím, jaké je to platit s mincemi a bankovkami. Dokonce jsem už byl čtyřikrát v bankomatu, což je mimochodem o čtyři návštěvy více než za rok ve Švédsku.

 

e) Většina věcí v obchodech mi přijde podezřele levná (marně jsem naposledy v supermarketu hledal chléb za 60 Kč). Pivku za 30 Kč se jen směju (pro ty, co nečetli všechny blogy, v baru ho pořídíte téměř za 200 Kč)

 

f) Nebudu lhát, občas se mi stýská. Chybí mi voda – v jezerech, v moři u Stockholmu, prostě kdekoliv, kam se jen člověk podívá. Nebo ten klid tam v divokém Laponsku. Někteří přátelé z celého světa mne snad brzy navštíví, a tak bude v tomto směru opět o něco veseleji. Ale jedno je jisté. Já se na Sever minimálně ještě jednou vrátím.  

 

Jsou tu poslední řádky. Jak je využít? Rád bych poděkoval. Největší dík patří rodičům a mým nejbližším. Tihle lidé mi umožnili strávit rok ve Švédsku. Zapomenout nesmím ani na EU a ČZU. Tyto instituce z velké části celou tuhle „legraci“ financovaly. Mým kamarádům bych rád poděkoval za pochopení a za dokonalé překvapení, které mi na Sever poslali, když byla celé dny tma a nebylo moc veselo. Na závěr musím poděkovat Vám milí čtenáři. Byli jste motorem tohoto blogu. Díky Vám to mělo smysl. Věřím, že se Vám severské čtení líbilo.

 

A co bude dál? V září pro zájemce chystám setkání spojené s povídáním o Švédsku a pokud to vyjde, tak i výstavu nejlepších fotek. Info se objeví zde na blogu (ve speciální pozvánce). Hlašte se prosím na můj osobní email nebo zde do komentářů.  

 

A to už je opravdu vše. Přeji Vám všem příjemné prožití (nezvykle horkého) léta – mimochodem ve Stockholmu zase od mého odjezdu neustále prší. Mějte se, jak nejlépe dovedete. Ha det så bra, hejdå!

 

 

Líbil se vám příspěvek? Ovidlujte jej a pomozte tak vyšlechtit!
Celkem hlasů: 327
Tisk Clanku
Autor:

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

ahoj, chci se zeptat, jestli se bude realizovat zmíněné setkání, případně kdy? :)
Ráda bych se dozvěděla víc, jelikož se v lednu chystám do Huddingu na půl roku.

Díky za odpověď

ahoj, chci se zeptat, jestli se bude realizovat zmíněné setkání, případně kdy? :)
Ráda bych se dozvěděla víc, jelikož se v lednu chystám do Huddingu na půl roku.

Díky za odpověď

Ahoj, stačí jen, aby jsi vypadl z Prahy a například zdravení řidiče, pomáhání starším lidem je naprosto normální. BTF i nástup pouze předními dveřmi. Nicméně určitě je to přínosné pro studenti, co jsou hlavně studenti, kteří jsou závislí na rodině. A pro všechny zlepšení jazyků.
Hezký den

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Pondělí 20. 11. Týden otevřených přednášek na FŽP...
Úvodní obrázek
Na Albertově i na Národní třídě jsme se setkali...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...