X

Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Dojíme s vámi informace

Švédský Erasmus: SPECIÁL - švédské Velikonoce

10. Duben, 2015
Během Velikonoc jsem dostal velké množství dotazů, jak to letos budu mít s pomlázkou. Odpověď nijak moc neuspokojovala, a tak se dnes společně podíváme na to, jak Švédové (ne)slaví Velikonoce.

Pomlázka a mlátit holky? Abys taky nešel do vězení... Nebojte, tak zlé to zase není. Ale je třeba si uvědomit, že Švédsko je země s největší rovnoprávností žen na světě. Takže pomlázka a vyšupání holek tu opravdu nepřichází v úvahu (ne, vážně ani maličko). Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby to tu někdo jen zkusil...

Ale Švédové mají volno z práce, tak přece "něco" dělat musí. Ano, dělají, tak se na to pojďme mrknout.

 

1) Čarodejnice

Děti se na Zelený čtvrtek převléknou za čarodejnice, někdy s sebou vezmou i košťata a obcházejí sousedství s žádostí o pár sladkostí (podobně jako na Haloween). Tradice říká, že čarodejnice se pak sletí na pověstnou louku s názvem Blåkulla (čte se blókula), kde budou tancovat s ďáblem.

 

2) Vajíčka - poprvé

I bez pomlázky můžou být vajíčka. Nevěříte? Ale ano, švédské obchody byly zahlcené takovými vskutku obrovskými. Ta byla z tvrdého papíru a obsahovala spoustu drobných sladkostí. Rodiny údajně často pořádají "lov" na tohle velké vajíčko, kdy dětem dávají různé testy a hádanky a za odměnu pak děti nalézají velké vajíčko, které po rozbalení vydá svůj poklad v podobě desítek ať už čokoládových nebo jiných pochutin.

 

3) Vajíčka - podruhé

Poměrně zajímavé to začíná být, co se týče vajíček na talíři. Tedy, když se jí. Během Velikonoc si jich vážně užijete. Neminou vás k snídani ale i k dalším jídlům. A s čím na ně taky můžete narazit? Například s krevetami, kaviárem a mnoha druhy různých polev a omáček. Opravdu mňamka, můžu potvrdit. 

 

4) Rybičky...Na velikonoční tabuli ve Švédsku nechybí ani ryby. Nejčastěji to bývá slaneček nebo losos. Je tu ale taky jedna nerybí specialita nazývaná Janssonovo pokušení. Představte si maso se zeleninou, brambory, cibuli a ančovičky. To všechno často namočené do jednoho až tří švédských destilátů...

 

5) Hurá do přírody

Netýká se to jen Velikonoc. Švédové do přírody utíkají (často doslova) během každé příležitosti. Jak je dnů volna víc, všeho nechají a vyrazí lidově řečeno na chaty. Ty vzhledem k místní přírodě nemusí být vůbec daleko (často do hodiny od Stockholmu), ale i tak si místní obyvatelé můžou svátky vychutnat na pobřeží moře nebo u nějakého úžasného jezera.

 

6) Větvičky s peříčky

Nejdřív jsem na to koukal jako blázen, ale pak mi to někdo vysvětlil. Na březové větvičky umístěné všude možně Švédové dávají barevná peříčka. Proč? Údajně jako připomínku Kristova utrpení. Dnes je to samozřejmě spíš dekorace a děti mají taky něco, čím se mohou při výzdobě domova pořádně škádlit. Ale kolem a kolem, vypadá to prostě hezky (i když to dají na sochu ptáka v centru města - viz. obrázek dole).

 

7) Påskmust

Nealkoholický nápoj s příchutí chmele, o němž jsem se na svém blogu již zmiňoval. Specialita stejně jako jeho vánoční bratříček Julmust. Oba nápoje chutnají podle mě zcela stejně, a tak mají pravdu Švédové tvrdící, že výrobce prostě o Velikonocích jen doprodá to, co se neprodalo o Vánocích a pouze změní etiketu. Stejně ale můžete narazit na srdcaře, co vám řeknou, že cítí rozdíl. Påskmust je opravdu všude a nejde před ním utéct. Coca Colu opravdu o Velikonocích nikdo nekupuje, v obchodech ani není vidět. A Švédové jsou na svůj Påskmust náležitě hrdí.

 

Tak tolik velice stručně ke švédským Velikonocům. Určitě mají něco do sebe a to i bez toho šlehání děvčat. A já osobně si nedovedu představit, jak přežiju další Velikonoce v ČR bez Påskmustu... :)

 

Pokud byste chtěli vědět, jaké jsou hlavní rozdíly mezi studiem v ČR a ve Švédsku, mrkněte sem.

 

Do příště se mějte moc hezky / Vi ses nästa vecka. Ha det så bra!

 

Kdo chce více Švédska každý den, nechť sleduje můj Twitter a Instagram.

 

 

Påskmust
Peříčková tradice
Líbil se vám příspěvek? Ovidlujte jej a pomozte tak vyšlechtit!
Celkem hlasů: 434
Tisk Clanku
Autor:

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Samuel se v roce 2015 zúčastnil pěvecké soutěže Če...
Úvodní obrázek
Zmiňovaný institut sídlí nedaleko ČZU, hned u...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Vstupenky na ZAHAJOVACÍ GALAVEČER
ZAHAJOVACÍ GALAVEČER proběhne 12. 2. 2018 od 19:00...