Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Dojíme s vámi informace

Z deníku knihomola V.

11. Březen, 2013
Již po páté se s vámi setkáváme nad knihami z polic naší knihovny. Již po páté nahlédneme do třech uměleckých děl stejně jako mnoho čtenářů před námi. V dnešní schůzce se neohroženě vrhneme do víru událostí, které se staly-nestaly kdysi dávno.

Historie je moje velká láska. Má učitelka dějepisu na základní škole by mohla rozhodně něco namítat, většinou jsem byl rád za trojku na vysvědčení. Vždyť ale historie sama nestojí jen na datech, stojí hlavně na příbězích. Co na tom, že jsem nevěděl, kdy husiti vyhráli kterou bitvu, když jsem věděl jak.

Dnešní díl bych rád věnoval historickým románům. Nepřečetl jsem jich mnoho, ale i přesto to vždy stálo za to. Zejména kvůli hlavním hrdinům, kteří se nebáli vystoupit z řady a konat. A takové lidi si historie většinou pamatuje.


První román z pera autora Georgije Gulia se jmenuje Hannibal, syn Hamilkarův. Ne, tato kniha nemá s vrahem Hannibalem  Lectrem, nic společného. Jak možná někteří tuší, pojednává o činech a životě cartagijského politika a vojevůdce, který se s posledními zbytky armády probil z Hispánie přes římské území až k branám samotného Říma. Zkušený válečník proslul hlavně tím, že dělal to, s čím ostatní nepočítali ani v těch nejdivočejších snech a tak mohl nepřítele snadno vyvézt z rovnováhy. Jak? To najdete uvnitř knihy.


Druhým románem se dostáváme blíže k nám, i když ne dějem. Spisovatelka Jarmila Loukotová v roce 1950 a 1957 vydala dvoudílný román Spartakus. První díl pojednává, jak už je ze jména patrné, o vůdci otroků Spartakovi a jeho slavné vzpouře proti svým pánům. Druhý román, pro mě osobně zajímavější, líčí osudy zbytků jeho obrovské armády po Spartakově smrti. Přesto, že přišli o svého vůdce, stejně boj nevzdávají a bojují dál proti mocnému Římskému impériu. Skvěle psaný román, plný malých i velký vítězství a porážek jsem přečetl několikrát a díky mé paměti si ho budu moci přečíst zas, protože vůbec nevím jak to vlastně dopadlo.
V naší zemi není těžké hledat inspiraci pro historické romány. Ti kdo alespoň trochu znají dějiny českých království mi jistě dají za pravdu. Proto jsem jako třetí knihu vybral román Rytíři a lapkové od spisovatele Karla Nového. Popisuje období chaosu za vlády krále Václava IV., kdy se země utápěla v potyčkách mezi jednotlivými šlechtickými rody a jejich bojem o moc. Ne každý se však hodlal smířit s bezprávím a zlotřilostí českého panstva. A jedním takovým z nich byl mladý a neuvěřitelně talentovaný vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.


A je to tu znovu. Husiti. Ne, že bych je upřednostňoval, jen je potřeba si uvědomit, jakou hodnotu v našich dějinách mají. Vždyť i sám K. H. Borovský řekl, že smažeme-li husitskou válku z naší historie, zhasne i sláva českého národa. Ta jediná doba váží více než ostatní naše dějství, ba více, než celé věky čínské říše. A proto vybírám tuto knihu.

 

A to je vše. Nečetl jsem všechny knihy, co máme u nás v regálech, ale věřím, že si každý u nás dokáže vybrat podle svého gusta a ne jen jednu knihu. Přijďte se přesvědčit, rádi vás tu uvidíme.

 

                                                                       Ondřej Pulkrábek

knihovník

Líbil se vám příspěvek? Ovidlujte jej a pomozte tak vyšlechtit!
Celkem hlasů: 528
Tisk Clanku
Autor:

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Pondělí 20. 11. Týden otevřených přednášek na FŽP...
Úvodní obrázek
Na Albertově i na Národní třídě jsme se setkali...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...