Registrace |  Přihlášení
nahoru
home

¬ Otevřená žurnalistika aneb přiložte vidle k dílu


Co vám nabízí naše nové dojící zařízení na bázi otevřené žurnalistiky?

Připravujeme

Můžete se s námi podílet na dojení obsahu, tvořit aktuality, psát blogy, tweetovat přímo na hlavní stranu a vkládat fotografie dle uvážení.

 

Koukněte, jaké články připravujeme, a pomozte nám nadojit lepší informace!

 

Před menzou se rozdává pivo zdarma? Napište tweet nebo aktualitu, ať mohou přijít i ostatní.

 

Pokud chcete vědět podrobnosti, čtěte dále.

 

Obsah:

Co je otevřená žurnalistika?

Jak to funguje:

Společně dojíme informace!

Co je to otevřená žurnalistika?

Mnozí z vás se s tímto pojmem nejspíše setkávají poprvé. Není se za co stydět. Tento pojem není v české kotlině příliš skloňovaný a i Google má s tímto doslovným překladem problémy. Zadáte-li ovšem anglický název, zasype vás tisíci odkazy.

Open journalism (česky otevřená žurnalistika) je nový trend novinařiny, který zásadním způsobem mění zaběhnutá pravidla tradičních médii, která se jen velmi těžko adaptují na přechod z tištěné verze do bouřlivých vod internetu. Existuje mnoho definicí, jedna výstižná pochází od Alana Rusbridgera, šéfredaktora britského listu The Guardian , který otevřenou žurnalistiku charakterizuje jako žurnalistiku, která je plně propletena s pavučinou informací, jež nabízí současný svět. Váže se na ně, zkoumá je a třídí je; spolupracuje s nimi a obecně využívá schopnost každého člověka publikovat a sdílet materiály pro lepší informovanost o našem světě.

 

Jinými slovy, otevřená žurnalistika se nesnaží bojovat s webovým prostředím, tak jak to často vidíme u tradičních médií, ale naopak využívá jeho sílu. Boří hranice mezi redaktory a čtenáři.

 

Tuto novou formu otevřené žurnalistiky začal z větších periodik poprvé využívat švédský Norran , později další severská média a před rokem se k nim připojil i největší britský list The Guardian. V České republice je tento trend prozatím téměř neznámý a iZUN je prvním českým médiem, které začalo publikovat touto formou.

 

V praxi se jedná o větší propojení redakce a vás čtenářů. Vytvořili jsme na webu takové prostředí, kde se můžete více zapojit, sami vkládat aktuality, uploadovat fotografie v reálném čase, blogovat o různých tématech, iniciovat debatu nad probíranými tématy, zasahovat do přípravy článků atd. To vše velmi jednoduše a pohodlně.

 

Víme, že redaktoři nejsou jediné autority, které mohou poskytnout vhled do situace. Velký důraz je tedy kladen na transparentnost.

 

Největší novinkou je bezesporu zveřejnění seznamu článků, na kterých pracujeme, a to na sedm dní dopředu, spolu s kontaktem na redaktora, který článek připravuje. Každý tak má možnost předem k článku něco dodat, zaslat názor, postřeh, informace, fotografii. Též zavádíme vaše komentáře jako součást těla článku a také pravidelná setkání s šéfredaktorem.

 

Věříme, že vás nový koncept očaruje tak jako nás, že spolu rozjedeme první médium s filosofií otevřené žurnalistiky v České republice a věříme, že naší důvěry ve vás nebudete zneužívat a úmyslně porušovat daná pravidla.

 

Jak to tedy celé funguje?

 

Stránky mají kromě nového designu i mnoho nových funkcí. Proberme si je jednu po druhé.

Aktuality

Tvorba aktualit není již doménou redaktorů. Nyní můžete sami vkládat ty nejaktuálnější informace během několika vteřin. Na hlavní stránce vložíte nadpis, obsah aktuality, svůj e-mail a případně fotografii týkající se textu. Jediným kliknutím pak aktualitu odešlete na stránky izun.eu. Ještě před zveřejněním však aktualita projde procesem, ve kterém zkontrolujeme hrubky a obsah. Nikoli proto, že bychom vám nevěřili, ale protože nikdo není neomylný a překlepy, či pravopisné chyby mohou uletět každému.

 

Obsah aktualit má samozřejmě svá jistá pravidla.

Nadojená aktualita by měla být čerstvá. Prošlé a neaktuální informace by v této rubrice neměly význam. Nadpis aktuality by měl korespondovat s textovým obsahem. Aktualita by neměla mít více než 2 000 znaků, včetně mezer. Vložený obrázek by měl být v kontextu s obsahem čerstvě nadojeného příspěvku. (Pravidla pro psaní aktualit)

Blogy

Pro zemědělce, kteří se nebojí sdělovat své názory, zážitky či postřehy psanou formou, je tu sekce s blogy. Založit blog je velmi snadné. Stačí vložit přihlašovací data, která slouží pouze pro potřeby redakce v souladu se zákonem o ochraně osobních informací, a je možné psát. Psát můžete o čemkoli, co by mohlo studenty zajímat. O škole, studentském životě, o akcích, které jste na ČZU zažili, o vašich koníčcích, zkrátka o čemkoli. Samozřejmě v souladu s blogovacími pravidly .

Vaše jméno bude zařazeno na seznam bloggerů a při vložení příspěvku se na stránce Blogy (a v sekci blogy po pravé straně stránek) objeví nahoře váš příspěvek. Ten tam bude tak dlouho, dokud další blogger nevydá další příspěvek. Pak se váš příspěvek posune níže.

 

Ty nejlepší příspěvky zveřejníme na hlavní stránce www.izun.eu . Ostatní zemědělci budou moci vaše blogy komentovat a ovidlovávat stejně jako naše běžné články.

Vkládání fotografií a obrázků

Pomocí jednoduchého formuláře můžete vkládat fotografie či obrázky, u kterých uznáte za vhodné, aby byly na našich stránkách a viděli je ostatní zemědělci. Na fotografie se vztahují běžná pravidla slušného obsahu (Pravidla pro vkládání fotek a obrázků).

 

Pokud by někdo nahrál na naše stránky jakékoli kompromitující fotografie, může oběť takovéhoto chování kliknout v otevřené fotografii na tlačítko „Nahlásit zneužití“ a v případě nejasného důvodu (administrátoři by nepochopili, proč je fotografie nevhodná) uvést i důvod požadavku na stažení.

Pokud vás nenapadá, co byste mohli tímto způsobem uploadovat, tak na našich facebookových stránkách se může objevit například výzva: posílejte fotky sněhuláků na ČZU nebo vyfoťte blonďatou zemědělkyni. Z takovýchto akciček pak může vzniknout skvělý článek, galerie nebo podobná reakce.

Tweetování

V příspěvku na Twitter je možné napsat maximálně 140 znaků, pokud přidojíte nějakou fotografii, zkrátí se počet znaků o 15.

 

Aby se váš tweet zobrazil na naší hlavní stránce, zmiňte se v něm o ČZU nebo přidejte hashtag #iZUNeu.

 

Twitter výsledky vyhledávání filtruje a iZUN nemůže ovlivnit, které příspěvky z Twitteru jsou zobrazeny.

Kalendář připravovaných článků

Toto je jedna z nejdůležitějších položek celé otevřené žurnalistiky. Představte si, že se jeden z největších britských deníků jednoho dne rozhodne prozradit konkurenci, o čem hodlá psát. A to rovnou několik dní dopředu. I přes obrovskou konkurenci v tomto odvětví se mu to ale vyplatilo.

 

Se spuštěním tohoto systému uvidíte dopředu, jaké články připravujeme a kdo konkrétně na tom pracuje. Pokud o tématu budete něco vědět a budete se chtít zapojit, přispět, či pomoct, můžete ho kontaktovat pomocí e-mailu, kontaktního formuláře, nebo mu jen naprosto anonymně zaslat jakákoli data k onomu článku. To, zda uvedete své jméno, nebo zůstanete anonymním zemědělcem, je zcela na vás.

Pravidelná setkání s šéfredaktorem

Pro všechny z vás, které by zajímalo cokoli ohledně jednotlivých článků, chodu iZUNu nebo čehokoli, co si myslíte, že by mohl náš šéfredaktor vědět, budou každý měsíc organizovaná setkání s šéfredaktorem. Pod kalendářem článků bude uveden vždy termín a místo setkání. Například úterý 20. března v 19:00 na JIHu v salónku. Kdokoli pak může přijít a poptat se na to, co ho zajímá, a třeba i navrhnout téma článku, nebo přispět nějakou zajímavou informací.

 

Vkládáme tímto do vás, našich čtenářů a v současné době i potencionálních tvůrců obsahu, velkou naději. Věříme, že na naší univerzitě jsou studenti, kteří dokáží ocenit tento pokus posunout českou žurnalistiku o krok dál. Díky tomuto systémů můžeme dokázat mnoho skvělých věcí a můžeme vytvořit dokonalý informační portál plný zajímavého a aktuálního obsahu.

 

Naše motto „Dojíme pro vás informace“ se v den spuštění tohoto nového webu mění na „Dojíme s vámi informace“

 

Tak přiložte vidle k dílu!

 

 

P.S.: Na závěr jedno video, kterým uvedl koncept open journalism britský deník The Guardian. A nedivte se, když ho nepochopíte na první shlédnutí :-)

 

Rubriky

Úvodní obrázek
Vánoční trhy ČZU   Přípravy byly velké, ale natěše...
Úvodní obrázek
ZEMBAG Jedná se o pytel na skladování brambor,...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...