X

Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Out of ČZU

Den vítězství!

8. Květen, 2017
Úvodní obrázek
V tento významný den, 8. května, si slavnostně připomínáme oficiální ukončení 2. světové války v Evropě a konečnou porážku nacistického Německa.

Druhá světová válka, globální konflikt, který si vyžádal smrt a utrpení mnoha a mnoha miliónů lidí, se oficiálně rozhořel po napadnutí Polska Německem 1. září 1939. Taktika Třetí říše, která tkvěla v rychlém útoku mechanizovaných jednotek a následném hlubokém průniku obranou nepřítele, překvapila jak odhodlané Poláky, tak následně státy Beneluxu a vlažnou Francii, vše tak k překvapení všech zúčastněných nasvědčovalo rychlému vítězství Fašistické osy.

 

Německá okupace nás byla jen předzvěstí útoku na Polsko roku 1939.

 

Až po prohrané letecké bitvě o Anglii a neúspěších v severní Africe a na Východní frontě se v Evropě začala karta obracet ve prospěch Spojenců. Vše vyvrcholilo bitvou o Berlín, ve které Sovětská armáda dne 16. dubna 1945 zahájila hlavní útok. Po urputných a krvavých bojích v městských ulicích o každou píď území, zavlála nad nejdůležitější budovou Německa, tedy Říšským sněmem, 30. dubna 1945 vlajka Sovětského svazu a v bunkru pod ním spáchal Hitler s manželkou sebevraždu. Bitva v ruinách Berlína však pokračovala a až 2. května 1945 německý generál Weidling krveprolití ukončil. Přeživší obránci Berlína se vzdali a složili zbraně. Tento den kapitulovala i fašistická Itálie, kdy po ofenzívě Američanů a západních Spojenců byla dobyta klíčová italská města a německá posádka tak odsouzena k porážce.

 

Nad Říšským sněmem zavlála vlajka SSSR.

 

Konec bitvy neznamená konec války. Kapitulace berlínských obránců neznamenala kapitulaci Německa. Jednotky německé armády bojovaly několik dní dál a až 8. května 1945 vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace.

 


 

Samotný akt kapitulace byl podepsán již 7. května ve městě Remeš, které se rozprostírá ve Francii, ale kvůli Sovětskému svazu se musel samotný ceremoniál kapitulace opakovat právě 8. května 1945 v Berlíně. Těmito podpisy skončila válka v Evropě, ale i tak poslední výstřely izolovaných a různě rozmístěných německých vojenských skupinek utichly až o několik dní později. A samotná 2. světová válka skončila až 2. září 1945, kdy po použití amerických jaderných zbraních a sovětském vpádu do Mandžuska byl japonský císař Hirohito donucen podepsat kapitulaci a Japonsko se tak taktéž vzdalo. 

 

1. dokument bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa podepsali v Remeši 7. května: 

 

Německo Amerika SSSR Francie
Alfred Jodl Walter Bedell Smith Ivan Susloparov François Sevez

 

Dokument kapitulace ze 7. května.

 

2. dokument bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa podepsali ještě jednou v Berlíně 8. května: 

 

Německo Amerika SSSR Francie Anglie

Wilhelm Keitel

 

Hans-Georg von Friedeburg

 

Hans-Jürgen Stumpff

Carl Spaatz Georgij Konstantinovič Žukov Jean de Lattre de Tassigny Arthur Tedder

 

Jako Den vítězství se tedy označuje den, kdy byla vítězně vybojována pro daný stát významná bitva či válka. V důsledku výše uvedených událostí oslavujeme právě 8. květen, ale nebylo tomu tak vždy. Vlivem posunu času nabyla kapitulace Německa v Moskvě platnosti oproti středoevropskému časovému pásmu až 9. května.

Proto se o názvu a datumu státního svátku u nás několikrát živě jednalo a například dodnes si některé země bývalého Východního bloku v čele s Ruskem připomínají Den Vítězství 9. června. V České republice to bylo a je následovně:

 

  • 1951 - Poslanci přemýšleli jaké datum a název svátku zvolit. V úvahu připadal i 5. květen, tedy kdy začalo Pražské povstání, nakonec zvítězil 9. květen po vzoru Moskvy, název byl vybrán jako Den osvobození Československa Sovětskou armádou.

 

  • 1990 - Po Sametové revoluci, tehdy ještě poslanec, Miloš Zeman navrhl, aby se datum posunulo na 8. května. Prosadilo se, název změněn na Den osvobození od fašismu.

 

  • 2000 - Upraveno. Zkráceno na Den osvobození.

 

  • 2004 - Název změněn na Den vítězství

 

8. května si můžeme připomenout například skrz slavnosti, které se každoročně konají napříč Českou republikou. Doporučujeme Slavnosti Svobody v Plzni aneb osvobození města americkou armádou.

 

Radujme se, užívejme svobody a překrásného života, ale neměli bychom přitom v žádném případě zapomínat na tak krvavý konflikt, který se tehdy Evropou a celým světem prohnal. Zavzpomínejme na lidi, kteří umírali, abychom MY žili svobodně. Učme se, vzdělávejme se a uctívejme padlé, jelikož ten, kdo nepozná svou minulost, je nucen ji opakovat.

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Samuel se v roce 2015 zúčastnil pěvecké soutěže Če...
Úvodní obrázek
Zmiňovaný institut sídlí nedaleko ČZU, hned u...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Vstupenky na ZAHAJOVACÍ GALAVEČER
ZAHAJOVACÍ GALAVEČER proběhne 12. 2. 2018 od 19:00...