Generace Bab

01. 06. 2017 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Kdy jste naposledy jeli lodí? Nemyslím teď žádný parník, jachtu ani malou lodičku. Mám na mysli menší pohodlnou loďku, stojící v přístavišti při zastávce V Podbabě, kterou každý den míjíme. Pojďte se s námi podívat za Babou do Podbaby.

Podbabský přívoz je spojkou mezi pražskými Dejvicemi (osada Podbaba) a Trojou (osada Podhoří). Využívají ho turisté, cestující převážně za exotickými zvířaty a rostlinami do pražské zoo a do botanické zahrady v Troji, či lidé dojíždějící denně za prací na druhý břeh řeky Vltavy. Není tedy divu, že se jedná o dlouhodobě nejvyužívanější pražský přívoz. I mnoho z nás, studentů ČZU, jistě mělo tu čest s ním přeplout Vltavu při cestě na praxi na Demonstrační a pokusný pozemek v Troji.

Lysolajský přívoz, jak byl dříve také nazýván, na této trase fungoval již v roce 1888. V tehdejší době se kromě lidí přívozy přepravovaly např. sůl a jiné materiály. Několik zmínek o jeho provozu sahá až do roku 1974, kdy byl provoz ukončen.

Přívoz Podbaba - Podhoří

První generace přívozů byla do Pražské integrované dopravy (PID) opětovně zařazena od 1. července 2005. Prvním přívozem byl přívoz Zámky – Sedlec. Jak už jeho název napovídá, spojuje pražskou čtvrť Sedlec s osadou Zámky v pražských Bohnicích. V hojné míře ho využívají hlavně turisté a cyklisté. Převozník má krom bezpečného převezení pasažérů mnohdy na starosti i jiné činnosti. Ve dnech plných stresu se lidé velmi rádi převozníkovi vypovídají ze svých problémů i zážitků, a tak tito pánové, oblékaní v námořnickém, často fungují i jako psychologové, fyzioterapeuté či maséři, a dokonce zadarmo, jen za cenu jízdenky. Napovídá to i vtipná cedule právě u přívozu Zámky – Sedlec.

Ale zpět k přívozu podbabskému. V databázích a informačních materiálech nese název P2 a do běžného provozu byl zařazen přesně o rok později než přívoz Sedlec – Zámky a slavnostní otevření proběhlo 28. 6. 2006. V provozu je celoročně od 5:25 do 22 hodin a řeku denně přepluje i více než 140 krát. Přívozy mají své jízdní řády, ale pokud budete potřebovat přívoz použít i mimo určený čas, stačí na kapitána zamávat kruhem nebo zazvonit na zvonek a on Vás jistě rád převeze. V roce 2010 došlo díky vysokému využívání v letní sezóně k posílení dopravy druhou lodí v období od dubna do října. Na vlnách Vltavy se tak zde „proháněla“ plavidla Skokan a Ropucha, kam se vešlo 12 osob. Přepravu tohoto přívozu zajišťuje společnost Pražské Benátky s.r.o.

Podbabský přívoz na cestě přes Vltavu

12. července 2016 byla do provozu zařazena loď s větší kapacitou, o jejímž zařazení se uvažovalo již v roce 2008. Loď pobere až 40 osob a je bezbariérová. Kočárky a jízdní kola mohou být snáze přepravována. Umožňuje pohodlný nástup a výstup v jedné úrovni díky upraveným přístavištím. Dostala název Baba a provozovatel společnosti Pražské Benátky s.r.o. Zdeněk Bergman, převozník pražský, se při její konstrukci nechal inspirovat konstrukcí lodí z konce 19. století. Baba je 11,2 metrů dlouhá, 3,7 metrů široká, s ponorem 50 cm. Lodě tohoto typu chtěl Bergman do konce července nasadit na všechny přívozy pod hlavičkou Pražských Benátek, a to přívozy P1, P5 a P6.

Loď Baba si však zpočátku svůj pobyt na Vltavě příliš neužila. Ani její vysoká cena, jež činí okolo 5 milionů korun, nezabránila problémům. Hned po prvním dnu byly na lodi zjištěny problémy s kormidlem a loď musela být z provozu stažena. Původně to vypadalo na ohnuté kormidlo. Později však bylo zjištěno, že se jedná o závadu materiálu horního uchycení kormidla, které se tím pádem blokovalo. Nyní už je Baba plně využívána v provozu.

Ať už podbabský přívoz bude Vás, čtenáře, vozit na výlet do zoo, na cyklostezku táhnoucí se podél pravého břehu Vltavy celou Prahou či na naši oblíbenou praxi, přejeme mu mnoho spokojených a v pořádku přepravených cestujících a žádné „muže přes palubu“.

Autoři: Eliška Větrovcová Foto: Pražské Benátky, s.r.o.,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙