Jsem připraven? Opravdu řeším to, co jím?

27. 06. 2016 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Co je pro vás při nakupování ovoce a zeleniny důležité? Zamýšleli jste se nad tím někdy? Je pro vás důležitější vzhled nebo chuť? Kampaň Jsem připraven se rozhodla rozšířit občanům ČR obzory o pěstování a následném vyhazování hromad zeleniny a ovoce.

V České Republice skončí tuny ovoce a zeleniny na odpadních skládkách. Proč tomu tak je? Jsou totiž odlišné od zavedených norem. Některé jsou moc malé, velké, tlusté, tenké, mají špatný odstín barvy či zakřivení. Ročně se takto vyhodí až 20% zemědělské produkce. A to jen v ČR! Když k tomu připočteme i ostatní státy, tak to jsou tuny a tuny vyhozeného jídla! Nezdá se Vám to zbytečné?

To, jak mají jednotlivé druhy ovoce a zeleniny vypadat, určují především obchodní řetězce. Tyto podmínky jsou velmi přísné a pro každý řetězec odlišné. Farmáři a zemědělci musí dané podmínky dodržovat, jinak by přišli o své zisky. Jen velmi malé procento těchto nevyhovujících druhů jde na další zpracování.

A co na to obchodníci? Argumentují tím, že zákazníci jsou zvyklí na určitý standard a zboží, které nevyhovuje již nastaveným normám, by zákazníci nenakupovali.

V celém projektu Jsem připraven, jde hlavně o to ukázat, že Češi nejsou zase tak nafrnění. Nemusí nakupovat například brambory nebo květák, který vypadá stejně jako všechny ostatní.

Za celým tímto nápadem stojí iniciativa Zachraň jídlo. Můžete je znát například z akce Hostina pro tisíc nebo Křivá polévka. V minulém roce rozjeli projekt Paběrkování, kdy jezdí k zemědělcům na pole a sbírají zde právě nevyhovující zeleninu.

A jak jsou na tom v zahraničí? Ve Francii rozjeli kampaň „Ošklivá zelenina a ovoce“, která se stala velmi úspěšnou. K podobné kampani se také odhodlaly řetězce Penny Marketu a Tesca. V Kalifornii se zase pustili do bedýnek. Nedokonalé produkty nabízejí formou bedýnek do domácností místních obyvatel. V Nizozemí si z toho zase udělali byznys tím, že začali vařit polévky. Na rozjetí nápadu s vařením polévek zakladatelkám přispěli fanoušci přes 31 000 Eur.

Co si o celém projektu myslíte vy? Je to dobrý nápad či ne? Podpořili byste tento projekt? Pokud ano, tak se zaregistrujte na jsempripraven.cz, ať se ví, že s vyhazováním jídla nesouhlasíte a podporujete tuto kampaň. Zaregistrování na stránkách slouží jako podpis petice. Jsem připraven zatím celkem podpořilo přes 7150 lidí.

Tato myšlenka souvisí s novým konceptem Zero waste, kdy se snažíme mít nulový odpad. No a jak na to? Na internetu najdete mnoho návodů a nápadů, jak si sami můžete vyrobit deodorant, prací prášek a spousty dalších produktů, které běžně používáme. Jediné minus je pravděpodobně to, že vás to bude stát více času. Zero waste je totiž založeno hlavně na DIY a na tom o věcech trochu více přemýšlet.

Zajímavé je, že v Praze bude otevřena první Zero waste restaurace, kterou spoluvlastní studentka ČZU.

Jelikož jsme „Hnojárna“ na nejvyšší úrovni, tak bychom měli tyto projekty a jim podobné podporovat.

Věděli jste třeba, že máme na naší univerzitě kontejnery na kompost? Ale o tom zase někdy jindy.

Autoři: Veronika Šmídová Foto: instagram.com/zachranjidlo, weheartit.com,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

09. 02. 2017 0

Na ČZU třídíme správně!

Číst více
04. 05. 2016 0

Chodíte si na ČZU „trhnout“?

Číst více
04. 05. 2016 0

Chodíte si na ČZU „trhnout“?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙