Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Out of ČZU

Plameny znovu olízly vysoké pece

10. Srpen, 2016
Ostrava v plamenech 2016
První srpnovou sobotu 2016 proběhl hudební festival Ostrava v plamenech. Největší peckou se ukázala kapela Oberschlesien ze Slezska, stala se oblíbencem publika i přesto, že je na hudební scéně ze všech účastníků festivalu nejmladší.

Místo konání festivalu Ostrava v plamenech 2016

Po deštivém večeru přišlo zatažené ráno a po něm zatažené pravé poledne, kdy začal několikahodinový koncert účinkujících na Ostravě v plamenech. Třetí ročník této akce byl uspořádán v již nepoužívané části areálu vítkovických železáren. Atmosféra industrialu je pro hudební návštěvníky velice originální, zejména pro ty, kteří jsou zde poprvé. Také někteří účinkující si neodpustili obdivný a potěšený komentář nad duchem místa a poděkování pořadateli za pozvání k účasti v takovém jedinečném prostředí. Areál se za posledních několik let proměnil směrem k návštěvníkům, všudypřítomnou strusku proťaly betonové chodníčky, jedna z vysokých pecí se proměnila díky nástavbě ve vyhlídkovou věž s kavárnou. Její pojmenování Bolt Tower je spojeno s atletickou hvězdou, která Ostravu-Vítkovice několikrát navštívila kvůli mítinku, konajícím se každoročně již od roku 1961 a zařazenému nyní mezi IAAF Super Grand Prix. Festival se konal přímo pod touto pecí.


Autogramiáda Axxis na Ostravě v plamenech 2016Návštěvníci festivalu, kteří dorazili auty, se s menšími či většími problémy vešli na parkoviště přímo v areálu Dolních Vítkovic, počasí asi nepřispělo k největší účasti v historii festivalu, kterou tedy letos festival patrně nezaznamenal. Platidlem v areálu byly papírové žetony, jeden za 35 Kč. Jeden žeton se hodil na nákup piva desítky nebo nealko lima o objemu 0,33 l. Cena piva většinu návštěvníku nepotěšila, přecejen Ostrava není Praha! Asi by festivalu slušelo vyhandlovat partnera se slušnější cenou. Na druhou stranu i ve večerních hodinách byli všichni návštěvníci spořádaní a milí, možná je cena odradila od prolívání hrdla hektolitry zlatavého moku. Nunto poznamenat, že počet píp a také toalet zajišťoval komfort návštěvníků bez jakýchkoli front. Co do stravy byl k nalezení široký výběr. Areál doplnil ukázkový ring thajského boxu, stánky s černými hadry (trička apod.), upomínkovými předměty festivalu, stánek s propagačními předměty a hudbou vystupujících kapel a asi nejočekávanější stánek s autogramiádami. Osobní setkání se svými hvězdami si nenechalo ujít velké množství návštěvníků – vyfotit se s legendou, potřást si rukou, slovně podpořit v další produkci nebo si nechat legendu podepsat na břicho, to je něco, pro co žijí jak fanoušci, tak i legendy. Kromě hudby samotné, peněz od pořadatelů a ovací kotle pod pódiem je upřímné ocenění od jednotlivců právě to největší ocenění předávané legendám.

Zpěvák OberschlesienKapely vystoupily v pořadí a času přesně dle programu uvedeném v našem minulém článku, malé čekání na začátek vystoupení si dovolili akorát Within Temptation. První hard coreoví Forrest Jump se pochlubili texty o životě. Karvinská Doga přinesla hospodskou poetiku a zakončila již ne nevinná a poletující. Kapela nezklamala a udělala velkou show, nechyběly létající hajzlpapíry. Publikum kapely také nezklamalo a při poletování vypustilo do davu balónky. Frontman se nezapomněl během show občerstvit zelenou a pochlubit se pomalovaným tělem. Jinou show předvedli hned následující Oberschlesien. Nástup kapely na scénu se rovnal nástupu horníků na šichtu. Bubeník předváděl impresivní sóla a bavil publikum, basák zaujal hrou na bezpražcovou kytáru, zpěvák pochodoval po pódiu s mikrofonem napojeným na svítí imitaci malé lidské lebky. Texty o bezvýchodném životě nejen horníků umocnily atmosféru a, přesně jak lákal pořadatel, se skvěle hodily k místu akce.

Zpěvačka Within TemptationNásledovali němečtí hrdinové Axxis, Bernhard Weiß ukázal, že z taháku umí hezky mluvit česky a že má rád ženy, pozval si na pódium na výpomoc kapele fanynku, jež ho v publiku nejvíce zaujala. Hard rockový Citron si také vypomohl ženským hlasem a Pavlu Hanusovi bylo zase při hraní příliš teplo. Po Citronu následující power metalové Firewind vedl neuvěřitelně rychlý bubeník. Gus G. provázel vystoupení slovem a podělil se i o zážitek z letu, při němž kapele ztatili cestou do Ostravy dvě kytary, takže hoši nehráli úplně v komfortu na nástroje, na něž jsou zvyklí. Po nich přišli Within Temptation. Přijeli do Ostravy s kamionem nacpaným kulisami značícím, že teď frčí a na vyprodaných stadionech je třeba, aby byli vidět i z dálky. Při autogramiádě kapela působila asi nejméně sympaticky, Sharon den Adel nesundala sluneční brýle, které v sobotu nikdo moc nepotřeboval, a neukázala, zda se již stihla vypěknit na následující představení. Při představení ale pobíhala po pódiu s nasazením, při výpadku aparatury skvěle improvizovala a publikum bylo nadšeno. Noc vyvrcholila s polskými death metalovými legendami Vader.

Celková atmosféra na festivalu byla rodinná a ostravská, rozhodně stálo za to přijít. Jeden z návštěvníků nemohl uvěřit tomu, že na festivalu je „tolik krásných holek”. Co bude za rok? Bude pivo levnější, nebo ještě dražší? Které kapely přijedou? Jak budou hrát?

Fotogalerie

Celá galerie

Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Pondělí 20. 11. Týden otevřených přednášek na FŽP...
isic
24. sezona PFK - Prague Philharmonia   Od 10....
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...