Při studiu si přivydělává 77 % studentů, 14 % podniká. Jak jste na tom vy?

09. 04. 2013 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Podle aktuálního průzkumu uskutečněného při zahájení jedné start upové soutěže si dnes nějakým způsobem přivydělává přes 77 procent vysokoškolských studentů. Nejčastější formou přivýdělku je brigáda formou dohody (42,3 %) a zaměstnání formou hlavního či vedlejšího úvazku (32 %). 14 procent studentů při škole podniká. Po škole by jich však chtělo podnikat třikrát více, přes 38 %. Průzkum se uskutečnil v březnu 2013 formou online dotazníku. Zúčastnilo se ho 1337 studentů vysokých škol ekonomického, technického i humanitního zaměření z celé České republiky.

Podle průzkumu je mezi studenty, kteří si při škole přivydělávají, zhruba stejný podíl mužů i žen. Zajímavostí proto je, že zatímco ženy častěji než muži využívají například formu brigády, muži naopak častěji podnikají. Při studiu tak podniká 23 procent mužů, ale jen 7 procent žen. Stejně tak po škole chce podnikat 50 procent mužů, ale jen 30 procent žen.

Ženy bývají stejně dobrými podnikatelkami jako muži, rozdíl je však v tom, že muži mají v praxi větší odvahu svůj podnikatelský sen uskutečnit. Do podnikání se však nakonec nepustí ani řada mužů. Nejčastěji se studenti bojí neúspěchu, ztráty vlastních či rodinných financí nebo jim chybějí zkušenosti.

Top komentář
12 dubna, 2013 - 17:43 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Jsem 19 %.

Podle výsledků průzkumu považují studenti za vůbec největší překážku pro podnikání nedostatek finančních prostředků. V začátcích podnikání by však 40 procent z nich ještě více než finance ocenilo mentoring od zkušeného podnikatele či investora. Finanční prostředky by nejvíce ocenilo 22 procent z nich, 15 procentům by pomohlo hlavně zviditelnění a medializace jejich projektů, 10 procentům pak cenově zvýhodněné poradenství a služby. Naopak například fyzické prostory pro podnikání jsou nejvíce důležité jen pro 4,3 procenta z nich.

Podle průzkumu je malý podíl studentů, kteří své podnikatelské nápady a sny uvedou během školy nebo po škole do praxe, dán i slabou podporou podnikání ze strany samotných škol. Podporu ze strany školy cítí 29 procent studentů, dalších 35 procent si však naopak myslí, že školy podnikání nepodporují vůbec. Vliv má i obor. Nejvíce zájemců o podnikání po škole je mezi studenty technických fakult (46 %), následují studenti ekonomických (38 %) a humanitních (32 %) oborů.

Studenti i lidé z řad široké veřejnosti, kteří mají na papíře nebo ve fázi rozjezdu zajímavý nápad na podnikání a chtějí pomoci s jeho uvedením do praxe, se letos mohou již pošesté zapojit do mnoha start upových projektů, které u nás rostou jako houby po dešti. O tom, které to jsou a jaké jsou jejich výhody, vám řekneme v připravovaném článku. 

A jak jste na tom vy? Máte nějaké zkušenosti s podnikáním během studia? Myslíte, že jsou na ČZU vhodné podmínky pro práci při studiu?

Autoři: Nápad roku,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
09. 04. 2019 0

Dobrey aneb za jídlem trochu jinak

Číst více
20. 02. 2019 0

Přijď na Veletrh pracovních příležitostí 2019 a získej JOB, lepší jak Steve Jobs

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 dubna, 2013 - 17:43

Jsem 19 %.

| 25
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 dubna, 2013 - 19:09

Jsem 4% :D

| 17

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙