Školka pro Rael pomůže dětem v Keni

04. 12. 2015 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každý z nás asi slyšel o různých charitativních projektech, kde posíláte své peníze, abyste pomohli dětem v Africe. Často jsme nedůvěřiví, protože podvodníků je spoustu a občas nevíme, kde naše peníze skončí. Ovšem na ČZU máme studenta FAPPZ Matěje Zimu, vedoucího projektu Školka pro Rael, v němž shání prostředky na výstavbu školky v Keni, ve vesničce Unga.

Skupina studentů, která se pro tento projekt rozhodla, má zastoupení nejen na naší univerzitě. Na otázky odpovídal Matěj Zima (ČZU, FAPPZ) a Jan Havlíček.

Povězte čtenářům, o čem je váš projekt?   

Honza: Jde o rozvojový projekt výstavby školky v Keni, v regionu Nyanza, Homa Bay, ve vesnici Unga. Počáteční stavební práce máme již za sebou a nyní sháníme finance na výstavbu samotné budovy s třídami. Sháníme pro to veškerou možnou pomoc, zejména však finanční, bez které se nehneme z místa.Matěj: Honza řekl, o co jde, a já doplním, jak to chceme udělat. Je to přesně tak, že sháníme finance. Původně jsme chtěli dělat veřejnou sbírku, ale zjistili jsme, že je to hrozně obtížné. Zvolili jsme crowdfunding, jako ideální způsob. Zhruba v druhé půlce února 2016 (snad to stihneme) spustíme na portálu HitHit.cz kampaň, kde se za 45 dní pokusíme peníze získat. Už teď můžu říct, že odměny, které chystáme, budou super. Kdo bude chtít, bude se moct dokonce do Keni podívat. 

 spr

Bio zpovídaného

Jméno: Matěj Zima, Jan Havlíček

Povolání: Studenti

Krátký životopis:Matěj a Honza jsou součástí projektu Školka pro Rael, který se snaží zbudovat školku pro děti v Keni. V současné fázi shánějí prostředky, aby výstavba mohla pokračovat.

iZUN: Jak Vás to napadlo? Sdělte nám svůj příběh. 

Idea o projektu vznikla vlastně náhodou, když nám místní obyvatelé žijící kolem Viktoriina jezera darovali pozemek, abychom si na něm postavili, co chceme, nebo ho nějak smysluplně využili. Nějaký čas existoval plán výstavby skromného pensionu či kempu, kde by šlo ubytovávat turisty a cestovatele při cestách za krásami Viktoriina jezera. Později jsme však přišli s nápadem postavit něco smysluplnějšího, něco, co místní komunita zoufale potřebuje a není schopna to sama zařídit – postavit školku.

Nejde o to, zda pomáháme nutně v Africe nebo třeba v Asii či jižní Americe. Všude je nějaká pomoc potřeba. Statisticky je Afrika sice úplně nejchudším kontinentem, nás však ke školce v Keni vedla především osobní zkušenost a souhra náhod. Při svých četných výpravách jsme si oblast u Viktoriina jezera a místní obyvatelstvo velmi oblíbili a lidé si oblíbili nás. Základním důvodem však byla konkrétní situace v oblasti Unga, regionu Homa Bay, která trpí zásadním nedostatkem tohoto typu vzdělávacích institucí. V oblasti je i relativně dost základních a středních škol, ale školky prostě chybí, což nám přišlo jako velká škoda.

spr2

Získali jsme pozemek, vyčistili ho od keřů a kamenů a oplotili ho. Nejprve jsme vystavěli kadibudku a následně studnu, jako dvě nezbytné součásti a zázemí pro následující plánované stavby. Spolu s oplocením byly rovněž vysazeny stromky a keře kolem pozemku. Posledním krokem byl nákup některých materiálů pro stavbu tříd školky.

Můžete nám říci něco o průběhu? 

V rámci jedné rohové jednopodlažní budovy chceme vybudovat tři třídy pro děti a čtvrtou místnost pro učitelský sbor a ředitele. V případě získání potřebných financí chceme se stavbou začít v červnu 2016, tak, aby v září mohly nastoupit první děti na výuku.

spr5

iZUN: Kdo provádí stavbu? Účastní se Češi/ české stavební firmy? 

Přímo na stavbě pracují už jen výhradně místní obyvatelé, Keňané. Je to součástí našeho plánu a i smyslu celého projektu – tedy aby byl projekt skutečně rozvojový, naplno se jej účastnili místní obyvatelé a v budoucnu si ho tak i více vážili. Za finance, které seženeme, zaplatíme místní dělníky, čímž jim zajistíme práci a příjem a zvýšíme tak jejich životní úroveň. Nezaměstnanost je v Keni obrovský problém. Náš tým (Češi) provádí nad celou stavbou důslednou kontrolu a plánuje její detaily.

Top komentář
05 prosince, 2015 - 15:27 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Konečně rozumné odpovědi na otázku klecového chovu

Do budoucna plánujeme u školky vystavět nějaké základní dětské hřiště, nějaké prolézačky či klouzačky apod. Sportoviště v plánu nemáme z několika důvodů. Za prvé, školka bude položena v poměrně složitém svažujícím se terénu. Dalším důvodem je složité financování a také jednoduchý fakt, že keňské předškolní děti mají i mimo školku pohybu hodně. Často například ze školek či škol domů běhají.

Budou potom moci pokračovat ve vzdělání?  Budou zabezpečení i dál do života? 

Po školce, stejně jako to máme v ČR, nastupují keňské děti na základní školu. V regionu Homa Bay jich je poměrně hodně a jsou i dobře cenově dostupné, takže by neměl být pro děti problém ve vzdělávání pokračovat.

Je těžké shánět prostředky? 

Honza: Ano, velmi. Lidé jsou nedůvěřiví a aktuálně navíc trochu nešťastně znechucení tzv. imigrantskou krizí. Navíc všichni, co na projektu pracujeme, jsme ještě studenti a nemáme tolik času se projektu věnovat tak, jak bychom chtěli a potřebovali.Matěj: S časem je to fakt těžký no. Kromě HitHitu se snažíme oslovit i různé nadace, ale většinou je odpověď ve stylu: „Bohužel podporujeme jenom projekty v České republice“. Zatím jsem nenašel nějakou, která by měla o tento typ projektu zájem, tak kdyby někdo měl tip, tak ať mi píše, prosím!

Popište to, co vás nejvíce šokovalo při návštěvě Afriky? 

Byla to asi nesmírně odlišná mentalita místních obyvatel od té naší a jejich hodnotový systém, přístup k Bohu a obecně k životu, také extrémně pomalé tempo dělání všeho.

spr3

iZUN: O čem má být nedělní beseda?

Honza: Kromě představení projektu dojde k prezentaci fotografií pořízených při našich cestách do Afriky. Hlavní slovo budou mít dva cestovatelé David a Šárka, kteří Keňu i projekt školky dobře znají a přivezli si z ní spoustu adrenalinových i vtipných zážitků a historek.Matěj: Taky budeme prodávat šperky. Náramky, přívěsky atd. vyrobené Masaji. Taky jednu nádhernou dřevěnou vyřezávanou masku, která je stará přes 20 let. Peníze použijeme na náklady spojené s kampaní. Chceme nechat natisknout letáčky, nálepky, případně udělat trička. Aby nás bylo vidět.

Sháníte dobrovolníky?

V této fázi nikoliv. Školka se musí nejdříve postavit, aby pak bylo případné dobrovolníky kam posílat. Na výstavbu jsou potřeba finance, nikoliv pracovní síla. V další fázi, až bude školka postavená a začne fungovat, bude možné vyslat dobrovolníky, kteří by v ní učili a zpestřovali tak dětem program.

iZUN:  

iZUN: Proč by to studenta ČZU mělo zajímat? 

Matěj: To je dobrá otázka. Já jsem student ČZU, tak řeknu, jak jsem se k tomu dostal já. Šárka s Davidem (kteří budou mluvit teď v neděli), pořádali promítání fotek z jejich poslední cesty do Keni a Ugandy. Kromě krásných fotek zvířat a krajiny, ukazovali i fotky ze slamů a fotky tamních dětí. Když zmínili, že v některých místech je tam rozpočet na osobu na den kolem jednoho dolaru, tak jsem se zamyslel, kolik mám v kapse, na účtu a kolik dokážu za den utratit. Tři dny sem pak chodil a leželo mi to v hlavě.

V čem se lišíte od charitativních projektů?  Proč by měli sponzoři podpořit vás? 

Honza: Jsme nejkrásnější.Matěj: Jo, to rozhodně jsme. A kromě toho, my si nemyslíme, že náš projekt je jediný, který si podporu zaslouží. Náš projekt je hodně konkrétní, kdo se rozhodne pomoci, bude vědět, komu pomáhá (dokonce jmenovitě) a kde pomáhá. Myslím, že nedůvěra některých lidí k nadacím, které působí v Africe (a určitě dělají skvělou práci), pramení z toho, že lidi nevidí nikoho konkrétního za daným projektem.

Na závěr naše tradiční iZUN otázka:  Jaký je váš názor na klecový chov drůbeže? 

Honza: Podporuji ho z celého srdce a hlubokého přesvědčení. :-)Matěj: No, možná je to chyba (a snad si to nepřečte nikdo z naší fakulty), ale mně je to celkem jedno. :D

Za celý tým bychom Vás rádi pozvali na tuto neděli 6. 12., kdy se uskuteční beseda, která prozradí zájemcům více o projektu. Přijďte se dozvědět více.

Večer v Keni

Datum a čas: V neděli od 19:00 (Otevřeno bude od 18:30 s tím, že kdo přijde dřív, může si koupit nějaké africké šperky.)

Místo: Divadlo D21  Vstupné: Dobrovolné, každý, kdo dá 80 kč a víc dostane jako poděkování placku s logem Školky.

Placky pro nás vyrobili Bad Gees.

Další informace naleznete zde.

Autoři: Tereza Daňková Foto: Šárka Horáková,
Pohledem autora

<p>Líbí se mi myšlenka projektu a obdivuji kluky a zbytek týmu, že se do toho pustili. Myslím, že skutečnost, že člověk vidí, kam peníze míří a jaký je posun, by mohla se sháněním prostředků pomoci. </p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 11. 2017 0

Za antilopou a ještě dál aneb Moje cesta do Senegalu

Číst více
03. 04. 2017 0

Spolek Derbianus - Zachraňme největší antilopu!

Číst více
29. 08. 2015 2

WiFi 4 Life - Jak bezdomovcům poskytnout střechu nad hlavou

Číst více

Komentáře

Uživatel
(bez ověření)
(bez ověření) - 05 prosince, 2015 - 15:27

Konečně rozumné odpovědi na otázku klecového chovu

| 36
Matěj Zima
Matěj Zima - 12 února, 2016 - 12:48

Tady je ukázka z připravovaného videa. Točili jsme ho příznačně ve školce, tak se koukněte :) https://www.youtube.com/watch?v=zBk_doyBQ6c

| 33

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙