Tramvají na Suchdol? Sliby za 3,2 miliardy

28. 03. 2017 11 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každý ze studentů České zemědělské univerzity nebo obyvatelů této městské části nepochybuje o nutnosti zlepšení dopravní situace, kterou provází kolony i přeplněné autobusy. Ovšem řešení není zcela jednoduché.

V příštích letech by z Podbaby mohly tramvaje zamířit i jiným směrem. Po delší době opět ožívá nápad prodloužit tramvajovou síť až k branám ČZU. Tam nás, studentů, míří denně více než 10 tisíc. Poslední dopravně urbanistická studie tramvajové trati Podbaba – Suchdol navrhovala několik možných variant. První mohla vést přes Roztockou ulici, druhá zvažovala vedení podél železniční trati, varianta třetí uvažovala dvě alternativy přes Majorku, poslední by vedla přes Lysolajské údolí. Kromě první eventuality by všechny ostatní vyžadovaly tunelové úseky. Tramvajová trať by měla končit ve stanici Suchdol, ovšem ve studii se také uvažovalo o variantním zakončení v Novém Suchdole. Pro studenty ČZU zůstává hlavní, že všechny možnosti by vedly přes stávající zastávku Zemědělská univerzita.

Minulé uvažované varianty

iZUN: Proč už dávno tramvaj 107 k Zemědělské univerzitě nejezdí?

Mezi hlavní úskalí, kvůli kterým tramvajová trať nevznikla již před lety, jsou především limity území. V první řadě se jedná o velké převýšení, Podbaba leží ve výšce 180 m. n. m. a Zemědělská univerzita o 96 metrů výše, tzn. sklon Suchdolského kopce je kolem 9 procent, přičemž tramvaj má na sjezd povolených zhruba procent 7. Dále jsou problémem chráněné skály, stísněné podmínky mezi korytem Vltavy a železničním koridorem i velký sklon. Jiné trasy se zase neobejdou bez technicky náročných staveb tunelů, či problematické (dnes již nereálné) vedení kolejí přes Lysolajské údolí. Problém s hlukem tramvají bude kompenzován snížením hlukového pozadí, dojde totiž k omezení frekventované autobusové dopravy. I přesto se však musí zvolit vhodná konstrukce trati. Samozřejmostí je užívání nových tramvajových vozů, které mají nižší hlukovou emisi.

Tramvaj směr Suchdol - rok 2085

Nyní už je konečně vybráno trasování, prodloužená výstavba trati by měla měřit zhruba 4,8 kilometrů a počítá se vznikem tří tramvajových mostů o celkové délce 85 metrů. Trať by končila v podstatě na samotném okraji města, v oblasti Výhledů. Z této tratě by odbočovala výše uvedená trasa do Bohnic. Ovšem i nadále je nutná změna územního plánu.

Každodenní chléb studentů ČZU

Autorem jednoho z posledních návrhů byla společnost Metroprojekt, která měla začít stavět v lednu 2014, hotovo mělo být letos. Dvojkolejná trať z nádraží Podbaba do Suchdola by měřila 4,58 km a stála 3,2 miliardy. Doufejme tedy, že tentokrát bude výsledek hmatatelnější a třeba za pár let budou studenti ČZU o slavné autobusové lince 107 jen číst v kronikách.

Top komentář
29 března, 2017 - 14:15 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Ona nikdy moc vysoká nebyla...ale ještě poklesla...

Autoři: ČTK, Roman Kotvald Foto: archiv iZUN, Petr Zátka
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 března, 2017 - 18:02

Myslím, že stačí vyčkat, pro jaké obory dostane ČZU institucionální akreditaci. Pokud nedostane pro miliony oborů na PEFce (které mj. na zemědělskou školu vůbec nepatří), bude o 2/3 studentů méně a nemusí se řešit tramvaj. Škola se vrátí k původnímu poslání, studentů nebude tolik a je to....

| 33
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2017 - 19:51

Nejdriv si zjisti fakta a pak neco nekde pis do diskuze ,jinak vypadas jako blbecek. Kdyz budem mluvit o bc studiu treba .........PEFka ma dohromady 9 oboru (cz i aj) ...........technicka ma jenom o jeden mene tj. 8 ,lesarna 7 .........dle tohoto by vychazela asi PEFka nejhur .....ale je tady jeste mocne AGRO a jeho 23 oboru (na magistru 24)! Takze klidek ,zadna PEFka s milion oboru a svoje komplexy si bez lecit jinam ...........

| 17
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2017 - 21:06

Jako možná máte pravdu s obory, ale ty neurčují skutečný počet studentů na dané fakultě. Pokud si přečtete časopis univerzita 4/2016 tak na straně 5 mate počty studentů k 31. říjnu 2016 a tam jasně dominuje PEF s přibližně 9,5 tisíci (Bc.+Ing.), druhé FAPPZ s 3,4 tisíci (Bcc.+Ing.), pak následuje FŽP s 2,5 tisíci (Bc.+Ing.) následuje FLD s 1,8 tisíci (Bc.+Ing.) a TF s 1,4 tisíci (Bc.+Ing.). Je mi jasné že Vám z PEFky se to nelíbí ale realita je zřejmě trochu jiná než si myslíte. Jestli se to někoho dotkne tak se omlouvám ale takto vypadá realita podložená čísly prezentující univerzita.

| 26
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 března, 2017 - 11:30

Díky za čísla. PEF (9.5 tisíc studentů) je více méně zbytečná. Skoro vše, co se tam učí, se učí jinde na vyšší úrovni. Velké procento studentů je z post sovětských zemí. My jim studium platíme. A to proč? Proč máme 2 předimenzované školy pro celkem úzký segment hospodářství?

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2017 - 13:38

Stejně do školy jezdíte jen první týden semestru a pak na to pečete....a minimálně polovina studentů na VŠ nemá co dělat. Úroveň ČZU značně poklesla.

| 41
Anonymní
Anonymní - 29 března, 2017 - 14:15

Ona nikdy moc vysoká nebyla...ale ještě poklesla...

| 45
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2017 - 20:45

Jak lesárna, tak agro i životko mají něco společného se zemědělstvím, ochranou přírody, produkcí potravin atd. Nejde samozřejmě o počet oborů, ale o jejich (ne) potřebnost. Ta škola se jmenuje zemědělská !!!!! nikoliv VŠE, také se nejmenuje FIT ČVUT ani FEL ČVUT atd..je to zemědělka..nic víc, nic míň. Takže se má věnovat zemědělství atd...ne učit jako- ekonomii, jako- informatiku, jako- sociologii atd. Úroveň PEFky je celkem obecně známá.

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 31 března, 2017 - 15:40

Z lesárny, agra i životka vycházejí dělníci a vědci. Jenže někdo to vše musí spravovat. Management je v agroprůmyslu důležitý stejně jako jinde. A od toho je na škole PEF.

| 18
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 dubna, 2017 - 16:31

ha ha ha... Zřejmě neznáte historii jak PEF, tak celé ČZU. Tato škola ( běžně lidově zvaná dříve RU - zkratku si najděte) sloužila hlavně k tomu, aby šířila tu správnou "osvětu" do zemědělství, jinak absolventi PEF pracovali zejména jako účetní v JZD nebo jako ekonomové tamtéž. Nikdy ale jako skuteční ekonomové jinde bráni nebyli, což se dá snadno dohledat kvalifikací lidí např. v ČNB, v dalších bankách, ve vedoucích pozicích organizací atd. Snad se jich dnes pár opravdu může uplatnit v agroprůmyslu, ale určitě ne ty stovky a stovky ročně, čili pokud vůbec, tak pro uplatnění v zemědělství by stačily možná tak 2-3 kruhy ročně. O dalších oborech, jako např. Hospodářská a kulturní studia ani není třeba muvit. Co to vlastně je za obor? Na co je? No a představa, jak absolvent PEFky řídí nějaké vědce, to snad opravdu ne...

| 25
nezemědělec
nezemědělec - 03 dubna, 2017 - 16:39

PEF není určena k produkci manažerů, ale k získávání peněz pro školu. Hodně studentů, hodně peněz. Cvičení ob týden, 12 týdnů, střediska atd... to vše vede k tomu, že těch studentů je skoro 10 tisíc. A peněz je třeba, na stavby, na některé platy a tak.

| 20
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 12 dubna, 2017 - 15:04

A proto je podivné, že ani ministr zemědělství ani žádný jeho náměstek nejsou z PEF. On je totiž z ČZU jen jeden a to z ITSZ. Takže to s tou kvalitou manažerů z PEFky nebude moc horké....

| 18

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙