Buddy Go! Společník pro zahraniční studenty

25. 10. 2014 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
„Ty jo! Koukej! Támhle jde nějakej erasmák!“ „Vypadá dost zmateně.“ „No, jasný, copak si nepamatuješ, jak jsme loni ve Francii první dny čuměli jak puci?“ „Nepůjdeme mu pomoct?“ „JDEM!“

Přesně takhle vznikala organizace Buddy Go! na ČZU. Co to je? Jak se tam hlásit a proč? To nám objasnili dva její zástupci Petra Mojžíšová a Mikuláš Josek.

iZUN: Mohli byste nám říci několik klíčových informací o Vaší organizaci? Jak fungujete?

Mikuláš: Jsme studentská organizace jménem Buddy Go! Vznikli jsme v říjnu roku 2013. Šlo o pár lidí, kteří se vrátili z Erasmu a chtěli se starat o zahraniční studenty tady, tak se zapojili do Buddy systému a pomáhají těm, kteří jsou tu na výměnném pobytu např. se zařizováním ISIC karty atd. Jedná se o propojení českých univerzit se zahraničními. My jsme se rozhodli, že bychom chtěli tuto myšlenku ještě dál rozvinout. Že bychom se chtěli se studenty setkávat i dále v průběhu semestru. 

iZUN: Jste čistě nezávislá organizace, nebo Vás podporuje například Katedra jazyků tady na univerzitě?

Mikuláš: Na škole jsme nezávislí, fungujeme sami na sebe.

Petra: Je to asi proto, že tady na škole už bylo několik organizací, které vznikly a potom se rozpadly, tak v nás zatím univerzita nemá důvěru. My na ni nechceme nijak tlačit, prozatím pořádáme naše akce a na konci semestru bychom se chtěli univerzitě oficiálně prezentovat se všemi feedbacky, které dostáváme, a reporty, které máme z akcí.

Zjistili jsme, že focení se uprostřed silnice asi nebyl ten nejlepší nápad...

iZUN: Jak se prezentujete? Webové stránky, propagace? Jak se o Vás studenti dovědí?

Mikuláš: Zaměřujeme se především na zahraniční studenty, kteří přijeli v rámci výměnného pobytu Erasmus. V průběhu orientation week (týden před začátkem školy), na němž se seznamují s univerzitou, pro ně pořádáme Welcome week. Tenhle týden, kdy se tu studenti rozkoukávají, je pro nás nejdůležitější. V tu chvíli jsme tam, ukážeme jim, jaké akce bychom chtěli pořádat dál. 

Petra: V průběhu tohoto týdne se asi nejvíce sblížíme, navážeme spoustu kontaktů se studenty, rozdáváme mnoho letáků s odkazem na náš Facebook.

Mikuláš: Webové stránky máme, ale nefungují extra dobře. To bychom chtěli zlepšit a výrazně změnit. Teď jedeme hlavně přes Facebook. (Po „lajknutí“ chodí studentům informace o tom, co se bude dít dál.) 

Často nemají lidé na ČZU k těmto studentům vztah, většinou jde jen o nějaké předsudky.

Top komentář
26 října, 2014 - 18:02 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Tohle je záslužná činnost. V zahraničí je to běžné, ale u nás jsem to ještě neviděl. Jen tak dál :-)

iZUN: Funguje u Vás v organizaci nějaká hierarchie?

Petra: Jsme tam všichni studenti, proto tam také panuje příjemná atmosféra. Teď už jsme se rozrostli, je nás 15. Podle práce se rozdělíme na další skupinky. Každá má něco na starosti.

Mikuláš: Ono se to postupně krystalizuje. Je vidět, kdo se snaží. Někoho víc baví starat se o Facebook, někdo raději plánuje výlety. Snažíme se do týmů zapojit co nejvíce lidí a postupně to střídat, aby si každý vyzkoušel všechno a potom se sám rozhodl, co mu nejlépe vyhovuje.

iZUN:

iZUN: Něco podobného funguje i na ostatních vysokých školách. Existuje mezi nimi nějaká spolupráce?

Petra: To je jeden z našich cílů, stát se oficiálním členem Erasmus Student Network. Existují tři úrovně: mezinárodní, národní a lokální. Na národní úrovni v ČR funguje ESN CZ, které má vlastní vedení. Pod ním je 16 oficiálních sekcí ESN. Tady v Praze jsou čtyři (VŠE, VŠCHT, ČVUT, UK). My jsme s nimi i s prezidentem, který vede tu národní sekci u nás, od prázdnin v kontaktu. Už jsme navštívili několik jejich akcí, kde jsme se oficiálně představili. Velmi vřele nás přivítali, jsou to skvělí lidé, kteří mají podobné cíle.

Mikuláš: Příští víkend bude v Ostravě velká mezinárodní platforma, kde by se měli sejít všichni členové, respektive kluby ze střední Evropy. Tam se také jdeme podívat. Účastníme se hodně takových akcí, abychom se od nich mohli učit.

Petra: Na konci semestru bychom se chtěli stát přidruženou sekcí a poté i oficiální sekcí. Tam jsou určité podmínky, které musíme splnit.

iZUN: Jaké jsou to podmínky?

Petra: Všech 16 sekcí nás musí přijmout, organizace musí fungovat minimálně 18 měsíců a musí to být jediný klub svého druhu na univerzitě. Dále je třeba nějaká záruka kvality, proto musí přijít někdo z členů z národní sekce na nějakou akci. Musíme také navštěvovat jejich setkání.

iZUN:

iZUN: Co by člověk měl udělat pro to, aby se mohl stát členem Vaší organizace? Jsou nějaká kritéria? Musí umět jazyk předpokládám...

Petra: Nějaké pevně stanované podmínky nemáme. Stačí chuť se stýkat s výměnnými studenty. Potom je u nás každý takový vítán.

Petra: Pokud se chce zapojit do organizace nějakých akcí, pozveme je na náš meeting.

Mikuláš: Jsme otevření všem novým nápadům. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti. Když se Vám to zalíbí a budete aktivní, rádi bychom Vám nabídli možnost vyjet právě na nějaké mezinárodní akce.

 Máte možnost aplikovat věci, které se ve škole jen učíte, a je to samozřejmě taky součást seberealizace.

iZUN: Vaše plány na tenhle semestr? 

Petra: Nápadů máme spoustu. Máme vlastně takovou databázi nápadů, protože každý má zkušenosti z jiné země. Jinak jsou to ty plánované akce každého semestru, jako je Welcome week, Movie night...

Mikuláš: V těch budeme pokračovat.

iZUN:  

iZUN: Vaše vize? 

Mikuláš: Kromě ESN, bychom chtěli zlepšovat kontakt mezi českými studenty na univerzitě a zahraničními studenty. Do těch akcí, které pořádáme, bychom chtěli zapojit i studenty, kteří tu nejsou jen v rámci Erasmu. Sdělit si zkušenosti, vytvořit určitou spolupráci.

Petra: Často lidé na ČZU nemají vztah k těmto studentům a většinou jde jen o nějaké předsudky. Ty bychom chtěli zbourat.

Mikuláš: Zbourat předsudky a využít prostory našeho kampusu k tomu, aby se tady konaly akce pro všechny. Ať už sportovní, kulturní, nebo společenské, snažíme se to kombinovat. Když se potom student vrátí domů a napíše do reportu, že se měl skvěle, tak to dělá dobré jméno i univerzitě.

iZUN: Zažili jste nějaké komické situace? 

Mikuláš: Máme tam nějaké spontánní organizační věci. To jsme se domluvili, že bychom měli udělat nějakou hromadnou fotku. Potom se ukázalo, že dělat hromadnou fotku uprostřed silnice a zastavit tím dopravu, nebyl úplně dobrý nápad. Na druhou stranu ta fotka byla vtipná, když tam stála auta, nalevo i napravo a čekala, než my všichni zamáváme a vyfoťíme se. To bylo při cestě na Karlštejn. 

Naše Facebook stránka, kde najdete fotky a videa.

iZUN: Jaké výhody má členství ve Vaší organizaci?

Petra: Poznáte spoustu nových lidí, užijete si spoustu zábavy, při vycestování můžete mít výhodu, že už v té zemi někoho znáte. Máte možnost aplikovat věci, které se ve škole jen učíte, a je to samozřejmě taky součást seberealizace.

Mikuláš: Měli bychom ještě zmínit úzkou spolupráci s Prague action group (o kterých jsme na iZUN psali zde), možnost vyjet na stáže, workshopy...

iZUN: A jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?

(Smích)

Mikuláš: Ladies first...

Petra: Tak asi bych radši dala kuřátko z volného výběhu.

Mikuláš: Já bych trestance nechtěl.

iZUN: Pokud by někdo z Vás měl zájem se k této organizaci dostat blíž, kontaktujte ji přes e-mail: buddygocz@gmail.com

Autoři: Tereza Daňková Foto: Martin Vágner
Pohledem autora

<p>Buddy Go! je parta lidí, která se snaží pomoci lidem, co přijedou, aby se (ne)jen na univerzitě cítili dobře. Poznali na vlastní kůži, jak mohou být začátky na zahraniční škole náročné, a rozhodli se, že to dalším, nově přijíždějícím studentům usnadní. Je obdivuhodné, kolik mají nápadů a že je při relativně malém počtu členů, dokáží realizovat. </p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

04. 03. 2019 0

Když studentské organizace pomáhají

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 října, 2014 - 18:02

Tohle je záslužná činnost. V zahraničí je to běžné, ale u nás jsem to ještě neviděl. Jen tak dál :-)

| 50

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙