Erasmus — zážitek na celý život. Jak se na něj dostat?

29. 10. 2012 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Nejlepší zkušenost, nejlepší zážitek, zkrátka nejlepší akademický rok. Tak nějak bych popsal 8 měsíců, které jsem strávil ve Finsku. V rámci programu Erasmus jsem vyrazil na dva semestry studovat na sever, do Skandinávie, do „země tisíce jezer“. V dnešním článku si povíme, co udělat pro to, abyste mohli na takový pobyt sami vyjet.

Nečejte však přesný návod, jak postupovat a co všechno udělat. To je vcelku zbytečné. Všechno už je totiž velmi dobře sepsáno na oficiálních stránkách univerzity. Pokusím se shrnout své vlastní zkušenosti a postrčit vás správným směrem. Jel jsem přes Provozně ekonomickou fakultu. Na jiných fakultách se můžou postupy mírně lišit.

Úplně ten nejdřívější krok, který musíte udělat, je dozvědět se, že Erasmus vůbec existuje. Gratuluji, pokud byste to před čtením článku nevěděli, tak teď to víte. Erasmus je program Evropské unie pro výměnu studentů. Jednoduše řečeno, díky němu můžete vyjet na semestr až dva studovat na zahraniční školu a ještě na to dostanete peníze.

Druhým krokem je rozhodnout se, že někam chcete jet. Asi nejdůležitější je volba kam. Jaké možnosti existují, to je opět k nalezení v sekci zahraničního oddělení oficiálních stránek ČZU. I když se dá vyjet přes jinou než domácí fakultu, vždycky to bude složitější. Každá fakulta vybírá primárně své vlastní studenty a až poté, když zbydou místa, je prostor pro studenty z ostatních fakult. Nejlepší pak je, podívat se na zahraniční oddělení vaší fakulty a případně na jejich nástěnku.

Koleje ve Finsku byly dvě malé budovy pouze pro exchange studenty

Než se rozhodnete pro jakoukoli zemi, je dobré si něco zjistit nejen o ní, ale hlavně i o dané univerzitě. Nejlepší jsou na to zkušenosti ostatních. Tady je několik možností. Za prvé si prostudujte databázi závěrečných zpráv. Tuto zprávu má povinnost vyplnit každý, kdo erasmus absolvoval. Dozvíte se v nich opravdu hodně užitečných informací. Další možnost, nejlépe až si prostudujete zprávy a máte nějakou představu, je zajít se zeptat na oddělení mezinárodních vztahů vaší fakulty. Sám jsem tam zašel a jsem za to vděčný. Díky tomu jsem se místo do Litvy dostal do Finska. A samozřejmě to nejlepší je zeptat se kamarádů a známých, kteří již někde byli.

Pokud chcete motivaci, mrkněte na mé články o tom, jak jsem se měl ve finské Kotce:

Samotné přihlášení na pobyt probíhá na portálu student.czu.cz (termín je někdy do konce února, případně se vypisuje doplňkové v. ř. v zimním semestru, pokud jsou volná místa). To už ale musíte mít vše rozmyšlené a připravené. K přihlášce se připojuje vaše CV a motivační dopis (vše anglicky). Do dopisu byste měli napsat vaši motivaci, proč chcete jet, ukázat své kvality a hlavně napsat, proč právě vás by měli vybrat. Poté dostanete pozvánku na pohovor. Nutno říct, že výběrové řízení probíhá trochu jinak na každé fakultě. Opět doporučuji se na to zeptat na konkrétním zahraničním oddělení. Pohovor je určitě ta nejtěžší část. Je veden jak jinak než v angličtině, popřípadě v jazyce, ve kterém hodláte studovat (ano, dá se studovat i v jiném než anglickém jazyce). Jeho obtížnost závisí především na počtu uchazečů o danou univerzitu a počtu volných míst. Otázky u pohovoru jsou různé, ale rozhodně si nezapomeňte zjistit co nejvíc informací o zemi, městě a univerzitě, kam se hlásíte. 

Na koleji byla k dispozici sauna - třikrát týdně a zdarma...

Až se půjdete zeptat na vaše zahraniční oddělení, dejte si pozor na několik věcí. Předně si udělejte představu o tom, kam byste chtěli jet. Nemusíte vědět konkrétní zemi, ale vytipujte si několik zemí, které by se vám líbily. Nechoďte tam s tím, že chcete někam jet a je vám jedno kam... Také si připravte, na co se chcete zeptat. Pak je mnohem jednodušší se doptat, kde máte nejlepší šanci.

Nakonec, až budete přijati, je tu možnost se dozvědět ještě něco navíc o konkrétní univerzitě a jak to tam chodí. Ing. Vilímovská, která se na zahraničním oddělení ČZU stará o vyjíždějící studenty, se každoročně snaží zorganizovat setkání vyjíždějících studentů s těmi, kteří to již mají za sebou. Sám jsem jí za to velmi vděčný. Dozvěděl jsem se na tomto setkání mnoho užitečných informací. 

Byli jste na erasmu? Máte jiné zkušenosti, nebo byste chtěli něco doplnit? Podělte se s ostatními v komentářích! 

Na závěr ještě jeden tip. Až budete odjíždět, nezapomeňte si zažádat o ubytovací stipendium! Není to sice mnoho, ale každá koruna dobrá :-)

A pokud máte další otázky, v komentářích rád odpovím.

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Barbora
Barbora - 28 září, 2013 - 14:34

Ahoj, mohu vyjet hned v prvním semestru nebo musím mít něco odstudováno? (jak na bc, tak mgr) Díky

| 90

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙