Novinky z koňského prostředí aneb Co se událo na Brandejsově statku

27. 10. 2014 4 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Za desatero horami a devatero řekami na kopečku jménem Suchdol stojí malý zámeček. Říká se mu Brandejsův statek. Avšak nemyslete si, že to je zámeček jako každý jiný, ba naopak! Toto panské sídlo totiž nemá jen tak ledajaké obyvatele. V jeho komnatách se neprochází žádní lidští králové, královny ani jiní šlechticové, i když obyvatelé modrou krev přeci jen tak nějak mají. Jsou to totiž zvířata ze všech nejušlechtilejší – koně. Jako každý rok i letos jsme sem zavítali, abychom pro Vás nasbírali informace o všech novinkách, které se od naší poslední návštěvy udály. Tak pšt a pozorně poslouchejte.

Abychom se dozvěděli opravdu o všem, sešli jsme se na statku s osobou ze všech nejpovolanější, paní Ing. Lucií Starostovou. První, koho nás vzala navštívit, nebyl nikdo jiný než sama koňská královna Sixteen. Netřeba jistě zmiňovat, že tato droboučká bílá kobylka je dvojnásobnou vítězkou Velké pardubické. V minulém článku jsme Vás sice informovali o snaze nechat Sixteenku zabřeznout, avšak to se nakonec po žádném z pokusů nepovedlo. Čtrnáctiletá koňská dáma si tak na statku užívá svůj poklidný dostihový důchod a vypadá to, že je zde opravdu spokojená a nic jí nechybí.

Ve stínu Sixteen však nesmíme opomenout další změny a novinky. Dva roky stará krytá hala, doplněná minulý rok o dřevěné lambríny se letos dočkala dalších úprav v podobě vylepšení povrchu a vytvoření nových průduchů v hale. Povrch byl totiž příliš hluboký, a tak do něj byla přidána geotextilie. Ta bohužel po zavlažení nasáká mnoho vody, která se následně odpařuje, a musely vzniknout již zmiňované průduchy.

Vedle venkovních boxů, které se staly jednou z hlavních novinek minulého roku, vyrostly ještě další dva. Zatím v nich nikdo nebydlí, jelikož se čeká na zavedení vyhřívaných napaječek, které zajistí, aby v nich nezamrzla novým obyvatelům v zimě voda. Všechny venkovní boxy se také v brzké době dočkají nových slušivých stříšek a zastřešená bude i celá cesta, která k nim vede. Dva nově vybudované boxy ale neznamenají, že se na statku objeví nějaký nový přírůstek. Budou sem přemístěni dva stávající koníci, kteří zatím obývají jakási improvizovaná stání. Celková kapacita stájí je naplněna počtem devatenácti koní, z nichž osm je školních a ostatní patří soukromým majitelům.

Nejvíce očekávanými novinkami, které by na zámečku měly vyrůst, jsou dvě věci, které budou zajišťovat trochu nadstandartní služby pro koně. První z nich je koňské solárium. Že Vám to přijde jako vtip? Vůbec ne! Takové solárium pro koně je velice užitečnou věcí. Sestává z infrazářičů, které prohřívají koníkům tělo, léčí ztuhlost svalů, zlepšují krevní oběh, podporují imunitní systém a v neposlední řadě můžou fungovat jako sušička pro zpocené nebo umyté koníky.

Druhou zmiňovanou novinkou bude kolotoč pro koně. Ne, ani teď si opravdu nedělám legraci. Není to samozřejmě kolotoč v pravém slova smyslu, lépe ho proto vystihuje označení kruhový trenažér. Trenažér je kruhová, většinou zastřešená stavba, ve které koně chodí dokola a k chůzi je pobízí otočná ramena, která zároveň zajišťují i oddělení koní mezi sebou. To nejenže usnadní práci pracovníkům stáje, ale navíc to zajistí koním pravidelný pohyb.

Top komentář
30 října, 2014 - 19:39 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Stáje jsou to hezké. Ale přístup tamních lidí k těm, co jsou vyslání školou na praxi, je děsný. Ano my si musíme odbýt nějakou praxi, ale musí se tam k nám chovat pomlau jako k otrokům? A pokud nejste koňák tak to máte už tuplem zpočítaný.

Co se cen za poskytované služby týká, částka za ustájení koně na den zůstává od minulého roku nezměněná, a to ve výši 250 Kč. Za výraznou pomoc (myšleno práci ve stájích) může být denní ustájení zlevněno na 200 Kč. Ostatní ceny za jezdění či za členství v jezdeckém klubu naleznete na webových stránkách Akademického jezdeckého klubu ČZU Praha.

Na závěr bych ráda poděkovala paní Ing. Starostové za její čas, vstřícný přístup a všechny poskytnuté informace.

Autoři: Anita Vydrová Foto: Vendula Kovářová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 11. 2017 0

Kateřina Málková: Koníček jako koníček

Číst více
17. 10. 2017 3

Co máme a jiní ne, díl 2.

Číst více
11. 01. 2017 3

Bílá královna se nevzdává!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 října, 2014 - 09:30

No, je sice hezké, že na Suchdole máme krásný koňský zámeček, kde bude solárium pro nejušlechtilejší zvířátka na světě. Než se však budou cpát peníze do podobných výmyslů, nebylo by špatné se zamyslet nad tím, že na zemědělské škole se více investuje do koníčů a pejsků. Nic proti, každého baví něco o tyto dva druhy jsou spíše o citovém poutu ke zvířeti, než o nějakém skutečném zisku. Nebylo by ale lepší, aby škola investovala do lepších podmínek na svých živočišných farmách? Farma na Rudě je ostuda. Místo toho, aby byla špičkovým chovem, který by sloužil jako příklad českých chovatelům, je tomu spíše naopak. O nové pokusné stáji za lesárnou ani nemluvě. To, že tam máme např. 2 kravičky, na kterých se ještě ani nedají praktikovat základní veterinární zákroky (sonografie, apod.), mluví samo za sebe. Opět, každý má rád něco a nijak nesnižuji chovatele koní a psů. Ale jako zemědělská škola bychom se měli soustředit na živočišnou produkci. Ano, koníček nebo pejsek nám může vyprodukovat spoustu hezkých vzpomínek. Ale praxe v zemědělství trpí nedostatkem absoloventů, kteří vyjdou jako zootechnici. Svatá trojice - kravička, prasátko a slepička - nám sice moc hřejivých vzpomínek nevyrobí, ale nezahálí přínosem ve formě mléka, masa, vajec. Pokud chcete svět uživit koníčkama a pejskama, budu vám jen fandit....

| 46
Anonym
Anonym - 30 října, 2014 - 19:39

Stáje jsou to hezké. Ale přístup tamních lidí k těm, co jsou vyslání školou na praxi, je děsný. Ano my si musíme odbýt nějakou praxi, ale musí se tam k nám chovat pomlau jako k otrokům? A pokud nejste koňák tak to máte už tuplem zpočítaný.

| 53
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 listopadu, 2014 - 10:04

To je krásné, že budou mít koníci solárium, zatímco mnozí zaměstnanci univerzity nemají v kancelářích topení!! (ano v roce 2014).

| 44
AVy
AVy - 10 listopadu, 2014 - 22:29

Děkuji za Vaše připomínky. Pokud jde o některé komentáře, dovolte abych na ně reagovala. Koně jsou hospodářským zvířetem stejně jako například kráva, prase nebo slepice a i když je jejich chov dost i o citovém poutu, rozhodně není bez zisku. Nejedná se sice o zisk z masa, mléka nebo vajec, ale dostihový a jezdecký sport a zároveň chov koní jsou poměrně lukrativní. K citovému poutu bych dále dodala, že lidé kteří se pohybují například v oblasti vrcholného dostihového sportu si ke zvířatům ani žádný vztah nedělají, během roku jim projde pod rukama třeba až 50 koní, jedná se tedy spíše o finanční stránku. Co se týče nového solária, koně si na něj právě díky jezdectví vydělají sami, jak mě informovala paní Starostová. Takže není hrazeno z finančních zdrojů univerzity na úkor jiných pracovišť či dokonce zaměstnanců. Přístup lidí ze stájí ke studentům na praxi, bohužel hodnotit nemůžu, jelikož s ním nemám žádné zkušenosti, může to být pro nás ovšem dobrým tipem k zamyšlení nebo prostudování :)

| 24

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙