Registrace |  Přihlášení
nahoru
home
¬ Univerzita

S eurem ztracen v kampusu

12. Listopad, 2015
Úvodní obrázek
Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli využijete eura ke koupi párku v rohlíku, sekané, obložené housky a dalších a vždy vynikajících pochutin u nás ve škole? Rozhodl jsem se prozkoumat, jestli lze naplnit kasy usměvavých zaměstnankyň bufáčů nečeskou měnou a spravit vás o tom!

Ač nepatřím mezi zastánce eura a mám rád měnu naši, českou, a byl bych v očích V. Havla za Čecháčka, jenž z jakéhosi neznámého důvodu brání a stěžuje život cizincům, kteří přijedou do naší vlasti, vydal jsem se prozkoumat na vlastní pěst připravenost našich stravovacích zařízení, bůfačů, po celém kampusu naší alma mater.

 

Jako správný žurnalista jsem podnikl několik kroků před samotným průzkumem a spojil jsem se například s úřadem nejpovolanějším, kontaktoval jsem ČNB.

 

ƒ„...Platit cizí měnou na území ČR lze pouze tam, kde je tato možnost daným subjektem vysloveně uvedena. Subjekty působící v ČR mohou nabízet své služby nebo zboží jak v CZK, tak také v jakékoliv jiné cizí měně s tím, že stanovení kurzu je vždy věcí obchodní úvahy podnikatele (regulace ve smyslu stanovení kurzu cizí měny vůči CZK v České republice neexistuje)... ...Dále uvádím, že při přijímání cizí měny k úhradě zboží nebo služby se uplatní také povinnosti sloužící k ochraně spotřebitele. Jedná se například o povinnost informovat spotřebitele o ceně zboží podle § 12 odst. 1 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele s tím, že tato povinnost však též nepodléhá dohledu České národní banky.“ sdělil Mgr. Marek Zeman, ředitel odboru komunikace ČNB. A orientačně: V současné době cena eura klesá, k 12. 11. 2015 dělá hladina 27,036 CZK/EUR.

 

IMG_20151111_162027.jpg

 

První jsem si vzal za cíl mou fakultu, Fakultu životního prostředí. S úsměvem jsem kladl jednoduchou otázku: „Dobrý den, berete eura?”. V očích dotyčné servírky bylo vidět počáteční zděšení, na co se jí ptám a proč nechci jako ostatní párek v rohlíku nebo sekanou. Následná reakce však byla rychlá a kolektivní moudro funguje. Druhá slečna za pultem nevěděla a třetí razantním tonem vyjádřila k otázce postoj. „Ne!”.

Pro všechny živáky a lesáky (kteří sdílejí tentýž bufet) mám tedy zprávu, že jinou měnu než českou na své půdě neuplatní.

 

Další jsem si bral na mušku opět fakultní bufet: Agro. I přes úsměv slečny za kasou jsem obrátil své kroky. Nebrala přeci eura, to se nedá nic dělat.

Slečna doplňující regál s bagetami na technické fakultě už zdálky volala, že ne...

 

Ani Mekka ekonomů, půda budoucích byznysmenů, mě bohužel neuspokojila. Eura zde nevedou. Takže přes rozsáhlý sortiment běžného zboží, tedy od tampónů po panini, svá eura neuplatníte a vše je pouze za korunky, toť PEFka.

 

Klub G však uspokojil. Dostatečně. S kurzem, který se dobře počítá a je zároveň pro obchod podniku výhodný, 25 korun za euro, si zde můžete objednávat tekutého chlebu, kolik jen zvládnete.

Co se týče kolejního bloku E, tak zde v přízemí umístěný obchod se smíšeným zbožím EF MIX taktéž eura bere a platit zde lze.

 

Suchdolského Jeníka si můžete vychutnat s měnou EU Na Farmě se stejným kurzem jako Klub G. Obsluha za barem však rázem vtipně dodávala, a nejspíše po zkušenostech z minula, že s kurzem se nekšeftuje.

 

Další večer často navštěvovaný cíl všech zemědělců, JIH. Zde taktéž můžete platit eury, ale jen s kurzem 22 korun za euro. Omluvné věty barmanky, že měnu pak musí směňovat a že nestíhá…jsou pochopitelné, ale cena je cena. Avšak nechť každý platí eury kde chce, jde přeci o atmosféru místa, a ta se líbí každému jiná.

 

Klub C taktéž nabízí možnost platit eury.

 

Ranní snídani můžete bez obav koupit s eurem i v Minimarketu Suchdol (samoobsluha na zastávce 107). Zde je kurz 25 EUR/CZK.

 

Pokud běžíte na autobus a chcete si koupit něco do sto sedmičkové tlačenice, abyste snad uplatili okolí a třeba se vyhnuli zmasakrování, ušetřím vám ptaní a ujetí spoje. Ani pečivo a ani kafe si za euro nekoupíte.

 

Nejlepší nakonec. Obchodník ve stánku s tureckými chuťovkami má vskutku pod modrou čapkou podnikatelského ducha. Smlouval by, co by to jen šlo. Nejradši nevrací a vaši bankovku by nejradši vyčerpal celou. Řídí se heslem „hlavně nevracej!“. Rád smlouvá a jeho roztomilou češtinou se snaží propočítávat a vymýšlet scénář, který by se hrál podle něj a vy byste ještě nejlíp dopláceli. Na matematického mága tedy pozor, sem choďte jen s korunami.

 

Nejlepší komentář

Pokud tedy hodláte platit s eurem v kampusu, koupíte si za něj nejspíš jen snídani při vystoupení z autobusu a během dne pivo a to jen na ojedinělých místech. A pro studenty obecně: bohužel, ani v SICu se v prvním patře v občerstvení nedá platit eury.Komentáře

Máte přesnější informace? Podělte se s ostatními zemědělci :-)
Líbí se vám komentář, nebo není dobře nadojený? Ovidlujte jej! (= líbí)

1) pochutina nemá žádnou nutriční hodnotu, jen stimulační - párek v rohlíku, sekaná a obložená houska jsou potraviny

2) než zkoumat, kde se dá a nedá platit eurem bych zjišťoval, kde se dá a nedá platit kartou - v ČZU shopu ne, whatyearisit.jpg

3) nejlepší na konec - ten pán s modrou čapkou není Řek, ale Turek (pokud teda Turek neprodává řecké chuťovky a to jako)

Pefka , Club C , večerka Ef mix eura bereme 25 Kč

Oprava: Kurz eura máme 18 Kč

Oprava opravy - Kurz je 24...

Ty nejsi Vlastimil Rys, kurz může upravovat pouze Vlastimil Rys

Jo a ten kurz je nakonec 20

Chtěl jsem říct 22,-

Co to zas plácám? Eura neber, bitches

Bohužel mi obsluha řekla opak. Stejně taková informace by se dostala k zákazníkovi...

Dyť říkám, že neberem, tak co nechápeš, opičáku?

Majitel Rys nemá co mluvit. Pokud bylo zjištěno, že prodavačky eura nechtěj, tak prostě smůla. Nejspíš proto že pak sám Rys je musí směňovat a tak jim bylo řečeno toto.

Tak Láďo, jsi blbej? Euro bereme za 50 Kč, *deal with it*

Ahoj Redakce a ahoj Honzo!
Nebaví mě číst si Anonovy žvásty, zvlášť, když se nepodepíše, hrdina... Nyní, a už ho tu čtu delší dobu, mi to ale vadí! Anone, uvědom si, že to dělají ve svém volném čase a nejspíš jen za drobný peníz.
Je trapné jim neustále opomínkovat. Ano občas když je chyba, ale vyžívat se v tom - opravdu? Ale pokud je smyslem života někoho buzerovat, ať.
Chci poděkovat celému IZUNu za zprostředkovávání nápaditých článků, na jejichž vymyšlení by přišel málokdo, málokdo by je tak pěkně napsal a málokdo by psal takovou dobu a tak kreativně, jako to děláte VY!
Nenechte se tedy rozhodit prosťáčkem Anonem a dělejte dál svou práci, protože ji děláte skvěle!
Mějte se fajna ;-)
Vaše Marta

Přesně má slova!

Já to dělám taky ve svém volném čase a navíc úplně zadarmo!

Vyspat se s nima nechceš? :D

V bistru na Pefce jsem minulý semestr eurem platit chtěla a milá paní odmítla. Takže příspěvek do pana Rysa, pokud je to opravdu on, není pravdivý...

To euro je mimochodem u pana Rysa za kolik?

Za 30 Kč

Nechápu, co tady furt řešíte. Ta vaše ČZU je stejně naprosto retardovaná a bezcenná škola.

A jen tak pro příspěvek do diskuze.. Jakou školu studuješ ty? :)

<i> <b> Teď jsem vylezl z Kuchař/Číšník </b> </i>

Článek je vskutku o ničem, proč řešit, kde se na české škole dá platit eury, to fakt teda nechápu.
K úrovni školy - ty části, které se věnují zemědělství, potravinám, lesnictví, ochraně přírody atd., jsou dle mého dobré, někdy i dost dobré. Ovšem ty, které ujely někam úplně jinam, jsou (velmi mírně řečeno) někdy docela zvláštní. Tak jsou také ve veřejnosti vnímány.

Ocenil bych, kdyby se kdejaké individum nemohlo podepsat mým jménem, to za prvé. Za druhé- EURA na kantýně PEF, Clubu C a v EF MIX bereme, kurz je 24 kč. Tímto bych tuto debatu ukončil.
Opravdový Vlastimil Rys.

Vlastně 22

EURA nebereme!
Ještě opravdovější Vlastimil Rys

Ještě pořád ti to není blbý ty tupče?

Poslat nový komentář

Odpovězte prosím na otázku. Na velikosti písmen nezáleží.

Rubriky

Úvodní obrázek
Pondělí 20. 11. Týden otevřených přednášek na FŽP...
Úvodní obrázek
Na Albertově i na Národní třídě jsme se setkali...
Úvodní obrázek
Čtvrtek, 2. listopadu 2017, 16 hodin, ČZU  
Úvodní obrázek
Drazí začínající zemědělci, jelikož jsme ještě ned...
Úvodní obrázek
Prázdniny už nám fofrem končí,všichni se na pláži...