Z deníku knihomola I. - Perly z naší knihovny

13. 11. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Tento týden vám poprvé přinášíme malé nahlédnutí do knižního fondu knihovny beletrie na koleji BCD. V knihovně najdete přes deset tisíc svazků, které vám můžou zpříjemnit dlouhé podzimní dny na koleji i doma. Knihomol a správce knihovny pro vás připravil tři typy do čeho zabořit nosy.

Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého...

Čínské přísloví

Tento citát jsem si osobně už mnohokrát ověřil. Když jsem byl malý, neměli jsme doma televizi a já četl knihy tempem co den - to kniha. S příchodem mého prvního počítače knihy nahradily filmy a počítačové hry. Ale po letech jsem se ke čtení opět vrátil. A začal jsem právě s knihami, na které jsem jako dvanáctiletý žák nedal dopustit. Byly stále stejné, jen já jsem se změnil. Najednou jsem pochopil mnoho věcí, kterých jsem si napoprvé ani nevšiml a viděl všechno o malinko jinak než dřív.

Jedna z knih, kterou jsem držel v rukou hned několikrát, je Alchymista od brazilského spisovatele Paula Coelha.

Příběh Santiaga, mladého španělského pasáčka ovcí. Jedné noci poté, co ulehne v ruinách kostela, se mu zdá sen o pokladu ve stínu pyramid. Ráno se rozhodne své stádo prodat a vydá se na dlouhou cestu přes moře a poušť přímo za svým snem. Pouť plná překážek a osobních setkání však brzy nabere jiný smysl a směr a on musí nejednou prokázat svou odvahu a trpělivost. Alchymista byl vydán ve více než třiceti jazycích a svého autora proslavila po celém světě. Přečetl jsem od Coelha už několik knih a vždy to stálo za to...

Když se ale opět vrátím ke svému dětství, vzpomenu si na knihu, která mě zaujala nejen svou obálkou, na které pochodují strašidla s názvy čtvrtí, ale i obsahem, hlavně proto, že byla doma na kraji regálu. Jsou to Nové pražské pověsti od autorů Václava Cibuly a Cyrila Boudy. Skvěle a poutavě psaná kniha (s velkým množstvím ilustrací a velkými písmeny) zodpoví otázky typu proč se Podbaba jmenuje zrovna tak a co je to za zříceninu hradu na skále nad ní, jak vznikl Smíchov a Žižkov a jak to bylo s tím koženým mostem v Šárce. Jednu před spaním a dost, stejně jako mi četli rodiče. Zvláštní je, že to na mne funguje dodnes. Navíc si osobně myslím, že je dobré vědět o městě, kde studuji, něco víc, než jen kterou barvu má která trasa metra.

Poslední knihou, kterou bych chtěl dnes představit a kterou mám svázanou s minulostí, je hned druhý díl. Začal bych prvním, ale bylo by to zbytečné, protože slavnou a skvěle zfilmovanou knihu Forrest Gump od Winstona Grooma netřeba představovat. Pokračování s názvem Gump & Co. začíná pár let po událostech první knihy, kdy se už trochu starší Forrest po krachu své firmy The Bubba Gump Shrimp Co. ocitá na mizině a zametá v jednom striptýzovém baru. Jenže jak je jeho zvykem, příliš dlouho u toho nezůstane a osud ho opět vrhne do světa neočekávaných událostí a nepravděpodobných zvratů. Přestože pokračování slavných románů jen málokdy dokáže udržet tempo a rytmus předchozího dílu, knize Gump & Co. se to překvapivě daří. Proto, pokud se vám líbil film nebo jeho knižní předloha, nemusíte mít obavy, že by druhé setkání s Forrestem bylo ztrátou času.

"A to bude asi tak všechno," alespoň pro teď. Tyto knihy a tisíce dalších najdete jak v knihovně v přízemí budovy koleje BCD, tak v její databázi, kde se můžete informovat o všem, co na policích knihovny najdete.

Užitečné odkazy:

facebookwebemail: knihovna.bcd@gmail.com

Autoři: Ondřej Pulkrábek,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 11. 2020 0

Kolejné za dob Covidu - jak se k tomu vyjádřila škola?

Číst více
07. 04. 2020 0

Můj karanténní deníček

Číst více
27. 02. 2020 0

Milý YouTube, stůj při nás!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙