Změňte svůj život! Uzávěrka přihlášek na Erasmus+ se blíží

30. 11. 2016 4 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Zahraniční pobyt je jedna z nejcennějších lekcí, kterou na této škole můžete získat. Prožít jeden nebo dva semestry v zahraničí Vám dá obrovský nadhled. A v budoucnosti zjistíte, jak neocenitelnou pomocí při hledání zaměstání byl.

Říká se, že Erasmus Vám změní život. Po pobytu mimo suchdolský plácek už nikdy nebude nic jako dřív. Ve většině životů sehrál kladnou roli. Člověk vystoupí ze své bubliny, zjístí, že mnoho problémů, kterými se zabýval, představují jen malichernosti. Uvidí, jak se to „dělá jinde“, pochopí souvislosti.

V současné době je součástí povinné výuky na ČZU jazyk. Jeden rok na bakaláři a jeden na magistru. To je tristní, vzhledem k tomu, že ve většině povolání je angličtina minimálně na B2 samozřejmostí a další jazyky očekáváním. Samozřejmě, že se jednotlivé fakulty snaží plnit studijní plány nadiktované Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy, ale pro potřeby, které čekají snad na každého z nás, jsou měřítka těžce nedostačující.

Pokud se půjdete ucházet o práci, usnadní Vám položka v životopise zvaná Erasmus předběhnout všechny ty, kteří na odjezd neměli.

Pomoc je jednoduchá. Stačí sebrat odvahu a podepsat přihlášku. Není se čeho bát. A rozhodně se vyplatí „vypadnout“ teď, s laskavou pomocí Evropské unie, než po promoci shánět letenky např. do USA čistě za své a (zle napsáno) s připravenou houbičkou na nádobí nebo s dudlíkem pro děti. 

DEADLINE pro zaslání přihlášek je:

Jak se dostat na Erasmus od výběru školy po zabalení kufrů přinášíme článek z iZUN archivu:

Jdeme na to!

Výběr školy

Kam je zaručeně největší nával a kde to bude na pohodu? Drby jsou v oběhu rok co rok a my se tak zeptali přímo na oddělení mezinárodních vztahů PEF. Pravidlem číslo jedna může být větší zájem o západní země než o ty východní. Druhou osvědčenou zkušeností je fakt, že studenti si vybírají univerzity i podle jazyka, ve kterém budou studovat. Ve většině případů už je to angličtina, ale neplatí to ještě v případě všech univerzit. Pokud tedy umíte dobře německy či španělsky, na školy, kde se vyučuje tímto jazykem, byste se měli s přehledem dostat. Na základě rozhovorů s mnoha spolužáky, co už někde byli, ale i z mojí vlastní zkušenosti bych vám rád předal ještě jednu radu. Za kvalitním vzděláním jeďte na sever a za jednou velkou a nekonečnou party vyražte na jih. Platí to totiž téměř stoprocentně a dokazuje to mnoho studií, výzkumů a průzkumů . Čím víc budete na severu, tím víc věcí po vás budou učitelé ve škole chtít. Vaše poloha na mapě taky bude korespondovat s cenou (nejen) alkoholu, sever Evropy je prostě všeobecně dražší. Z mé zkušenosti, Švédsko třikrát až čtyřikrát dražší než u nás. Pozor taky na celou Skandinávii a její částečnou prohibici!

Pokud si na mapě Evropy tedy zvolíte několik pro vás zajímavých zemí, zvažujte, proč jste si je vybrali. Protože se mi tam jednou líbilo na dovolené nepovažuju za ten nejlepší důvod. Uvědomte si, že v zemi budete minimálně pět měsíců a co se líbí v prvním týdnu, může být po dvou měsících zcela jinak. Doporučuji přes databázi zkušeností kontaktovat spolužáky z ČZU, co na vámi vybraném místě byli a sehnat hodně informací dopředu. Vyhnete se tak nepříjemnému šoku po příjezdu, nebo ho alespoň zmírníte.

Přihláška

Žádná země ze seznamu není vyloženě špatná, protože ve skutečnosti má každá něco do sebe. A je lepší vyjet alespoň někam, než zůstat sedět doma na ČZU.

Pohovor

Odeslali jste obě přihlášky? Gratuluji! Teď už zbývá jen přesvědčit několik lidí z oddělení mezinárodních vztahů, že vy jste ti praví. Čeká vás totiž pohovor v jazyce, v němž budete studovat (nejčastěji angličtina).

Vzpomínám si, jak jsem se bál a nakonec docela zbytečně. To ale neznamená, že na místo dorazíte rovnou z nějaké akce. Vše netrvá déle než 10 minut. Čekejte otázky typu: „Proč byste chtěl/a studovat zrovna v..., jaké předměty, jak to propojíte s vaším studiem, proč zrovna vy? Jaké je téma vaší BP/DP nebo třeba Už jste v té zemi někdy byl?“ Snažte se mluvit jednoduše, klidně a soustředěně. Výsledek pohovoru byste se měli dozvědět do konce týdne emailem.

A co když neuspějete? Některé destinace se nemusí obsadit na 100 %, protože o ně nebyl ze začátku tak velký zájem. Zkuste se tedy po prvním neúspěšném pokusu přihlásit (emailem osobě, která vás bude kontaktovat o výsledku) i tam, ačkoliv to třeba nebyla vaše první volba. Žádná země ze seznamu není vyloženě špatná, protože ve skutečnosti má každá něco do sebe. A podle mého názoru je lepší vyjet alespoň někam, než zůstat sedět doma na ČZU.

Pozor taky na některé lokality ve Španělsku - ty má „pod palcem” katedra jazyků a v rámci pohovoru vás nemine test z jazyka (více v požadavcích na uvedeném odkazu). 

Na závěr pár malých tipů:

  • Pojměte pohovor jako pracovní (hezké oblečení, skvěle upravený zevnějšek a situaci nepodceňte)
  • Přijďte opravdu včas (loni se psal pořadník na dveře a začínalo se psát 15 minut před oficiálním začátkem).
  • Buďte zdravě sebevědomí a nebojte se prodat. Konkurence mezi vašimi spolužáky není malá. Nebojte se říct lidem, kteří vás budou poslouchat, proč jste právě vy ti výjimeční.

Po splnění příjímacích povinností na ČZU, už vás čeká na „naší české straně“ vyplňování přihlášky. To není nic veselého, ale zase to taky není nic nezvládnutelného. Ale o tom třeba až někdy příště. Teď se v klidu připravte na první krok projektu Erasmus. Na krok, který vám otevře dveře do světa a třeba vám i změní život. Hodně štěstí! / Good luck! / Lycka till!

Top komentář
30 listopadu, 2016 - 22:46 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

A můžu se přihlásit, i když jsem končící ročník a plánuju příští rok navazující studium? Resp. je i celkem slušná šance, že si zopakuju třeťák, tak jestli se to dá zrušit nebo je to nějak závazné...Díky

Autoři: Adam Valečka, Tereza Daňková Foto: archiv iZUN, Ondřej Pešice,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 02. 2021 0

Buongiorno, Trento

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 listopadu, 2016 - 22:46

A můžu se přihlásit, i když jsem končící ročník a plánuju příští rok navazující studium? Resp. je i celkem slušná šance, že si zopakuju třeťák, tak jestli se to dá zrušit nebo je to nějak závazné...Díky

| 48
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 prosince, 2016 - 13:25

Závazné to je, ale můžeš se přihlásit a jet i při navazjícím studiu i při opakování ročníku. Jen si najdi školu, která má jak bakalařský tak i magisterský Erasmus program.

| 41
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 30 listopadu, 2016 - 23:34

Ano. Můžeš se přihlásit. Posouvá se Ti ale termín státnic na další akademický rok a letní semestr třeťáku budeš muset opakovat následující rok. A jinak, když se přihlásíš a později si Erasmus rozmyslíš, je problém v tom, že blokuješ místo někomu dalšímu a pokud to nezrušíš včas, už Tvé místo nikdo nemůže získat.

| 22
Anonymní
Anonymní - 02 prosince, 2016 - 20:04

S tím severem a jihem to není tak zcela pravda. Jsou velmi kvalitní školy jižně i západně od nás, i méně kvalitní severně. Např. Británie má mezi 200 nej školami v Evropě 46 škol, pokud vím. Je totiž také nutno sledovat, s kterými z těch hodně dobrých má ČZU uzavřené dohody.

| 22

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙