Student = podvodník?

12. 03. 2018 0 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka

Souhlas, ve škole by všichni měli fungovat maximálně férově, všechno se naučit, napsat testy bez taháků, bez mobilů a bez jakýchkoliv dalších zakázaných pomůcek. Ale přesto, že člověk chápe opodstatnění, neříkáte si občas – nepřehání se to už?

Aspoň já to tak poslední dobou vidím. Kdykoliv přijdu na zkoušku, už člověk podvědomě přemýšlí, kam si sedne, aby pak nebyl odsazen. Bude tenhle bachař chtít nechat první řadu volnou? Druhou? Pátou a osmou? Člověk nikdy neví. Tak si sedne do třetí řady a místo vedle kolegy nechá volné. Stejně pak doktorand přijde, zeptá se, jestli jste ve škole poprvé (jakkoliv to explicitně nezazní, má vás za blbce), že nevíte, že se právě třetí řada má nechat volná a mezi všemi zkoušenými mají být volná místa tři. Vysvětlováním, že je to pokaždé jinak, si nechcete z hlavy vyhnat aspoň to málo znalostí, co máte, tak si rezignovaně sbalíte věci a přemístíte se na místo označené za správné.

Staromódní, ale pořád používané, jsou prachsprostě obyčejné taháky. Zase, pochopitelně, neobhajuji jejich používání, ale stihomam určitých vyučujících je až směšný. Slyšel jsem příběhy a určitě nejsem sám, že byl člověk popotahován/vyhozen od zkoušky za papíry, které vůbec nebyly k tématu, případně ani nepatřili jemu. Hloupé, zbytečné a studenta tenhle přístup zbytečně demotivuje.

Dalším problémem jsou mobily. Ano, je to asi nejjednodušší metoda, jak podvádět, ale zase bych řekl, že se zbytečně dělá drama. Podíváte se v průběhu na telefon na čas? Končíte. Zazvoní vám telefon? Končíte.

Není výjimkou zkouška, kde by vás nejradši nechali sundat si i kardiostimulátor. Mobily a prakticky cokoliv schopné zobrazovat text musíte dát do tašky/kabelky/ledvinky, tašku/kabelku/ledvinku zapnout, nechat ji na kraji místnosti na schodech a s propiskou se vydat vstříc osudu.

Občas se stane, že je v předmětu povolena kalkulačka. Ale zase, máte programovatelnou kalkulačku? No, tak smolík. Za čtyři, přijďte příště. Že jste nepodváděli? No, ale mohli jste, což je naprosto identický zločin. Z katedry matematiky by vás nejradši rovnou poslali do pevnosti If. Je to naprosto obyčejná kalkulačka za 12 korun z Lidlu? Tak to ještě nechte tady pana doktoranda ji celou rozmontovat a prohledat. A ten nápis „CASIO“ je taky nějaký podezřelý.

Kapitolou samo pro sebe a vrcholem ledovce je testovací centrum na rektorátu. Nevím, kolik to celé stálo, ale řekl bych, že kdybych částku znal, nebude mi dávat smysl. Osobně jsem na zmiňovaném místě byl asi třikrát. Poprvé, protože je tam tiskárna, podruhé jsem tam něco hledal a nenašel a potřetí už konečně u zkoušky z Obchodní nauky. A jak to celé probíhá. Přijdete na místo, nahlásíte se na recepci. Tam vám poměrně ochotně (a teď výjimečně nejsem sarkastický, vážně je tam fajn obsluha) vysvětlí, co si dovnitř můžete vzít. Podle pravidel jde jen o propisku a boty, oblečení nechávají z vlastní dobré vůle. Takže si zbytek věcí dáte do skříňky (na desetikorunu, což je problém, pokud u sebe nemáte deset korun). A můžete vyrazit. Samozřejmě, co by to bylo za buzeraci, kdyby chyběl bezpečnostní rám. Takže zkusíte projít. Zapomenutá desetikoruna v kapse, kterou jste mohli použít na skříňku místo chození si rozměnit, vám plány zhatí. Tak znovu, vyndáte z kapsy desetikorunu, projdete znovu, sundáte pásek, projdete ještě jednou a jste tam. Teď přichází čas papírů. Nemůžete si donést čisté papíry z domu, protože je možné, že jste tajný agent používající neviditelný inkoust. Dostanete orazítkovaný školní. Jdete dál. Vejdete do místnosti s počítači. Tam už ani nesmíte mluvit, jakýkoliv váš pohyb je zaznamenán na kameře a obsluha hlídá, co na tom počítači děláte. Prostě paráda, oboustranná důvěra student - škola na úrovni 1000 %.

Abych se vrátil na začátek, naprosto uznávám, že podvádění je špatné, nefér k ostatním a mělo by být trestáno. Ale skutečně je nutné kvůli těm pár podvádějícím dělat potenciální podvodníky ze všech studentů? Já myslím, že ne a řekl bych, že se na tom s většinou studentů shodnu.

Autoři: Honza Provazník
Pohledem autora

Studuji na ČZU už čtyři roky a bohužel nemůžu říct, že bych nikdy v životě na vysoké nic neopsal. V roce 2016 jsem od jedné zrzky ze Slovenska sedící přede mnou zkopíroval datum, odkdy se slaví Světový den duševního zdraví. Ale kromě této eskapády opravdu nic. A kdyby se v tom ona zrzka poznala, prosím na [email protected] poslat telefonní číslo. :)

Mrkni taky na tohle

Fotka
18. 03. 2018 0 0

Stovky srdcí zaplesaly na Plese studentů ČZU 2018

Číst více
Fotka
18. 03. 2018 0 0

Týdenní přehled - 6. týden

Číst více
Fotka
14. 03. 2018 0 0

Mobilní aplikace iZUN.eu dočasně mimo provoz

Číst více

Komentáře

Pro komentování se musíte přihlásit.

Naši partneři

  • Exxon Mobile KPMG Red Bull CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP