Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

16. 11. 2018 0 3 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vážení čtenáři, na základě otevřené žurnalistiky vydáváme povedený článek Miloše Jodase, který v rámci studia na ČZU navštívil možná trochu hektickou, přesto však nesmírně romantickou destinaci v Indickém oceánu. Přejeme vám příjemné počtení a přání, aby případně i pro vás byl tento článek inspirací, pokud také plánujete se v budoucnu Erasmu zúčastnit.

O tom, že jako studenti máme nepřeberné množství možností, jak naložit se svými vysokoškolskými léty, asi nikdo nepochybuje. Erasmus je fenomén, jenž pronikl daleko za hranice akademické půdy. Málokdo už však ví, že na Erasmus můžete třeba i do 9 tisíc kilometrů vzdálené lokality. Jednou z těch dobrodružnějších variant je ostrov La Réunion – zámořský departement náležící Francii a jedno z nejvzdálenějších míst EU. Pokud ovládáte alespoň trochu francouzštinu, máte v podstatě zelenou. A proč sem vlastně jet?


Čtyřměsíční výhled na Indický oceán. Velká část vnitrozemí ostrova zapsaná na přírodní dědictví UNESCO. Tropické ovoce na trzích tak velkých, barevných, voňavých a hlasitých, až smysly přecházejí. Kreolská kuchyně. Stále aktivní sopka Piton de la Fournaise, kterou jsem měl to štěstí vidět soptit. Nepřeberné množství turistických výletů do hor, ať už za všudypřítomnými vodopády či neuvěřitelnými výhledy. Aktivní procvičování nejenom angličtiny s ostatními „erasmáky“, ale hlavně francouzštiny, která je úředním jazykem a ve které probíhá výuka. Celý ostrov je jedním velkým příkladem kulturní teorie „salad bowl“ kdy se velké množství kultur a náboženství navzájem ovlivňuje, ale zároveň si zachovává svoji tradiční identitu – katolictví, protestantismus, islám, buddhismus, hinduismus, bahaismus, rastafariánství atd. Bez velkých problémů můžete narazit na svatostánky různých náboženství po celém ostrově.


I Réunion má však dvě strany mince, věřte však, že jakkoliv otravná ta druhá strana může být, veškerá pozitiva Réunionu tyto malichernosti nakonec vytěsní. Velkým problémem a zklamáním může být veřejná doprava, která je zde vskutku zmatená a tristní. Pokud čekáte, že se můžete vykoupat kdekoliv se vám zamane, také jste na omylu. Cedule s nápisy: Baignade interdit – danger requin (koupání zakázáno – nebezpečí žraloků) jsou rozesety po celém ostrově. Koupání je tak možné pouze na vyznačených místech, která jsou chráněna buď přirozeně formou korálových útesů, či umělou bariérou z kamenů atd. Co se týče výuky, velkým šokem je to, že rozvrh je zde každý týden jiný, zcela běžné jsou pak situace, kdy se vám některé předměty kryjí navzájem. Pověstná francouzská byrokracie je smutnou realitou a jediná rada je – obrňte se velkou trpělivostí a držte se rady – co vás nezabije, to vás posílí. Ostrov trápí i vysoká nezaměstnanost mladých, odpadky ve městech, neuvěřitelné množství aut atd.


Dost bylo ale nelichotivých výčtů, pojďme se podívat, co ještě může ostrov nabídnout, abychom se co nejvíce drželi oblíbené francouzské fráze profitez-en bien – užijte si to. Samotná Université de la Réunion nabízí velké množství sportovního a kulturního vyžití. Jako tělocvik si můžete vedle klasických sportů zapsat například potápění v širém oceánu či canyoning – náročná outdoorová aktivita, kdy za pomocí slaňování, skoků, plavání či brodění zdoláváme vodní tok po směru řeky. První sport máte zdarma a další dva můžete mít každý za symbolických 10 euro na semestr. Naprosto zdarma jsou pak kulturní aktivity jako hudební workshopy, kino přímo v areálu atd. Pokud si užíváte výlety do hor, máte v podstatě na každý víkend vystaráno, a to až do konce semestru. Můžete si zarezervovat tzv. gîte – horskou chatu a zdolat třeba nejvyšší horu Réunionu – vyhaslou sopku Piton des Neiges, vysokou 3071 m n. m.


Pokud chcete trochu jiný Erasmus, je Réunion místo pro vás. Kdy jindy si člověk může zkusit žít na tropickém ostrově a snídat ty nejsladší ananasy druhu Victoria, kdy se mu zachce? Kdy jindy lze procvičovat dva cizí jazyky tak snadno? Kdy jindy může člověk jet v půlce týdne v listopadu na pláž a vidět pod vodou třeba rejnoka? A kdy jindy může vidět velrybu v širém oceánu či soptící sopku?
A i když se člověk občas decentně strachuje o zkoušky ve škole, pořád je lepší tyhle starosti řešit v triku a kraťasech na tropickém ostrově než doma škrábat namrzlé čelní sklo u auta.

A co vy, naši milí čtenáři? Navštívili jste díky Erasmu také nějakou zajímavou, případně exotickou destinaci? Rádi byste se o vašich zážitcích podělili s okolím? Pokud jste v obou případech odpověděli ano, tak neváhejte kontaktovat naši redakci. :) 



Autoři: Miloš Jodas Foto: Miloš Jodas
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙