Coffee Tour: Hledání nejlepší kávy v kampusu

27. 11. 2023 0 5 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Vítejte v našem průzkumu kaváren na České zemědělské univerzitě, kde káva není jen nápojem, ale životní potřebou pro mnohé studenty. Pro některé je tento černý elixír jediným společníkem při dlouhých nočních studiích, pro jiné zase denním startérem pro úspěšný akademický den. V tomto článku vás vezmeme na cestu po kavárnách našeho kampusu, kde ochutnáme a zhodnotíme kávu v každém koutě naší univerzity. Objevte s námi ten nejlepší šálek kávy na ČZU, který podpoří váš studijní výkon a přinese potřebnou útěchu.

Účel tohoto průzkumu byl jasný - poradit vám, našim čtenářům, kam můžete na jistotu přijít posedět, popít a v klidné atmosféře zahnat zdivočelou či zoufalou mysl. Naše skupina čtyř neodborných, leč kafem prolezlých degustátorů, si v každém podniku dala stejnou, nejtypičtější kávu - espresso lungo. Bez mléka, bez cukru, zkrátka čistou a černou jako uhel. Mimo různé senzorické dekriptory samotné kávy jsme hodnotili i servis a interiér, ve kterém si kávu můžete v ne/klidu vypít.

Celkem můžete v areálu najít 8 podniků. Naše cesta začala v tom nejvzdálenějším:

Potravinářský pavilon

Na začátek musíme upozornit na drobnou nevýhodu - je to daleko. Hned na to navážeme výhodou, která situaci převáží k plusu - je to daleko a skoro nikdo o tomto podniku neví. Máte tak téměř jistotu, že přijdete do prázdné prodejny řemeslných výrobků, ve které najdete několik stolečků, u kterých si můžete dát kávu a vynikající sladké či slané dobroty, ke kávě jako ušité. Interiér je to zbrusu nový, jednoduchý, moderní a velice příjemný. Fólie upevněná na skle vám dodává jakýsi pocit soukromí před lidmi, kteří prochází po chodníku hned vedle. Maximální počet lidí u stolu jsou pouze dva kusy, na skupinové klábosení u kávy není tento podnik vhodný. V chladném počasí také můžou být mínusem velké automatické posuvné dveře, které se otevřou při jakémkoliv pohybu člověka v blízkém okolí. Může vás tak ofouknout nepříjemný mráz.

Cena
39 Kč
Doba přípravy
68 sekund
Pěnazlatavě hnědá, hustá, krémová, dlouhá výdrž
Aromakrásné kávové aroma, lehce čokoládová chuť se zemitým podtextem, jemně kyselý nádech
Chuťjemná a intenzivní chuť, ideálně vyvážený poměr hořkosti a kyselosti
Závěrjemně kyselý závěr, po chvilce chuť odezní s minimálními dozvuky
Hodnocení8/10


Kafeterie na TF

I přes to, že jsme do kavárny přišli v čase oběda, neseděl zde jediný člověk. Opět se tak jedná o klidné místo k odpočinku, navíc s většími stoly, takže ani s partou přátel nenarazíte. Po chvilce je jasné, že spíš než za kávou sem studenti dochází pro výhodné svačinky, které jsou díky slevám Food Point jedny z cenově nejlepších na celé univerzitě. Interiér je čistý a jednoduchý, ale je znát, že kavárna je už pár let v provozu.

Cena40 Kč
Doba přípravy66 sekund
Pěnabarva spíše nažloutlá, řidší a středně krémová, rychle mizí
Aromapoměrně nevýrazné, lehký náznak vůně oříšků
Chuťneuchopitelná a nevýrazná, větší kyselost na konci, zkrátka necítíte ten potřebný kofein
Závěrsilně kyselý dozvuk odezní téměř okamžitě
Hodnocení4/10


Aula Café

Když jdete do tohoto podniku, musí se na vás usmát štěstí hned dvakrát. Poprvé, když budete chtít vstoupit, protože máte pouze 50% pravděpodobnost, že se vám otevřou dveře. A podruhé, když si budete chtít sednout. Kavárna je asi na nejlepší možné poloze v areálu a interiér nově vystavěné Auly je velice prostorný, moderní, zkrátka krásný. Tyto faktory mají za následek to, že kavárna je po většinu času naplněná, zvláště v měsících, kdy je venku zima. Je to také jediný podnik, kde si můžete dát například Aperol, což mluví samo za sebe. Jediným pomyslným minusem může být v případě přehršle studentů mírný hluk, či sem tam nelibý tón samozvaného profesionála hrajícího na klavír (včetně naší redaktorky, pozn. red.).

Cena45 Kč
Doba přípravy55 sekund
Pěnanahnědlé barvy, středně husté konzistence o dlouhé výdrži
Aromavelice příjemná kávová vůně s ořechovým nádechem
Chuťaž moc vody - bohužel tím chuť kávy téměř zanikla, lehká hořkost, převládá spíše kyselost
Závěrlehce nahořklá chuť poměrně dlouhého trvání
Hodnocení6,5/10


Hodně Dobré Jídlo PEF

Na první pohled vidíte, že tento podnik se na klidné vypití kávy nehodí. Interiér je sice velice vkusný a je zde i dostatek míst na posezení jak s jedním, tak více přáteli, ovšem v davu lidí se vám chuť na kávu pomalu vytrácí. Hlavně v době oběda. Nutno zmínit, že obsluha ví, co dělá, a velké fronty mizí bleskovou rychlostí. Podnik plně odráží samotnou podstatu PEFky: jedou spíš na kvantitu, než na kvalitu (jedná se o humor, jelikož redaktor je z Agra a je od přírody čtverák, pozn.red.).

Cena49 Kč
Doba přípravy25 sekund - než si stačíte zandat peněženku, kávu máte před sebou
Pěnachybí
Aromapříjemná kávová vůně, sladší a lehce ovocná vůně
Chuťtrochu více vody, než by bylo vhodné, po čichovém hodnocení zklamání, jelikož očekávaná chuť se nedostaví a ten malý náznak okamžitě zmizí
Závěrneuchopitelná hořko-kyselost, okamžitě odeznívá
Hodnocení6/10


Bufet PEF

Tomuto podniku chybí přímé posezení, je vhodnější spíše na kávu to-go. Nachází se přímo u vstupu do budovy, což z něj činí hlučnější prostředí. Místa přes chodbu bývají zabrána studenty ponořenými do učiva a může se tak stát, že si kávu budete odkládat na odpadkový koš, jak tomu bylo v našem případě. Plusem je, že i v době oběda v podniku nebyla ani noha.

Cena45 Kč
Doba přípravy37 sekund
Pěnavelice tenká, krémová pěna pěkné barvy i konzistence o středně dlouhé výdrži
Aromastředně výrazné aroma, jemná čokoládová vůně
Chuťz počátku jemná, přecházející do silně nahořklé chuti, připomíná vysoce kvalitní hořkou čokoládu
Závěrsilný hořký dozvuk o dlouhém trvání
Hodnocení5/10


Hodně dobré jídlo FAPPZ

Jelikož se jedná o jediný podnik na Agru, pravděpodobně narazíte na delší frontu, ve které si chvíli počkáte. Ovšem v případě, že máte štěstí a seženete místo v zadní místnosti, v mžiku na delší čekání zapomenete. V nově vyzdobené místnosti se budete cítit, jako kdybyste si kávu vychutnávali přímo mezi rostoucí vegetací. Uklidňující atmosféra na vás přímo dýchá. Vhodné na posezení v menších skupinkách.

Cena49 Kč
Doba přípravy34 sekund
Pěnapříjemně nahnědlá, krémová a tenká pěna, která poměrně rychle mizí
Aromapříjemné jemné kávové aroma s lehkým nádechem oříšku
Chuťz počátku poměrně nevýrazná chuť, v zápětí silný náraz hořkosti, pocit pití poctivého „kopáčku“
Závěrsilný hořký dozvuk
Hodnocení7/10


Bistro Ledňáček

V tomto bistru máte dvě možnosti, kde si můžete sednout. První možnost je přímo před pultem, kde je několik stolů. Ta druhá možnost, o které moc lidí neví, se nachází za dveřmi po levé straně podniku. Touto cestou přijdete do oázy klidu, relaxace a štěstí. Poměrně moderní interiér je zdoben různou faunou, navíc zde jako na jediném místě můžete poslouchat podkresovou hudbu, která vás naladí na tu správný mód kavárenského povaleče. Vejdou se sem malé i větší skupiny.

Cena45 Kč
Doba přípravy101 sekund
Pěnapříjemná písková barva, hustá a krémová konzistence o dlouhé výdrži
Aromakrásná svěží vůně s květinovým podtónem
Chuťsvěží tóny chutí, akurátní jemná kyselost vyvážená s hořkostí
Dozvukjemná příjemná kyselost o dlouhém trvání
Hodnocení9/10


Kavárna Knihovna ČZU

Naše poslední kroky vedly do pravděpodobně nejrušnějšího místa, Knihovny ČZU. Patro, ve kterém se kavárna nachází, bylo zahrnuto učícími se studenty; na první pohled je téměř nemožné si najít volné místo. Vhodnější spíše na kávu to-go, nebo jen jako sosání k probíhající práci u stolu. Na klidné užití je zde poměrně rušno.

Cena40 Kč
Doba přípravy30 sekund
Pěnapříjemná písková barva, krémová, jemná, o středně dlouhé výdrži
Aromasilně kyselá vůně s nádechem oříšku
Chuťvíce vody, než požadováno, střední hořkost na začátku, silná kyselost na konci
Závěrsilně kyselý dojezd, který rychle zmizí
Hodnocení4,5/10


Rozhodně musíme ještě jednou upozornit, že nejsme senzoricky trénovaní. Naše hodnocení se ve většině případů shodovalo, avšak tyto degustace jsou tak subjektivní záležitost, že výše psané hodnocení nemůže být bráno za bernou minci. Navíc je zde fakt, že požitek z kávy může ovlivnit mnoho faktorů, např. druh kávy, která se může měnit, čerstvost zrn, čistota výrobního zařízení a především osoba, která kávu připravuje. Tyto faktory se každý den mění, proto zítra můžete dostat jinou kávu, než jste dostali dnes.


Suma sumárum, za naši redakci stavíme na piedestal Bistro u Ledňáčka. Dostali jsme zde nejlepší kávu ze všech testovaných a jako bonus jsme ji vypili na nejhezčím místě.

Přejeme vám, ať i vy najdete místo s oblíbenou kávou a studiu zdar!

Autoři: Martin Liška, Elizabeth Vlčková, Radek Vlček, David Ineman Foto: Chat GPT
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

25. 02. 2024 0

Zveme vás na Galavečer na Draka – benefiční akci pro děti trpící spinální svalovou atrofií

Číst více
23. 02. 2024 0

Seberozvoj na ČZU: 5+ nejlepších tipů pro studenty

Číst více
13. 02. 2024 0

Otevři dveře nezapomenutelnému studentskému životu s iZUNem!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙