Dnes se bude psát historie vesmíru

27. 05. 2020 0 4 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Dnes večer se do vesmíru chystá vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Další ambiciózní počin Elona Muska, který poslední dobou posílá do vesmíru jednu raketu za druhou. A tentokrát vůbec poprvé pošle i člověka.

Úvodem upřesněme, že pošle lidi dva. Robert Behnken a Douglas Hurley jsou zkušení astronauti. Večer, když se zadaří, se stanou prvními, kdo doletěli pilotovaným letem soukromé lodi k ISS. A poprvé od roku 2011 nebudou muset američtí astronauti do kosmu létat ruskou lodí z kazašského kosmodromu, ale pěkně po staru z Mysu Canaveral na Floridě. Start je plánován na dnešních 22:33 SELČ a pokud ho počasí umožní, půjde o velikou show. Ostatně jako vždycky, když pan Musk něco podniká. 

Elona Muska zná asi většina z vás. Je to člověk, který dokonale splňuje definici vizionáře, jak ji popsal Steve Jobs v reklamě Think Differently. "Můžete ho obdivovat, můžete ho nenávidět. Jediné, co nemůžete, je, ho ignorovat.". Protože Elon Musk přináší věci, pro které má angličtina krásný výraz "gamechanger". Něco, co mění danou hru od základu. Ano, obaluje to naprosto neuvěřitelnými a bezprecedentními veřejnými výstupy. Na druhou stranu, kdybych já svoje auto vynesl na oběžnou dráhu, tak si toho jointa v rádiu dám taky.

Na začátku byla šílená myšlenka. Osídlit Mars. Stejně jako záměr Muskova konkurenta Richarda Bransona dopravovat turisty do vesmíru by se tento záměr dočkal výsměchu. Ovšem Musk, stejně jako Branson, prostě neprohrává a lidé to o nich vědí. A oba pojali své cíle se zajímavým a velmi sympatickým dodatkem. Totiž aby jejich rakety a vše, co k nim patří, bylo možno vrátit na Zemi a použít znovu.

Tohle video z 6. února 2018, kdy SpaceX posadilo dvě rakety a s nimi celý svět doslova na prdel, jste už asi viděli. Všimněte si, co se děje v pozadí přenosu, v řídícím centru. Atmosféra jak na rockovém koncertě. SpaceX se prostě fandí strašně snadno. Už proto, jak svoje projekty pojmenovává. Falcon Heavy, Crew Dragon, to jsou prostě názvy, které mají koule. Nevybaví se vám při nich sterilní prostředí NASA při vědecké misi, ale daleko spíš Han Solo s Millennium Falcon, kterak ničí Hvězdu Smrti. 

Přiznám se, že ačkoliv jsem nikdy neměl obligátní klučičí sen být astronautem, při sledování Muskových úspěchů mám husí kůži. Je totiž prvním živoucím důkazem, že když si vcelku obyčejný kluk řekne, že jednou dostane svoji raketu do vesmíru, dře na tom jako mezek a je dostatečně tvrdohlavý, tak to může dokázat. 

 

Autoři: David Eremiáš Foto: Twitter SpaceX
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

23. 04. 2021 0

Zástupci iZUN.eu a ČZU:Go! z PEF jdou do voleb!

Číst více
16. 04. 2021 0

Zástupci iZUN.eu a ČZU:Go! z FAPPZ jdou do voleb!

Číst více
07. 04. 2021 0

Nečuč na krváky, daruj krev

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙