Redakční doporučení pro měsíc duben

02. 04. 2020 0 1 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Povedlo se vám za dva týdny karantény zhlédnout kompletní nabídku Netflixu? Pak právě pro vás je tu další várka doporučení od naší redakce. A jelikož pro měsíc duben připadl tento úkol mně, bude řeč hlavně o zapadlých klasikách.

Knihy

MASH (poprvé)
Na počátku všeho byla kniha, kterou napsal chirurg s vlastní zkušeností z Korejské války. A přes veškerý vtip a bizarní výjevy údajně skutečných vzpomínek jde o knihu plnou krve, střev, amputací, průstřelů a chirurgů dělajících často psí kusy ve snaze zachraňovat životy. Nečekejte odlehčenou formu chirurgie, kterou znáte ze seriálu. U knihy se sice budete chechtat, ale zároveň vám dojde, jak neskutečně hnusná válka to byla. A zároveň proč ti, kteří tam byli, vyváděli ve svém volnu takové koniny.

Dobrá znamení - Terry Pratchett, Neil Gainman
Dvě legendy světové fantasy se daly dohromady a s notnou dávkou suchého humoru převyprávěly biblický armagedon. Děj se točí kolem dvou postav. Azirafal je anděl, který tak úplně nemusí své nadřízené, zato miluje svůj antikvariát. Crowley je démon, který tak úplně nemusí své nadřízené, zato miluje své Bentley. A zatímco celý zbytek obou nadpozemských institucí už se třese na konec světa, tito dva se snaží svůj milovaný svět zachránit. Mají štěstí v neštěstí (nebo naopak?), že se dvanáctiletý Antikrist jaksi ztratil.

Filmy

MASH (podruhé)
Film z roku 1970 jde poměrně striktně po dějové lince knihy. Poté co překonáte šok z rozdílu obsazení oproti seriálu, začne vás to velmi bavit. Stejně jako kniha je děj v podstatě poskládán z epizod týkajících se různých témat.

The boat that rocked
To nejlepší z britské komediální scény se spojilo a odvyprávělo zapomenutý příběh začátků rockové hudby. Na začátku šedesátých let vznikaly první rockové kapely a přestože je prakticky každý znal, vláda zakázala je hrát v rádiích. Rádia tedy přišla na šalamounské řešení. Vysílala z lodí plujících v severním moři, tedy mimo území spojeného království. Film má oddechové tempo scénka-song-scénka-song a skvělé obsazení.

Seriály

MASH (potřetí, prodáno)
A konečně jsme u seriálu, který asi všichni známe. I když seriál je mnohem odlehčenější, i v tomto případě můžete věřit daleko více věcem, než by se zdálo. Scénář byl konzultován jak s odborníky z řad chirurgů, tak s veterány Korejské války. Jako naprostá výjimka mezi seriály je MASH lepší v dabingu, než v originále.

Californication
Sex, drugs and rock'n'roll. David Duchovny v roli úspěšného bohémského spisovatele Hanka Moodyho kmitá mezi touhou vzkřísit vztah se svou životní láskou, snahou zlepšit si reputaci u náctileté dcery a tvůrčí krizí. Cestou za těmito vyššími cíly souloží v podstatě s každou občankou Los Angeles, pije všechno, co teče, a kouří cokoliv, co hoří. Krom toho obsahuje seriál spoustu odkazů na historii, hudbu, literaturu a chvílemi krásně neortodoxní humor.

Appky

Rekola
Naprosto dokonalý, uživatelsky přívětivý a skvěle vizuálně zpracovaný bikesharing. Zapomeňte na ty koloběžky, jejichž jménu nehodlám dělat reklamu. Každé kolo má na sobě QR kód, který naskenujete v appce a ta vám dá kombinaci na odedmknutí zámku. Jakmile dojedete, kam potřebujete, appka vám řekne, kde můžete kolo legálně zamknout, vy tak učiníte a kolo v appce vyfotíte. Pokud ale nevyjedete z růžové mapy, je to možné prakticky všude. Kola jsou naprosto blbuvzdorná a jednoduchá na ovládání. Za půl hodiny jízdy zaplatíte 24 korun, za drobný poplatek si můžete kolo předem rezervovat.

Pohlednice
Je pár věcí, které na posílání pohledů opravdu nemiluju. Shánění a olizování známek, hledání příslušné schránky a v neposlední řadě situace, kdy se mi ani jedna z nabízených pohlednic prostě nelíbí. Aplikace České pošty vám umožní vytvořit pohled z fotky v telefonu, případně nabízí i šablony pro koláž. Následně naťukáte, co máte na srdci, adresu příjemce a kartou zaplatíte poštovné. A je to, o zbytek se postará pošta. Vaší babičce pak během pár dnů přijde vytištěný pohled, jako normálně. 

Autoři: David Eremiáš Foto: Patrik Pavelka
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

16. 05. 2024 0

Miss Agro 2024: Když se hudba, síla a krása snoubí

Číst více
14. 05. 2024 0

Hlasování Miss iZUN 2024 je oficálně spuštěno!

Číst více
13. 05. 2024 0

Představujeme Lenku Štěrbovou: finalistku Miss Agro s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙