Fraška v menze

25. 01. 2017 26 0 iZUN Art Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Po dvou letech jsme zase jednou riskli návštěvu menzy. Plni očekávání, jestli se něco změnilo. V prváku to byla tragédie na entou. Zdálo se, že horší to být nemůže. Může. Výsledkem návštěvy bylo usnesení, že na oběd zase až za dva roky. Možná.

Abychom se vyhnuli hlavním návalům, zvolili jsme pro oběd čas „až“ ve dvanáct patnáct. Téměř nedočkavě jsme vyklusali schody a stáli tváří v tvář vitrínám. Všechny poličky byly obsazené, takže jsme měli poměrně slušný výběr z pokrmů, které menza inzeruje na stránkách iZUN. Los padl na kuřecí vývar a vepřový plátek ala něco, což, jak jsme zjistili, omlouvá chuť pokrmu. Nikdo kuchaře přece nemůže vinit za to, že student neví, co obnáší například maso Chiu-Tin, Po myslivecku nebo námořnická bašta. Ale nechme názvosloví názvoslovím.

Menza

Kývli jsme na sebe a stoupali vstříc neočekávanému hororovému dobrodružství.

Dost mě překvapilo, že veškerý personál tvořili (bez paní na pokladně) všeho všudy tři zaměstnanci. Alespoň myslím, že to byli zaměstnanci. Za několik minut se zdálo, že pouze alternují v nepovedené tragikomedii Menza - vstup na vlastní nebezpečí, pro duševně labilní jedince vstup zakázán. Záhy se zredukovaný počet objasnil.

Bod číslo jedna - polévka. Poslední nandaná miska. Dvouvteřinový boj vyhrál nějaký dvoumetrový cápek, který mě rukou, dlouhou jako měla Saxána, odstrčil a tou druhou chňapl po vystydlé polévce. Po čtvrthodině čekání, než se někdo uráčí dorazit k várnicím, bylo jasné, že ten frajer je štamgast a ví, co a jak. Ani netrpělivé poklepávání na tác neurychlilo chůzi ženy, která se šourala rychlostí půl šneka za hodinu. Hlavně klid a slušně.

„Dobrý den, můžu dostat polévku číslo jedna?“ otázka položená tak zdvořile, jak jen to situace dovolila. Ta naproti se ušklíbla, jako by proti ní stál nějaký idiot, co neumí číst. „Není.“ „Promiňte, ale jak není? Vždyť jste to dole nepřeškrtli...“ „Prostě není no.“ a zatvářila se tak znuděně, jako právě zjistila, že se jí šichta protáhne až do osmi do večera. „Dobře, tak tu druhou, prosím.“ „Jo, moment. Ta nevim, esli ještě bude. Pepíčku, je ještě polívka?“ otočila se ke svému spolupracovníkovi. „Polívčičku bys chtěla? Ale to víš že jo, ty kočičko.“ odvětil Pepík a konečně přinesl kotlík s vroucí kapalinou tvořenou z devadesáti procent olejovými oky. Bez jakýchkoli rozpaků ji suverénně vlil do zbytku té staré, vyčmuchlé a ledové. „Tak tady to máš, prdelko.“ dodal. Dobrý, v klidu. Ať už to mám za sebou. Hurá na hlavní chod.

Menza

Další čekačka. Za mnou se kupil dav. „Maruško, kde je Karel?“ ozvalo se z druhé strany menzy. „Šel na cígo, že jo.“ mlaskla nespokojeně Maruška. „A můžeš ty?“ „Ne, mám tu nával.“ řekla a zničeně pohlédla na dva studenty před sebou. „Se všichni zbláznili teďka, nebo co?“ Opětovné štípání se do ruky, že je to jen sen, vyústilo akorát v několik naskakujících modřin. Karel se za necelých deset minut zjevil ve dveřích.

Top komentář
25 ledna, 2017 - 12:08 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Investigativní novinář z Izunu napsali článek o tom, jak to chodí v menze po jedné návštěvě. A to je frajeřina. Nejsem příznivec Eurestu, ale protože školou mám 4 dny v týdnu od 8:45 do 16 +/- , tak hold na oběd do menzy musím. Je to nejrychlejší, v pauze se nestihnete uvařit na kolejích, chodit na C, Farmu, EFG by i přes dotace nebylo úplně nejlevnější. Lidi na výdeji jsou buďto pitomci nebo pohodáři, a pokud člověk chodí častěji, ne jednou za dva roky, tak to vychytá, aby se i dobře najedl. A když to nejde sníst, tak se člověk musí ozvat a vrátit to. Do té doby než se, studenti začnou konstruktivně ozývat, tak se nic nezmění. Bohužel tento článek nahoře mi konstruktivní moc nepřijde.

„Tak, co to bude?“ obrátil se na mě. „Prosím, ten vepřový plátek.“ „Neni.“ To si dejte jako slogan, prolétlo mi hlavou. „Můžeš místo toho dostat uzený.“ „S rejží?“ Podíval se na mě jako na tupce. „Brambory nebo knedle?“ „Knedlíky.“ „Tak si musíš počkat, ještě se dělaj.“ odbyl mě. A posunul se ke kolegovi za mnou. „Can I have pork with rice, please?“ zeptal se. Byl to erasmák. Chudák. Jen nechápavě třeštil oči, když se do něj Karel pustil. „Cože chceš? Vepřový došlo. Je uzený. Chceš brambory nebo knedle? Dostaneš brambory.“ rozhodl za něj a prásknul s patkou uzeného na talíř, dodal brambory a aby se neřeklo, zalil je máslem naředěným vodou. To by byla super chemická analýza. Jak poznat, jestli je máslo pančované...

Konečně i mně na talíři přistálo vymodlené jídlo. Žíla na čele se na chvíli rozplynula. Úprkem ke stolu. Mám hlad jako vlk. 13:05. Rekord. Že se teplota polévky za tu dobu strávenou ve výdejně „vyšplhá“ na celých cca 10°C mi nepřišlo nijak zarážející. Co jiného se dalo čekat. Avšak po prvním soustu těch „čerstvejch knedlů“ se zvýšila tak o dva stupně max.

Menza

Bitva skončila drtivou porážkou pro mě.

Tolik k návštěvě menzy. Myslím, že v případě, že by Zdeněk Svěrák nemohl hrát hostinského v Hospodě na mýtince, zaměstnanci menzy by mohli směle zaskočit a ještě by hru obohatili o několik prvků. 

Pozn. red. Jména pracovníků jsou zvolena pouze pro potřebu článku, podobnost se skutečnými postavami je možná, ale čistě náhodná.

Autoři: Tereza Daňková Foto: Tereza Javůrková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
09. 04. 2019 0

Dobrey aneb za jídlem trochu jinak

Číst více
05. 03. 2019 0

Nefunguje Vám jídelníček Menzy? Důvod a správnou verzi naleznete v aktualitě.

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 25 ledna, 2017 - 12:08

Investigativní novinář z Izunu napsali článek o tom, jak to chodí v menze po jedné návštěvě. A to je frajeřina. Nejsem příznivec Eurestu, ale protože školou mám 4 dny v týdnu od 8:45 do 16 +/- , tak hold na oběd do menzy musím. Je to nejrychlejší, v pauze se nestihnete uvařit na kolejích, chodit na C, Farmu, EFG by i přes dotace nebylo úplně nejlevnější. Lidi na výdeji jsou buďto pitomci nebo pohodáři, a pokud člověk chodí častěji, ne jednou za dva roky, tak to vychytá, aby se i dobře najedl. A když to nejde sníst, tak se člověk musí ozvat a vrátit to. Do té doby než se, studenti začnou konstruktivně ozývat, tak se nic nezmění. Bohužel tento článek nahoře mi konstruktivní moc nepřijde.

| 58
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 25 ledna, 2017 - 13:27

Hele máš pravdu, že se to dá vychytat, ale teď si vem, že tam jdeš jednou za čas a tohle se tam děje. Z mé zkušenosti se něco podobmého stane cca v 60% případů. Jak to potom může působit na lidi? Za mě je ten článek víceméně věcný.

| 50
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 01:00

"... tak to vychytá, aby se i dobře najedl." - To nemyslíte vážně že ne? To si mám vybrat čas, kdy polévka bude ještě teplá a knedlíky nebudou gumový? Menza má mít stejnou kvalitu jídla po celou dobu otevření. Nejvíce se mi líbí, jak se v menze na začátku semestru vaří celkem "přijatelně" a s postupem času, jak nalákají studenty, to jde od 10 k 5.. To co se tam občas objeví je na hraně stravitelnosti a o ceně jídel radši ani nebudu mluvit. To si opravdu dost lidí připlatí těch +- 15Kč, aby nejedlo omáčku připomínající chemoprén.. A na závěr, jak píšete: "Do té doby než se, studenti začnou konstruktivně ozývat, tak se nic nezmění." Buďme rádi, že článek vznikl. Nebo si snad nemyslíte, že tento článek nepsala studentka? A že se dostatečně neozývá? Je to pouze sdělení jinou formou, než stížností přímo Eurestu v menze. Ale chápu, poslední dobou, zejména na izunu, je v oblibě kritizovat kohokoli za cokoli.. ;)

| 43
BD
BD - 27 ledna, 2017 - 01:34

Děkujeme!

| 36
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 09:06

Je to jen nadsázka. Umělecké pojetí.

| 22
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 09:53

je to krutá realita, bohužel žádná nadsázka...

| 46
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 22:43

Autorka vám určitě potvrdí, že je to nadsázka. :-) Je to přece Hnůj Art.

| 29
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 ledna, 2017 - 14:31

Tak už to není hnůj art.. Takže už to není nadsázka..

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 19:41

Každej by chtěl k obědu za 50Kč nejlépe krevety Královské, co? :D Nikdo tam autora článku nenutí chodit, o kus cesty dál je Hotel Splendido, kde nevařejí špatně. Ze svý zkušenosti jdu do menzy občas, podle toho, co je v nabídce. A že to chodí, jak to chodí..No a co? Vždyť to má doprdele charakter prosté školní jídelny. Anebo autorovi článku nerozumím, holt nejsem asi tak rozmazlenej z mamahotelu.

| 42
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 19:56

50Kč sice zaplatíme, to ano. Ale Eurest dostane mnohem, mnohem více. A to už mi na kvalitě toho jídla celkem záleží ;) Ano, "prosté školní jídelny", ale to co tam je občas za sra*ky by ani prase nežralo.. Doporučuji přečíst předešlý článek ;) http://www.izun.eu/univerzita/pravda-v-kauze-eurest-jsme-okradani Ke komentáři k "mamahotelu" se radši nebudu ani vyjadřovat.

| 27
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 20:58

Autor je asi zvyklej na hotel Clarion...

| 34
BD
BD - 27 ledna, 2017 - 01:40

Pravda je taková, že ceny, které platíme v menze, by měly být ceny kalkulovane POUZE za potraviny. Bez energie, práce a marže. To právě hradí škola. Faktem je, ze naše menza si zároveň dělá dodavatele potravin a ceny natahuje. Eurestu teď bude končit smlouva a debatuje se o tom, ze si škola vezme menzu pod svou záštitu. Co se týče momentálního stavu, dělám to stejně. Když je tam neco, na co mám chuť a vypadá to přijatelně, dám si to. Většinou je to dobré. Cenu neřeším. Nikde jinde v areálu se jednoduše levněji nenajim a beru to pouze jako potravu, jako nutný přísun živin. Na střední škole i na základce nám vařili hůř. Pokud si v menze nevyberu, jdu ,nejčastěji na farmu, kde zas nejsem spokojená s obsluhou a kvalita jídla není o moc lepší, cena naopak dvojnásobná. Pořád je v menze ještě ta mikrovlnka, žejo.... Mimochodem - docela zajímavý problém řeší i vegetariani. Taky na škole nemají moc možností, co jíst

| 32
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 27 ledna, 2017 - 02:07

Já si nosim v termosce vodu a dělám si čínský nudle. Je to fajn.

| 24
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 01:23

Jé to mě nenapadlo, brát si horkou vodu v termosce! :D Díky za nápad.

| 29
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 19:55

Jsem v páťáku a do menzy jsem přestala chodit někdy ve druháku...Že mám na výběr z x jídel je sice fajn, ale není to všechno. Radši si budu vybírat ze dvou jídel, u kterých budu vědět, že budou poživatelný, než po obědě v menze strávit dvě hodiny na záchodě...Upřímně kolikrát jsem raději šla k Rysům, kde sice jím "na stojáka," ale za pár korun (cena se liší podle toho, co mají zrovna v nabídce) se tam najím líp, než v celé slavné menze...

| 44
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 21:04

Jsem sice v prváku, ale do menzy chodím většinou dvakrát denně a ještě se mi nestalo, že bych si nevybral. A to rozhodně nejím úplně všechno. Je pravda, že to není úplně nejlevnější, ale ani nejdražší. Je taky pravda, že jídla a polévky nejsou tak teplé, jak by mohly být. Ale kvalita jídel není tak špatná, jak se tady píše, většina zaměstnanců je v pohodě a snaží se, aby nebyly fronty a tak podobně. Obecně mám pocit, že s menzou mají problémy hlavně holky, protože většina kámošů ji nekritizuje. Takže můj názor je, že menza by mohla být lepší, ale teď to rozhodně není tak hrozné, jak se tady subjektivně popisuje. A když mi něco nechutná, tak si prostě vzpomenu na jídelnu na základce, kde jsme neměli na výběr a když byla hrachová kaše s uzeným, tak se prostě jedla, protože jinak bychom jednoduše byli bez oběda. A taky jsme to tenkrát snědli :D.

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2017 - 23:57

Ceny surovin už se dávno řešily a na intranetu si je může každý kdo má přístup překontrolovat. Stížnosti touto formou ničemu nepomůžou, pokud jídlo neodpovídá požadované kvalitě, je třeba ho reklamovat hned. Eurest aplikuje normu ISO 9001, takže každou reklamaci určitě eviduje a přijímá patřičná opatření. Takže komu se to nelíbí ať se ozve hned nebo až drží moulec ;)

| 30
Petr
Petr - 27 ledna, 2017 - 02:45

S menzou jsme bojovali pred par lety kdyz jsme jeste studovali. Obesli jsme vsechny co meli s menzou co docineni, vsichni tvrdili ze menza jede podle ISO norem, ceny odpovidaji nakladum atd. Bohuzel realita byla casto naprosto jina, ale nikdo s tim nehodlal nic delat, tak jsme aspon zalozili FB stranku, na ktere jsme prezentovali perly, ktere se vyskytovali v Menze, kdo ma zajem muzem prohlednout/prispet zde: https://www.facebook.com/menzaczu/

| 34
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 27 ledna, 2017 - 16:35

Ja to ja jen delam, ze se tam i s mlsnym jazykem najim dobre...Asi jsem divna. AB

| 18
Milan
Milan - 28 ledna, 2017 - 16:50

Opět další zbytečný a neobjektivní článek, prosím Vás, vyměňte editora, jelikož evidentně současný dokáže vypustit i to, za co by se minulé generace iZUNu určitě styděli. Dále pak redaktory, kteří se musí hádat za svojí pravdu do morku kostí a jsou dotčení, když jim někdo haní názor a na věci nedokážou mít objektivnější názor a sebekritika jim nic neříká. Pane šéfredaktore, zamyslete se nad tím vším, jelikož články čtu pravidelně a vcelku mě mrzí, že komentáře se spíš v poslední době netýkají témat, ale redaktorů a samotné redakce. P.S.: Bude iZUN ještě vydávat kalendář?

| 33
The Clash
The Clash - 28 ledna, 2017 - 18:23

Díky za to, že sis dal práci napsat pár řádků. 1) Rubrika Hnůj Art není od toho, aby poskytovala objektivní články. Co se týče dalších článků, uveď je prosím, ať o nich můžeme diskutovat. 2) V jedné z minulých generací iZUNu jsem vedl redaktory a dělal jsem tolik chyb, že se za hodně z nich stydím dodnes. 3) Máš prosím někoho, kdo by mohl současného editora a jeho tým nahradit? Nábor lidí do neziskovky není úplně jednoduchý, proto bude iZUN rád za každého, koho doporučíš. 4) Kalendář řeší vedoucí fotografů Filipk Soukup. Obrať se prosím na něj. 5) Ohledně menzy, doporučuju si přečíst článek Pravda v kauze Eurest.

| 37
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 ledna, 2017 - 22:16

Občas mi přijde, že je zábavnější číst komentáře než samotné články :-D

| 31
Milan
Milan - 29 ledna, 2017 - 05:53

Jsem rád, že někoho těší pár řádků, které jsem napsal. Možná bych se měl omluvit, že jsem po dlouhé době napsal do komentářů svůj názor. Úvod komentáře mi připadá již od prvních slov dosti nespokojený s mým názorem. Ale co naplat, evidentně je potřeba snažit se znegovat muj názor hned prvním řádkem reakce. Jestli tento článek patří do kategorie Hnůj Art můžeme jen polemizovat, mě osobně to nepřijde, jelikož se jedná o kritiku něčeho vcelku závažného a hlavně věci, která se týká studentů. Sice můžeme pozorovat nějaký art, ale stále se jedná o kritiku opravdu závažných skutečností. To, že nekdo vykonával stejnou funkci a dopustil se chyb mohu brát jako zpětnou sebektritiku, jelikož každý dělá chyby a s odstupem času každý z nás připustí sve nedostatky. Ale co bylo je minulostí a jde o to, jak to je teď. Může jit o jakoukoli organizaci, a v rámci celkového zdokonalování by mělo být snahou minulé chyby neopakovat. Přece by se mělo rozšiřovat a posouvat know-how. Evidentně je tu snaha se postavit za současného člověka ve funkci. Nevidím do současné skladby teamu, ale argumentovat mi, že nejsou lidé kteří by mohli práci odvádět kvalitněji je vcelku smutné, jelikož v průběhu času přeci musí organizace vychovat další schopné lidi a musi být možnost nahradit jedince, samozřejmě v případě, pokud neni tedy prezentován názor celé skupiny. A jestli to stojí jen na jedné osobě je tragické. Děkuji za odkázání na pověřenou osobu ohledně kalendáře, budu směřovat dotaz přímo na ni. Odkaz na Vámi uvedený článek mi zde přijde plně nesmyslný, jelikož se nejedná o článek ve stejné kategorii, čili Hnůj Art a neměl by mít tento faktický článek nic společného s tvorbou tohoto typu. Odpověď od někoho, kdo se prezentuje, jako bývalý člen redakce, ale podepisuje se přezdívkou je opravdu smutná, mohu tuto reakci brát opravdu vážně? Každopádně jsem se snažil apeloval na šéfredaktora a pokusit se získat jeho vyjádření, ale evidentně zde bude další příspěvek komentován bůh ví kým a reakce šéfredaktora nikde. Přijde mi opět vcelku smutné, že minimum vašich lidí okomentuje příspěvky jiných a je vás jen pár, kteří toto podniknou zcela veřejně a s podpisem, třeba slečně Blance patří opravdu poklona, že ji mohu vidět se vyjadřovat opravdu hojně pod články.

| 39
SV
SV - 29 ledna, 2017 - 13:55

Ahoj Milane, vážím si tvého příspěvku a určitě se nad ním zamyslím. Co se týče kalendáře, tak jak koukám, tak už ti bylo odepsáno a kontakt na příslušnou osobu jsi si našel. Jak tak koukám na komentáře, tak musím uznat, že zařazení článku pod ''Hnůj Art'' není asi nejvhodnější a tuto chybu v určení rubriky napravím. Co se týče funkce editra, tak současné editorce plně věřím a věř mi, že tomu dává spoustu času. Je jasné, že ne všechno se povede a občas se nějaká chybyčka najde, ale určitě se budeme do budoucna snažit, aby byl náš web plný kvalitního obsahu. Pokud máš ty nebo kdokoliv jiný nápady či návrhy na zlepšení, tak mi je prosím pošli na mail simon.vlasenko@izun.eu a určitě se na ně podívám. Šimon

| 25
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 01 února, 2017 - 11:00

A

| 23
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 15 února, 2017 - 23:13

Hej lidi, kura, vy nadavate ani nevite, co mate. Prošel sem už několik menz a tuta je nej ze všech. Byli ste někdy v menze na karlovce? Osm jidel a dvě polivky, to je vam malo? Přestaňte fifrat a buďte vděčni. V naši menze vaři jako malokde. Vždycky si vyberu a vždycky mi chutna. Nemluvim o nějakych pastabárech a dalšich vymoženosťach... joay, zmlsani pražaci, pfuy...

| 25

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙