Dávka (de)Motivace pro rok 2021

10. 02. 2021 0 6 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jelikož s koncem roku 2020 většina lidí čekala, že po půlnoci rozkvetou kytičky, koronavirus zničehonic zmizí a my už roušky neuvidíme ani ze znovu otevřených podniků, bylo dost skličující zjištění, že leden 2021 byl stejný, ne-li horší. Najít v tomto období trochu motivace je opravdu nelehká věc, proto jsem si pro vás připravila článek o tom, že letos je možná lepší i trocha té (de)motivace a nepřílišného očekávání.

Začátek roku se nesl v dost pozitivní vlně očkování a ve výhledu světla na konci tunelu! Plán zněl jasně a krásně. V lednu se začne očkovat, nejdřív půjdou 85+ a postupně se bude hranice snižovat. Podle plánů by měla naše generace být na řadě někdy na jaře a do léta je svoboda. Konečně! Tenhle článek píšu 4.2., realita je taková, že z kategorie 85+ je naočkována asi třetina, vakcína není, nevíme, kdy bude. Další fakta jsou taková, že kromě významných vládních činitelů je naočkovaný Zdeněk Pohlreich, pár lidí náhodně vybraných na ulici, když šli kolem VFN, ale nikdo absolutně netuší, jak se to stalo. Co z toho plyne? Že pupínků na bradě ze zapařené roušky se jen tak nezbavím, čip od Billa Gatese do těla taky jen tak nedostanu a respirátor v Lidlu taky nekoupím.  

Další rána hned v lednu přišla ve chvíli, kdy si důležití lidé zase začali hrát s opatřeními. V jeden okamžik to vypadalo, že všemi oblíbený PES dostane 6. stupeň, ve kterém by lidem asi pro jistotu zakázali i dýchat, protože nevím, co by se mohlo ještě zpřísnit. Když to vypadalo lépe a PES odpovídal dokonce 4. stupni, lidé začínali mít zase nějakou naději, ale ejhle. V nemocnicích je moc hospitalizovaných a musíme s rozvolňováním počkat, až se trochu vyprázdní. Ach jo, tak zase nic.  

Aby začátek roku nebyl jen o koronaviru, můžeme poukázat i na další zprávy, které nám “zpříjemnily” vstup do 2021. Pokud opomineme zprávy, které nás uvítají na Seznamu jako první, tedy aktuální rekordní počet nakažených, kdo ze slavných se dá naočkovat, kdo ze slavných se nedá naočkovat, v jaké zemi mají jakou vakcínu a kdo dneska umřel, zjistíme, že v médiích nenajdeme jedinou dobrou, průlomovou nebo pozitivní  zprávu. Pozitivní myslím jako dobrou, ne že herečka z Ordinace je pozitivní. Jediné dobré zprávy, kterými nás česká média krmí, jsou ty, kdo ze slavných zase otěhotněl nebo se bude brát. Tyhle pozitivní zprávy totiž ovlivní celou republiku maximálně tak, že nezadané holky, klidně i kluci, si zase zastesknou nad tím, že se všude kolem nich rodí děti a plánují svatby, ale oni sedí sami doma a koukají na Výměnu manželek (znám to z první ruky). Ruku na srdce, to, že Emma Smetana cvičí v 7. měsíci jógu na pláži, mi úsměv na tváři fakt nevykouzlí.  

Další aktivita, která sice asi je zamýšlena motivačně, ale nejen mě spíš dost prudí, je hromadné cvičení na sociálních sítích. Neříkám, že je něco špatného na tom se doma během homeofficu nebo domácího vyučování protáhnout, zacvičit si, klidně. Co mě ale už opravdu štve, je to, když si instagramová hvězdička a profesionální kavárenská povalečka pořídí domů běžící pás za 30k, postaví si ho do svého prostorného 3+1, kde bydlí sama, a každé ráno hned po probuzení (v 10 hodin) si dá půl hodinku na páse před snídaní. Ještě udělá to krásné gesto a dá nám slevový kódík 5% na nákup nad 10 tisíc Kč. Jako pardon, ale cílová skupina těhlech “"influencerů” je od 15 do 25 let (plus minus). Ukažte mi jednoho, kdo má tak velkej byt a tolik peněz navíc, aby si domů jen tak koupil běhací pás, protože jsou dočasně zavřená fitka. Pochopím činky, posilovací pásy, gumy, takový ty jezdící kolečka... Ale běhací pás? Nehledě na to, že i kdybych si chtěla ráno dát svojí půlhodinku na páse, pak příjemnou sprchu na probuzení a zdravou lehkou snídani, musela bych vstávat tak ve 4 ráno, abych pak mohla začít normálně pracovat. Bohužel, čím je karanténa delší, tím víc lidí tohle propaguje a obávám se, že spíš než ke cvičení to motivuje k myšlení, že kdo během karantény doma necvičí, dělá něco špatně. Prostě jako bylo v první vlně in péct housky a chleby a každej druhej nám cpal jeho recept na super bochník, teď započalo období fitness koučů.  

Další bum, který teď všude vídám, je otužování. Naprosto chápu lidi, kteří to dělají dlouhodobě a takovou tou postupnou zdravou cestou. Ale poslední dobou mi přijde, že kdo má do prdele díru, tak leze do Vltavy. Zvykla jsem si na to, že když bydlím u břehu Vltavy, tak tam ty nadšence vídám a tiše je obdivuju, ale už mi zůstává rozum stát nad tím, že když otevřu Seznam, vidím tam české “celebrity” v bikinách, kvičící jak podříznuté podsvinče, protože si nikdy nedaly ani studenou sprchu, ale rovnou skáčou do řeky, když je venku –5. A už vůbec nekomentuju to, že redaktoři ve večerních zprávách to demonstrují a doporučují jako prevenci proti CoviduProsím, pokud nad otužováním přemýšlíte, nastudujte si nejprve správný postup a celou tu mentalitu otužování a neskákejte rovnou ze sněhu do řeky. Můžete si reálně ublížit, pokud na to nejste zvyklí.  

Abych nebyla negativní jen ohledně toho, co vídám kolem sebe, a dodržela trochu tu demotivační linku, napíšu i pár mouder, se kterými jedu rok 2021 já. Pro začátek jsem vyměnila všechny motivační citáty a cancy za něco trochu reálnějšího a koupila si Demotivační diář na rok 2021. Pomalu ale jistě mi to pomáhá srovnat se s fakty, že během posledního roku jsem přibrala skoro 7 kilo (něco málo vlivem léků, zbytek vlivem čokolády a práce v posteli), vrátil se mi ekzém, vyrašilo mi akné jako puberťačce (to možná bude taky tou čokoládou), zjistila jsem, že na Tinderu je to fakt jenom samej debil a že se sociálním distancem se člověk fakt s nikým neseznámí. Abych nepropadala depresím, většinu těchto patálií jsem vyřešila snadno a rychle. A opravdu jsem k tomu nepotřebovala meditaci ani celerovou šťávu. Našetřené peníze na dovolenou, na kterou stejně nepojedu, protože mě nikam nepustí, jsem utratila za pohodlné a o číslo větší oblečení, koupila si kvalitní makeup a místo večerů na randíčkách trávím večery v posteli s Netflixem. A hle! Taky žiju! Nebo spíš přežívám a čekám, až svět bude zase v pořádku.  

Cílem tohoto možná až moc negativního článku je totiž to, že je úplně v pořádku, že jste zdeptaní, že vás vytáčí všechno, co si kde přečtete, uvidíte nebo uslyšíte, že jste v karanténě přibrali, že jste si nenašetřili žádné peníze, nebo že druhým závidíte i letní dovolenou v Chorvatsku. Je to strašně dlouhé pro všechny z nás a když se někde doslechnete o někom, kdo si ten rok doma užívá, tak kecá. Bohužel jsme se všichni dostali do fáze, kdy už žádná motivace neplatí a všechno snažení se zdá zbytečné. Nicméně pořád si tu situaci můžeme udělat alespoň trochu užitečnou pro sebe. Necvičte jen proto, že támhle Máňa v karanténě zhubla 10 kilo, nešetřete peníze jen proto, že jsou zavřené krámy a nemáte za co utrácet. Vyždímejte z toho to, co potřebujete vy. Naučte se něco, na co jste nikdy neměli dost času, ukliďte si to pořádně doma, když už tam trávíte tolik času, nebo si protřiďte šatník. Prostě něco, co chcete vy, a ne co vám radí instagram a televize. A prosím, neberte všechno tak vážně. Přecjen žijete pouze jednou a uvědomte si, že už teď jsme všichni ztratili skoro rok normálního života, tak si ho nekažme ještě vší tou negativitou, která se na nás valí ze všech stran. Prostě buďte pozitivní, protože jste negativní!  

Autoři: Bára Pohlová Foto: Victoria Kanclířová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více
10. 04. 2024 0

Jak na osobní zahrádku luštěnin

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙