Fair Trade: Dokážeme i my být sami k sobě a ostatním féroví?

28. 03. 2016 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Co je fair trade? Jak ho můžeme podporovat i my? Dá se tomu vůbec věřit? Je fair trade férový i k nám? Tyto a mnoho dalších otázek si lze ohledně světového projektu pro zemědělce a řemeslníky myslet. A jak to tedy celé vlastně je?

Fair trade se do češtiny překládá jako spravedlivý obchod. Jde o to, že výrobci, převážně kávy, kakaa, čaje, cukru a exotického ovoce, dostanou za své výrobky zaplaceno férově.

S tímto nápadem se přišlo po druhé světové válce. V roce 1969 byl v Nizozemí otevřen první „Světový obchod“, kde šlo hlavně o obchod s řemeslnými výrobky a později byl rozšířen i do oblasti zemědělství.

FT se snaží o to, aby výrobci dostali za své zboží tolik, kolik potřebují pro udržení výroby a uživení své rodiny. Dále řeší pěstování s ohledem na životní prostředí a také, aby děti mohly chodit do školy a vzdělávat se.

Spravedlivý obchod je zaměřen hlavně na rozvojové země jako Afriku, Asii a Latinskou Ameriku. Dnes je do tohoto projektu zapojeno přes 2, 5 milionů pěstitelů a řemeslníků.

Principy Fair Trade:

  1. Spravedlivá cena

  2. Rozvoj komunity

  3. Ochrana přírody

  4. Dlouhodobé obchodní vztahy

  5. Důstojné pracovní podmínky

  6. Rovnoprávnost

  7. Demokracie

  8. Zákaz dětské práce

Jak tedy poznat výrobek, který garantuje fair trade? Fairtradovým výrobkem je výrobek, který pochází od certifikovaných výrobců Fairtrade International a od členských organizací. Existuje několik společností, které se férovým obchodem zabývají. V ČR je to například Gepa, Fair Trade Original či EZA.

Projekt FT je rozšířen po celém světě. 10. května proběhnou Oslavy Světového dne pro fair trade.

A kde všude můžete výrobky s tímto označením zakoupit v České republice? Pro kávu se můžete stavit v Mamacoffee, Marks & Spencer nebo ve Starbucks. Pokud nejste milovníkem kávy, tak čaje seženete opět v Mamacoffee, Marks & Spencer, ale také v obchodním řetězci Tesco či obchodu NaZemi. No a pro závisláky na čokoládě se také něco najde. Ta je stejně jako káva i čaj k dostání v Mamacoffee, Marks & Spencer, nebo například v Country Life.

Pokud se vám nechce jezdit do centra Prahy, tak i u nás v kampusu ČZU jsou tyto výrobky k dostání. Po různých fakultách jsou rozmístěny automaty s kávou. Několik výrobků jako čaje, kávy a čokolády jsou k mání v ČZU shopu. A nově se na PEF v automatech objevila čokoláda a sezamová tyčinka.

Chcete se o projektu dozvědět, a ochutnat, více? Zajděte se podívat na výstavu na téma Příběh férové kávy. Celá akce je pořádána spolkem Be Fair na ČZU. Tato výstava se bude konat od 30. března do 1. dubna v prostorách Atria Provozně ekonomické fakulty.

Zaujal vás projekt o férovém obchodě? Co si o tom myslíte vy? Napište nám to do komentářů!

Top komentář
29 března, 2016 - 08:08 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Co kdyby se vedení ČZU začalo chovat taky férově ? A začal bych tím nejvyšším .

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
24. 04. 2017 2

Připravte se na zkoušky! Tipy na učení i chytré drogy

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 29 března, 2016 - 08:08

Co kdyby se vedení ČZU začalo chovat taky férově ? A začal bych tím nejvyšším .

| 68
abcde
abcde - 05 dubna, 2016 - 12:47

Těžko chtít od někoho, kdo celý život prožil v jediné instituci a nasákl místní zvyky, aby se změnil.

| 54

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙