Halloween a Česko - nový svátek nebo jen ztracená tradice?

01. 11. 2019 1 2 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Halloween se u nás stává především mezi dětmi stále více populárním svátkem. Někteří dospělí ho s radostí vítají, jiní zastávají názor, že jde pouze o reklamní tah, jak z nás vytáhnout další peníze, starší generace v něm často vidí jen „kapitalistickou“ smyšlenku, která k nám přivandrovala z Ameriky. Jak to s ním ale doopravdy je? A co když k Halloweenu máme blíže, než si myslíme?

Abychom našli odpověď na otázku, kde se Halloween vzal, musíme se přesunout v čase. Ocitáme se zpátky ve střední Evropě, konkrétně na území vládnoucích Keltů, které zasahuje i do Čech. Je noc a píše se 1. listopad, jsme právě uprostřed velice důležitého svátku. Jmenuje se Samhain a v dnešní době bychom ho mohli přirovnat k Novému roku.

Co je Samhain a jak se slavil?

Základem Samhainu byla myšlenka, že v tento den je hranice mezi světem živých a říší zesnulých nejtenčí. S pomalu usínající přírodou se Bůh vydává odpočívat do podsvětí, a tak je jakási pomyslná brána otevřena i pro mrtvé duše. Keltové vzpomínali na své předky, uctívali jejich památku. Při večeři pro ně prostřeli jeden talíř navíc a v noci svítil v chýši oheň, který je měl přivést zpět domů.

Za tmy se ovšem Keltové nemuseli setkat pouze se svými předky, věřili, že do světa živých přicházejí také zlí duchové a démoni. Aby se před nimi ochránili, oblékali se buďto do černé nebo bíle barvy – v černé je nebylo vidět, v bílé se snažili splynout s ostatními přízraky. Před dveře si dávali tehdy ještě tuříny, do kterých vyřezávali strašidelné obličeje, aby zlé duchy vyděsili a odehnali.

Slovanská tradice

Tradici rozdávání jídla najdeme zase v jiné odnoži pohanství, tentokrát u Slovanů. V měsíci říjnu odchází Lešij, lesní mužík a služebník boha Jarila, k odpočinku v zimním období. Aby se nenahněval, během tří dnů před jeho odchodem mu lidé nosí do lesa jídlo a pití. Tento svátek Slované oslavili dříve než Keltové, protože tehdejší cyklus roku se řídil podle přírody a nikoli pevně daného kalendáře.

Kam se svátky poděly?

Bohužel, jak už se v historii stalo zvykem, přicházející křesťanství svátky pohltilo, dalo jim nový název, přesné datum a tradici. Takovým způsobem vznikly i naše Dušičky, Svátek zesnulých, nebo „americký“ Halloween, jen si každý odnesl svůj kus lidových obyčejů. Nebylo by tedy vhodné jeden odsuzovat a druhý vyzdvihovat, přece jen mají oba stejné rodiče.

Někteří z nás raději zůstanou u starých dobrých Dušiček, jiní zkusili domov ozdobit dýní a vyrazit na večírek v kostýmu. V dnešní době bychom se měli zaměřit spíše na to, o čem svátky byly především - o vzpomínkách, o úctě k předkům, o poděkování přírodě a o přípravě k odpočinku. Ať už jste se tedy rozhodli dělat cokoliv, nebojte se, určitě jste neslavili jen komerční výmysl, ale velice významnou tradici!

Autoři: Klára Durdová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

24. 11. 2021 0

Sexuální predátoři ze světa zvířat

Číst více
22. 11. 2021 0

iZUN.eu na slavnostním koncertu Studenti sametu

Číst více
01. 11. 2021 0

Vystupující na Gaudeamus Alkotour: unavený DJ Wich, vtipný Maniak a všeuměl Mikýř

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 08 listopadu, 2019 - 07:44

radsi se budu drzet krestanskeho drzeni svatku vsech svatych a dusicek....modlit se za zemrele rodice...ne si z toho delat tak trochu srandu v kostymu

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙