Jak a kde hledat práci v dnešním světě?

21. 05. 2021 0 2 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
I když je nabídka pracovních pozic momentálně poměrně velká, najít tu pravou může být někdy oříšek. Zvláště pokud jste třeba náhle sekli se školou nebo si nejste zrovna jistí, čím chcete vlastně být. A jelikož vás máme rádi a chtěli bychom vám ulehčit život, připravili jsme si pro vás menší přehled toho, kde nejlépe hledat a na co se obecně více či méně zaměřit.

Fáze první: Hledání té správné pozice, pracovní samozřejmě!

Webových portálů, které nabízejí pracovní pozice je hafec.
 Jedním z prvních, na který se většina zájemců o práci dívá, je Jobs.cz. Naleznete zde směsici všech druhů pracovních nabídek, mnohdy však může chybět informace, jakou přesně pozici chce firma obsadit či jakou kvalifikaci vyžaduje. Na druhou stranu zde najdete nabídky jak stálých prací, tak i brigád a půl úvazků. Navíc mají rubriku Inspirace, kde si můžete přečíst o tom, jak působit sebevědomě, čeho se vyvarovat při pohovoru a podobně.

 Poměrně novým a hodně zajímavým portálem je Proudly. Tam vás nechají nahlédnout pod pokličku českých i slovenských firem. Můžete si prohlédnout jejich profily a kulturu, podívat se na to, jací lidé firmu tvoří, jaké mají vize a samozřejmě i na nabízené pozice. Po vytvoření profilu stačí jen vyplnit elektronické CV a už můžete oslovovat jednotlivé společnosti, nebo dokonce samy firmy osloví vás. Dalšími výhodami je možnost navštívení firmy pomocí virtuální reality či karierní detektiv, který vám pohlídá pozici v daném oboru. Nabídku pracovních míst zde mají hlavně větší společnosti jako Škodovka nebo Raifka. Co se samotných pracovních pozic týče, najdete tu plné úvazky i part time jobs a trainee programy. A co je pro nás studenty podstatné - nabízejí i juniorské pozice.

 Třetí do party je tu Cocuma. Ta je takovou menší a za mě i o něco jednodušší obdobou Proudly. Zde není třeba žádná registrace a CV posíláte v příloze s žádostí o pozici. Naleznete zde nabídky firem jako je Slevomat, Decathlon a Microsoft, ale i dalších méně známých společností.

 Podobný jako dva předchozí je i portál Vím Víc, kde najdete nejen pracovní nabídky či profily firem a zaměstnavatelů, ale i fotografie, videa, hodnocení pomocí hvězdiček či magazín, ve kterém vám poradí kupříkladu jak si správně vybrat pracovní pozici.

 Pokud se nechcete zaprdět doma, ale vyrazit do světa, je tu pro vás server The muse nabízející pracovní příležitosti po celém světě. Mimo tipů, triků, pracovních nabídek a profilů firem nabízejí i coaching programy, ve kterých vám odborníci pomohou s přípravou pro získání vysněné pozice. A to už se vyplatí!

 Mimo specializovaných webů můžeme najít práci i na úplně odlišných místech internetu. Nezapomínejme například na sociální sítě. Tam najdete pracovní nabídky takřka na každém scrollu. Ať už jde o LindekIn, Instagram nebo Facebook, kde jen stačí být součástí nějaké skupiny, jako například: Práce a brigády Praha apod.

 Pokud byste měli chuť spíš než hledat na internetu zatáhnout nějakou tu přednášku, rozhodně se stavte na Veletrhu pracovních příležitostí, který se na naší milované ČZU koná každý rok. Nebo můžete zavítat na jednu z přednášek od Career Center ČZU, které probíhají několikrát do týdne, pokaždé na jiné téma. Odkaz na článek o akci #hackyoucareer zde.

 Samozřejmě máme nepřeberné množství dalších možností, kde najít práci. Existuje například soutěž Zaměstnavatel roku, kde se každoročně pod odborným dohledem volí nejlepší společnost z pohledu lidských zdrojů. Firmy také často pořádají dny otevřených dveří nebo se dá na jejich oficiálních stránkách dohledat, jaké pracovní pozice zrovna hledají. No a pak tu je spousta dalších webů jako: práce.cz, pracezarohem.cz, profesia.cz a tak dále a tak dále. 

Fáze druhá: Chci u této společnosti vážně dělat?

Už jste si vybrali tu správnou profesní pozici, ale stále si nejste jistí, jestli do firmy zapadnete a bude se vám tam líbit? I zde vám pomůžeme s rozhodováním!

 Asi nejlepším kámošem pro zjištění vzájemných poměrů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli ve firmě je Atmoskop.cz. Na tomto webu, bez jakékoliv registrace, naleznete tisíce hodnocení stovek firem. Ale co je nejdůležitější! Jsou to opravdoví zaměstnanci, ať už současní či bývalí, kteří mají s prací v dané firmě zkušenosti. Hodnotí tam přístup a chování nadřízeného a vztahy mezi jednotlivými kolegy. Dále také pracovní benefity, zda mají adekvátní platové ohodnocení, pracovní podmínky a mnoho dalšího. Po projetí firemního profilu na Atmoskopu budete opravdu vědět do čeho jdete.Samozřejmě tato hodnocení naleznete i u většiny stránek uvedených výše. Za nás je ale Atmoskop v topu!

A proč že si máte všechny tyhle informace hledat?

 Tak za prvé se vám to bude hodit už při pohovoru! Každá firma si chce hned proklepnou potenciální zaměstnance, jestli mají o práci opravdu zájem, vědí, čemu se společnost věnuje, jakou má historii nebo co je jejím cílem. A i vám to pak při pohovoru dodá větší jistotu a sebevědomí.

 A druhá věc je, že přece nechcete nastoupit do firmy a po dvou dnech zjistit, že je to peklo na zemi nebo že se vůbec nezabývá tím, čím jste si mysleli. Pokud budete mít přehled o firmě a o jejích zaměstnancích, zvládnete si vybrat práci, která vás bude bavit a naplňovat. Když se s někým seznamujete, tak si ho taky nejdřív protáhnete Facebookem, trestním rejstříkem, exekučním rejstříkem... No ne? Informovanost je důležitá! 

Tak zdar práci, soudruzi! 

Autoři: Kristýna Stehlíková, Veronika Kysilková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

7 typů kavárenských povalečů

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více
26. 11. 2019 0

Odkud se vzalo? Díl 4.

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙