Měkkým večer nepotěšíš

19. 12. 2019 0 5 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každý to zažil. Po příjemné večeři přichází pocit nadšeného očekávání, nedočkavé zvědavosti, možná i lehké nejistoty. A poté prvním pohmatem zjistíte, že tohle nebude nic, o čem byste si napsali do deníku. Ano, každý z nás už někdy dostal o štědrém večeru pod stromeček dárek, po jehož rozbalení musel předvést herecký výkon hodný Oscara, aby přesvědčil kolem sedící příbuzenstvo, že to je přesně ten dárek, po němž toužil.

Předvánoční atmosféra, potřeba prokrastinace v zápočtovém týdnu a Liškounovo zadání článku na téma "Dárky, který nechceš dostat" mě uvrhlo do lehké retrospektivy a přemítání, jak se v průběhu života člověku mění preference dárků, které chce a naopak nechce dostat. Takže začneme od nejmenšího...

Batole

Jakožto starší bratr dvou o mnoho let mladších sourozenců jsem se před pár lety potýkal s dilematem, co jim dát pod stromeček. Ukázalo se, že pro batole neexistuje nechtěný dárek. Ať dostane cokoliv, stejně se to pokusí sežrat. Často ho mašle a bublinková fólie uhranou daleko víc než samotný obsah, takže je celkem zbytečné na tento dar vyčleňovat podstatnější část rozpočtu. 

Předškolák

Předškolákovi je ve skutečnosti celkem jedno, co dostane, za předpokladu, že toho bude hodně. Nedá se přestřelit, pokud na tom "čemsi" bude motiv z poslední populární disneyovky.  

Prvostupňař

Tady přichází první podstatná změna. Prvostupňařovi totiž třídní génius vysvětlil, že dárky nenosí Ježíšek, nýbrž je pod stromeček vrší jeden z rodičů, zatímco ten druhý odvádí dítčinu pozornost litím olova v kuchyni. Dítě tedy přechází z pacifistického psaní dopisů na strategii osobního nátlaku. Jeho přání jsou ovlivněna tím, co je zrovna mezi spolužáky cool. Rozhodně nechce dostávat měkké dárky!

Druhostupňař

V tomto období dítě poprvé přemýšlí prakticky. Pokud má nějakou trvalejší zájmovou činnost, chce pod stromečkem najít novou výbavu. Měkké dárky bere velmi pomalu na milost, protože ho prvně v životě začíná zajímat, co si spolužáci opačného pohlaví myslí o jeho zevnějšku. Nezkoušejte mu dávat knížky, o to méně z doporučené četby.

Středoškolák

Zde snad nejvíc platí, že je nejlepší se přesně držet seznamu, který vám adolescent nadiktuje. Čtyřiadvacátého chce jít najisto, moment překvapení pro něj není důležitý. Budete-li totiž přehnaně iniciativní ve vymýšlení překvapení, téměř jistě se netrefíte. Ano, on sice ve skrytu duše chtěl hodinky/helmu na lyže/sluchátka, ale rozhodně ne zrovna TYHLE. Mezi naprosto nevyžádané dary patří cokoliv do školy, ponožky nebo krém na beďary (fakt díky, babi).

Dvacítkář

Buďto studuje vejšku, prvně v životě pracuje, bydlí samostatně, je na erasmu, nebo neví, co se životem. Ve všech těchto případech nemá prachy. Tudíž rád dostává praktické dárky. Dříve nenáviděné ponožky bere na milost stejně jako peníze na skripta pro právě nadcházející semestr, jím vybrané oblečení nebo lístky na ten koncert, na který prostě musí jít, akorát na něj prostě nemá peníze (díky za Queeny, mami). 

V každém věku je zde však konstanta. Všichni se chceme přežrat salátem, dorazit se cukrovím a během těch svátků klidu a míru si odpočinout od každodenního života. Takže vám, o to víc před povánočním zkouškovým, přeji to hlavní. Hlavně se z toho nezbláznit.

Autoři: David Eremiáš
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

03. 05. 2021 0

Jak jsem jel s KTV na vodu

Číst více
30. 04. 2021 0

Sprechen Sie Deutsch? Tak trochen…

Číst více
28. 04. 2021 0

Jak se nudíme na koleji

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙