Nová studie linky metra D počítá se stanicí na Suchdole

01. 04. 2013 8 {{ articleTotalLikes }} Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Pražští zastupitelé na mimořádném zasedání schválili rozsáhlou investici na dokončení projektu nové trasy metra D, o které se mluví již od roku 1987. Trasa nakonec podle původního plánu nepovede jihovýchodní částí města. Po dokončení prodloužení trasy A v roce 2014 až na Motol se tak pravděpodobně dočkáme metra na Suchdol. A to už v roce 2016 nebo 2017.

Ještě v lednu letošního roku primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda prohlásil, že v rozpočtu Prahy nejsou na výstavbu nové linky pražského metra dostatečné finační prostředky. Zdůraznil ale, že se o celém konceptu bude ještě v nejbližších měsících jednat.Informace, které nyní zveřejnil Magistrát hlavního města Prahy dávají šanci, že projekt metra D je znovu opět aktuální. Magistrát si nechal vypracovat studii, podle které je v současné situaci ekonomicky nejlevnější variantou vybudovat čtyři stanice metra D s přestupním uzlem ve stanici Dejvická. "Vzhledem k tomu, že ražba tunelu prodloužení metra A, která byla dokončena v listopadu roku 2012, probíhala rychleji, než byl časový plán, je nejoptimálnější variantou v ražbě pokračovat a vytvořit tak ze stanice metra Dejvická přestupní uzel," vysvětluje Jiří Chrástil, tiskový mluvčí společnosti, která studii prováděla.

Výstavba prodloužení metra linky A byla slavnostně zahájena v roce 2010. Prodloužení zahrnuje nový úsek Dejvická - Motol o celkové délce 5,7 km. Vzniknou tak čtyři nové stanice, konkrétně Bořislavka - Nádraží Veleslavín - Petřiny - Nemocnice Motol. První cestujicí by prodlouženou trasou měli projet v druhé polovině roku 2014. Výstavba má zlepšit obslužnost západní části města, a to především motolské nemocnice. 

Top komentář
01 dubna, 2013 - 14:58 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

nedělej si srandu z vážné věci :) nebo se někde na světě rozpláče koťátko !

Původní plán trasy metra D zahrnoval 10 stanic: Depo Písnice - Písnice - Libuš - Nové Dvory - Nemocnice Krč - Nádraží Krč - Olbrachtova - Pankrác (C) - Náměstí Bratří Synků - Náměstí Míru (A). Vzhledem k finanční náročnosti projektu byl ale koncept přepracován právě na výše uvedenou variantu. O tomto projektu se nadále uvažuje a pokud by došlo k výstavbě, v dlouhodobém výhledu je potom plánováno spojení první etapy metra I.D s jeho druhou etapou II.D s přestupním uzlem ve stanici Smíchovské nádraží až na Pankrác. Stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru by tedy prozatím na lince D nebyly, byly by předmětem dalšího jednání v případě vedení odvislé větve této linky do budoucna.

Výstavba první části trasy metra D by měla započít příští rok a s jejím dokončením se počítá v ideálním případě v roce 2016. Trasa povede ze Strahova na Českou zemědělskou univerzitu s celkovou délkou 6,3 km. V plánu je výstavba čtyř nových stanic: Stadion Strahov - Střešovice - Pražský hrad - Dejvická (A) - Zemědělská univerzita.

Je zpracována již také první vizualizace, jak by měla vypadat stanice metra Zemědělská univerzita. Situována je na prostranství mezi aulou a rektorátem, které podle studie představuje nejoptimálnější místo. Toto řešení by samozřejmě neuvěřitelně odlehčilo dopravě na naši univerzitu.

Vizualizace metra na ČZU

Většina z nás, kteří dnes čtou tento článek, pravděpodobně novou stanici metra už nevyužijí, tedy minimálně ne jako studenti ČZU. A ti, kteří se toho dočkají, tak snad konečně zažijí, jaké to je se na univerzitu dostat v klidu a míru...

Mrkni taky na tohle

28. 03. 2017 11 0

Tramvají na Suchdol? Sliby za 3,2 miliardy

Číst více
28. 03. 2017 11 0

Tramvají na Suchdol? Sliby za 3,2 miliardy

Číst více
26. 06. 2016 1 0

Jak cestovat po „studentsku“

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP