OBRAZEM: 17. listopad zase patřil studentům!

18. 11. 2016 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Albertov a Národní třída zažily po posledních dvou bouřlivých letech poklidný 17. listopad. Studenti vysokých škol připravili důstojné uctění památky Jana Opletala (1939) a oslavu listopadové Sametové revoluce v roce 1989.

Vzpomenete si ještě na rok 2014, kdy se na Albertově strhla mela, když na pódium vystoupil prezident republiky? Z davu se rázem ozývalo pískání, rajčata a vajíčka létala vzduchem a byly vztyčeny desítky červených karet. O rok později pro jistotu nebyli studenti na Albertov vpuštěni vůbec. Nahradili je stoupenci antiislámského radikála Martina Konvičky a první (možná spíš nulté) řady občané vesnice Osvětimany a města Zlín, aby „vyjádřili podporu prezidentovi“. Následně z akce vznikla značně kompromitující reportáž České televize:

Letošní rok přinesl vítané změny. Pokud se zaměříme na hlavní dění - tedy Albertov, Národní třídu, Hlávkovu kolej a Václavské náměstí, nesly se oslavy v poklidném duchu. K tomu přispělo pravděpodobně i prohlášení, že se prezident letošních oslav nezúčastní. Díky studentům Karlovy univerzity celý den provázel výborně připravený program s několika velmi působivými prvky.

prof. Ing. Jiřím Balíkem, CSc., dr. hc.

Kolem čtvrté hodiny - tedy hodiny, kdy před 27 lety vycházel průvod z Albertova - dopadala na město zvláštní atmosféra. Na Národní třídu mířily všechny věkové kategorie. Rodiče poučující své děti a vkládající jim do ruky svíčky jako symbol naděje. Pamětníci v jejichž zvlhlých očích se zrcadlila hrdost a studenti s ohněm síly, naděje a jakési sounáležitosti v duších.

Jedním z nejsilnějších momentů byl průvod od stojící tramvaje vedle Národního divadla, v jehož čele šel orchestr, za ním skupina skautů držících se za ruce a velmi zvláštní povoz, na kterém stála žena s hořící svící. Průvod zastavila naživo zpívaná píseň Marty Kubišové - Modlitba, jejíž tóny prostoupily tmou do každého ze zúčastněných.

Program na napráskaném Václavském náměstí v sobě neskrýval takové poetično. Vystoupení i proslovy byly ráznější.

Rádi bychom poděkovali Karlově univerzitě a všem spřáteleným organizacím, že vrátili studentům tento den a nechali nás oslavit mezinárodní svátek, který byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně na dvouleté výročí tragických událostí v roce 1939. Jedná se o jediný mezinárodní svátek, který má český původ.

Autentické fotografie naleznete v naší galerii.

Autoři: redakce, Foto: Veronika Kysilková, Tereza Javůrková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

27. 02. 2019 20

Rektor: Důležití jsou lidé, jen budovy nestačí

Číst více
17. 02. 2019 0

Co nás čeká v předposledním únorovém týdnu?

Číst více
16. 12. 2018 0

Přehled akcí posledního, zápočtového týdnu.

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙