Přípitek je základ!

26. 03. 2018 0 1 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Kdysi jsem někde četla, že být studentem je skvělé. Jste totiž nezaměstnaný alkoholik, ale rodiče jsou na Vás i tak hrdí. Tak ať na Vás mohou být rodiče patřičně hrdí i v mezinárodním měřítku! Až se zase vydáte popíjet se zahraničními studenty, nebo se v rámci ERASMU podíváte někam „ven“, bude se nějaký ten vědomostní základ hodit. A jistě mi dáte za pravdu, že jednou z neodmyslitelných součástí konzumace alkoholu je přípitek. Je to vlastně takový pozdrav. A pozdravit je slušnost! 

Evropská klasika


Myslím, že klasické anglické „Cheers“ Vám ani nemusím připomínat, ale jistota je jistota. Při vyslovování prosím říkejte „čírs“, ať to nedopadne podobně jako „číský“ dort. Pokud se rozhodnete nahodit francouzský přízvuk, vystačíte si s prostým „Á votre santé“. Zde při výslovnosti nezapomeňte, že „e“ na konci slov se nečte, dlouhé „é“ se čte jako „y“ a „n“ musí být krásně nosové. Španělská srdce si při přípitku podmaníte krátkým svižným „Salud“, které se ale vlastně čte jako „salů“. Podobně je tomu i v Itálii, kde si přízeň místních obyvatel získáte přípitkem „Alla Salute“. Tady postačí, když nad „u“ hodíte kroužek, a máte to v kapse. Při přesunu do německy mluvících zemí se Vám zase bude hodit dvouslovné zaříkadlo „Zum Wohl“. Nad zapamatovatelností těchto slov raději diskuse rozvíjet nebudeme. Údajně se to prý čte „cum vól“, a to bez srandy!Po slovansku

Dále zde máme skupinu jazyků, které jsou všechny slovanského původu, jako je čeština, polština, chorvatština, ruština a spousta dalších. Tyto jazyky jsou si dost podobné, proto si vystačíte s obligátním „Na zdraví“ a jeho drobnými obměnami. A co si budeme nalhávat, po pár sklenkách stejně nikdo nepozná, jestli svým motajícím se jazykem připíjíte na zdraví slovensky nebo chorvatsky.

Na severu


Jak to mají ve studených severních zemích, kde řeč připomíná spíše chrochtání? Tak pokud v Dánsku či Švédsku při přípitku nonšalantně pronesete jejich Skål, jistě uvidíte pár severských brad padat pod stůl. Jen je otázkou, jestli budou padat proto, že jste to dokonce i vyslovili správně jako skul”, nebo proto, že jste je místo toho omylem urazili nějakou zkomoleninou. Ve Finsku se zase můžete vytáhnout pomocí slovíčka Kippis”, které nám Středoevropanům také nic moc neříká. Naštěstí se to alespoň čte stejně, jak se to píše.

Ani v Africe se neztratíte!


Vydáte-li se na jih Afriky, jistě narazíte i na příslušníky kmenu Zulu, který v dnešní době skýtá přibližně 10 milionů členů. No a jak lépe ukázat úctu k místní kultuře, než přípitkem v jejich jazyce? Dvouslovné „Oogy vawa“ zní navíc velice hravě, přátelsky a kupodivu se to čte a píše úplně stejně. Na severu Afriky můžete naopak využít své znalosti afrikánštiny s prapodivným „Gesondheid“. Při vyslovení slova „hezondhejd“ se ovšem nemohu zbavit dojmu, že v tom má prsty kamarád Němec. 

Exotická Asie


Jazyk, který má na světě co do počtu nejvíce rodilých mluvčích, je bez pochyb čínština. Proto je jasné, že čínský přípitek, jehož fonetický přepis je „Gan Bei“, zde nesmí chybět. Pokud se vydáte ještě o něco dál, do Země vycházejícího Slunce, bude se Vám naopak při večerním popíjení saké hodit jejich „Kampai“. Další oblíbenou asijskou destinací je Thajsko. Ať už tam budete popíjet s místními v ulicích, či u hotelového baru, jistě je potěšíte přípitkem „Chock-tee“. A nakonec něco pro opravdové fajnšmekry. Součástí každého přípitku ve Vietnamu je totiž pokřik „Mot, Hai, Ba, Dzooo!“ a to už bude chtít buď opravdu dobrou paměť, nebo alespoň malý taháček. Jistě Vás uklidní fakt, že výslovnost všech těchto asijských přípitků není nijak složitá. Čte se to de facto stejně, jako píše. Pokud to tedy máte napsané latinkou, že? Také zde nezapomeňte na kvalitní přízvuk, ten je totiž základem úspěchu!

Tak a teď už stačí jen vyrazit na nějakou akci, kde budete moci ohromovat okolí svými jazykovými znalostmi. Věřím, že znalost několika přípitkových frází v cizím jazyce se bude hodit. Ať už jen pro pobavení přátel, nebo i faktické využití. Ukažme světu, že nemáme jen odolná játra, ale také všeobecný přehled.


Autoři: Kristýna Stehlíková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

29. 11. 2019 0

Neboj sa, napij sa! Aneb 10 důvodů, proč pít víno

Číst více
15. 10. 2019 0

Odkud se vzalo? Díl 1.

Číst více
22. 04. 2019 0

Přehled akcí na tento týden je tu!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙