Sexy rugby — Výjimečná podívaná poprvé oslnila Česko

05. 03. 2012 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Až pátá minuta prodloužení rozhodla o tom, že vítězkami prvního turnaje sexy ligy v rugby se staly hráčky týmu Marines. Tenhle atraktivní sport se u nás objevil vůbec poprvé a stanovil si za cíl stát se českou obdobou amerického Super Bowlu. Jaká byla realita?

Celá sexy liga je koncipována jako velkolepá show s bohatým doprovodným programem. Hlavní tváří soutěže se stala a patronaci nad ní převzala Dara Rolins. Během večera vystoupili Ben Cristovao, Monika Bagárová, Rytmus, Marta Jandová nebo Václav Tittelbach. Moderátorem večera byl Libor Bouček.

Sexy ligy se letos účastní 8 týmů a během svého putování zavítají například do Brna, Ostravy nebo Bratislavy. Každé družstvo má na soupisce 10—12 členek složených nejen z trénovaných hráček rugby, beach volejbalu, nebo pozemního hokeje, ale z nemalé části také z modelek. Pravidla rubgy jsou pro potřeby sexy ligy značně redukována, takže se omezují pouze na základní principy. Hraje se 2x6 minut hrubého času s pěti hráčkami na obou stranách vyřazovacím systémem play-off.

Přiznám se, že na zápasy jsem nepřicházel s nějakým přehnaným očekáváním na velké sportovní výkony, ale spíš na onu velkolepou show. Atraktivní a velkolepá bezesporu byla. Úvodní tanec kompletních osmi týmů hned na začátku dostal, skoro z šesti tisíc zaplněnou, Tipsport arénu do té správné nálady. Pak už první dva týmy odstartovaly samotný hlavní program, který nakonec nabídl i po sportovní stránce kvalitní podívanou…

První zápas obstaraly Army Queens a Pirates. První pětku položily královny už ve druhé minutě, čímž daly základ výhře 15:0. Hráčky Pirates se po celý zápas nemohly dostat přes pevnou soupeřovu obranu. Oba týmy byly viditelně trochu nervózní a vznikaly tak různé nepřesnosti při rozehrávce nebo střídání.

Druhé čtvrtfinále mezi Tigers a Gladiators už přinesl vyrovnanější průběh a třaskavější podívanou. V páté minutě po krásném úniku šly hráčky Tigers do vedení 10:5. Po přestávce se sice Gladiátorkám podařilo vyrovnat, dvěma pokládkami však nakonec vítězství na svoji stranu strhly Tigers a vyhrály 20:10.

Stupňující kvalitu hry ukázal třetí zápas mezi Angels a Cowgirls. Smírné poločasové skóre rozhodly hráčky Angels dvěma slepenými góly v rozmezí jedné minuty druhého poločasu a zkušeně si došly pro vítězství 15:5

Poslední čtvrtfinále Dragons vs. Marines už příjemně překvapilo nejen krásným pohledem na rugbistky, ale také kvalitou hry. Od prvních minut nebylo pochyb, že hráčky Marines si jdou v Tipsport aréně pro vítězství. Secvičené akce, perfektní obrana a poločasové vedení 10:0 nenechaly nikoho na pochybách, kdo postoupí do semifinále. Ukazatel skóre se nakonec zastavil na 20:0. Zápas byl také hodně přiostřený a došlo i k prvnímu vážnějšímu zranění.

Program před semifinále zpestřila divákům exhibice mezi rugbisty Sparty a Slavie. K vidění bylo několik šarvátek, ale především tvrdá složení a efektní pokládky. Sparta exhibici nakonec ovládla 10:5.

První semifinále přinesl souboj Army Queens vs. Tigers. Hráčky Army držely otěže zápasu od začátku ve svých rukách a po perfektním úniku z vlastní poloviny se dostaly do vedení už 10:0. Do poločasu Tigers stačily snížit na rozdíl jedné pětky, nakonec si ale odnesly porážku 20:5.

Ve druhém semifinále Marines opět nedaly svým soupeřkám z Angels šanci a stejně jako v semifinále si v pohodě došly pro vítězství 20:0. Tým Marines do finále donesla především precizní obrana a secvičené útočné akce.

Finále tedy nabídlo souboj Marines vs. Army Queens. Marines do této chvíle nedovolily soupeřkám skórovat a stejný obraz hry se naskytl i v prvním poločase, který si s přehledem pohlídaly 10:0 a nikdo nemohl ani tušit, jak velké drama se nakonec ze zápasu stane. Po poločase Army Queens nastoupily jako vyměněné a během tří minut bylo srovnáno. Nutno dodat, že v tu chvíli už v hale byla skvělá atmosféra, která hnala oba týmy dopředu. Po normální hrací době bylo vyrovnáno a přišlo na řadu prodloužení. V něm si obě družstva pečlivě hlídala obranu, protože jedna položená pětka znamenala konec zápasu. Ve čtvrté minutě ještě Army dokázaly ubránit útok Marines dva metry před bodovou čarou, nakonec ale neodolaly a v čase 4:42 kapitulovaly. Hráčky Marines se tak staly prvními a zaslouženými vítězkami prvního turnaje sexy ligy.

„Já myslím, že můžeme bejt hrdý na to, jak jsme hrály. V prvním poločase jsme prohrávaly 10:0, pak jsme to zvedly, ale nakonec vyhrály lepší. Ale my se nedáme a příště jim to oplatíme,“ zhodnotila utkání bezprostředně po finále Pavla Holá, studentka ČZU, z tábora poražených. „V poločase jsme se vyhecovaly, že jim to nemůžeme dát jen tak, musíme dopředu a bojovat. Prostě jeden za všechny a všichni za jednoho. Prostě jsme to my, Army Queens, a kdo je víc?,“ dodala, co stálo za obratem v druhém poločase.

Pavla Holá

Z vítězného týmu turnaj okomentovala Martina Pekařová:

iZUN: Jaké jsou první dojmy po vítězství?

Jsme nadšený a čekaly jsme to (smích). Byl to ale nakonec velkej boj.

iZUN: Nakonec jste se o to vítězství musely strachovat, co se stalo po poločase?

My jsme si asi moc věřily a nebyly jsme připravený, že budou hrát tak rychle, ale nakonec jsme to zvládly (úsměv).

iZUN: Prodloužení pak už asi bylo jen o vůli.

Taky jsme měly nervy, všechny jsme se tam nervovaly, ale nakonec to dobře dopadlo.

iZUN: Vypadaly jste hodně sehraně, jak dlouho spolu trénujete?

6 měsíců a 6 dnů v tejdnu.

iZUN: Hrály jste už předtím nějaké soutěžní zápasy?

Máme tam jednu rugbistku, ale jinak nikdy nikdo nehrál rugby. To jsme se všechno naučily během těch 6 měsíců.