Studenti vrací úder: Vyždímejte svého telefonního operátora dříve, než to udělá on

21. 06. 2011 7 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Není  žádným tajemstvím, že v České republice je díky oligopolu tří mobilních operátorů a apatii ČTÚ (kterou někteří nazývají spíše zkorumpovaností), nejdražší volání v Evropě. iZUN vám nyní přináší návod, jak svého operátora trochu podusit a polepšit si se svým tarifem alespoň na úroveň středně velké firemní klientely, tzn. získat slevu až 50% na váš tarif.

Možná jste zaregistrovali nedávnou aféru označovanou jako Tarifgate, kdy ČTÚ ve své zprávě tvrdil, že v ČR neplatíme za mobilní volání nejvíce z celé Evropy. Podle své analýzy nás řadil spíše jako lehký evropský nadpůměr. Asi každý, kdo někdy držel v ruce SIM kartu, se při přečtení tohoto blábolu popadal za hlavu. To, co bylo našim peněženkám již dlouho známé, se nakonec potvrdilo ve studii OECD, ve které ČR vyšla jako země s nejdražším voláním z celé EU. Ukázalo se, že ČTÚ ve své analýze používal velmi podivná data a zpracovával je ještě podivněji tak, aby studie nahrávala spíše tvrzení operátorů, že u nás tak draho vlastně není. To jen potvrzuje smutnou skutečnost, že u nás regulátor nefunguje. Místo, aby chránil občany, což mají regulační úřady v popisu práce, jde spíš na ruku operátorům, což nemá v EU obdoby.

Co se týče ziskovosti, operátoři v ČR jsou opět daleko před svými evropskými kolegy. Například index míry ziskovosti OIBDA je u Telefonica O2 přes 43% (nejvyšší v EU). Například v sousedním Německu má O2 OIBDA jen 19%. Samotná O2 odvádí pak ročně své mateřské společnosti kolem 10 miliard zisku. Buď je tedy vedení českých operátorů tak schopné a talentované nebo jen využívají naprosto nekonkurenčního prostředí, díky kterému na nás solidně rejžují.

Obrana je možná

Poslední dobou ovšem můžeme spatřit alespoň náznaky jakéhosi konkurenčního boje. Jednak ve firemním sektoru, kde se svádí tvrdé bitvy o velké a významné klienty, ale začíná se blýskat na lepší časy i řadovým zákazníkům. Trh je téměř zcela rozdělen mezi tři hráče a ti se nyní více zaměřují na přebírání zákazníků a naopak udržení si těch stávajících. Druhé jmenované je pro nás již zajímavé. Popíšeme si nyní, jak chytře využít tzv. retenční slevy, které operátoři využívají jako lákavý bonbón k udržení klienta.

Protože operátor velmi nerad přichází o zákazníky, buďte si jisti, že pokud mu oznámíte odchod ke konkurenci, nabídne vám takovou slevu, aby tomu zabránil. Různí operátoři nabízí různé slevy, nejčastější je sleva 50% na stávajíccí tarif nebo razantní navýšení volných minut za stávající cenu (až 800%). Jak tedy slevu získat? Zavolejte svému operátorovi a oznamte - končím. Následuje několik rad a záznamy ukázkových hovorů:

Několik obecných tipů:

  • Vždy volejte na infolinku, nechoďte na pobočku.  
  • Zjistěte si kolik platíte a připravte si historku o tom, že je to pro vás moc, a že vám konkurence nabídla lepší tarif. Připravte si detaily, úspěch do jisté míry závisí na Vaší výmluvnosti.
  • Čím více platíte, tím si můžete vydupat lepší slevu. Operátor si více cení zákazníka co provolá 700 Kč měsíčně, než 150 Kč na studentský tarif.

Telefonica O2

U O2 je to asi nejlehčí. Zavolejte rovnou na linku 800 151 515. Přesně tam vás totiž přepojí z klasické infolinky po minutách bezúčelného hovoru a ujišťování se, že opravdu chcete skončit. Nezáleží na tom, kolik měsíců vám zbývá do konce smlouvy. Stačí tvrdit, že klidně doplatíte paušál do konce smlouvy, ale ke konkurenci prostě odcházíte. Hodně záleží na tom, kolik měsíčně provoláte a platíte a od toho se bude odvíjet ochota operátora poskytnout slevu. Nejlepší je volat buď před koncem smlouvy nebo pokud za sebou máte cca. tři měsíce, kdy jste měli nějak významně zvýšené účty za telefon.

Více na fóru o O2 jakusetrit.ic.cz

Nahrávky hovorů:

 

Stažení: nahrávka1

 

Stažení: nahrávka2

Vodafone

U Vodafonu je postup totožný jako u O2, s tím, že ne vždy řeší Vaše požadavky hned, občas se stane že Vás retenční oddělení kontaktuje o několik dní později.

Více na foru o Vodafonu jakusetrit.ic.cz

T-mobile

U T-Mobile to je asi nejtěžší. Jako jediný operátor Vám nedovolí vyplatit se předem ze smlouvy uzavřené na dobu určitou (až na výjimky, které jsou poměrně tajemně nastavené a mě neznámé). Slevu nebo výhodnější podmínky doporučujeme žádat těsně před vypršením smlouvy, případně, pokud vám T-mobile změní stávající podmínky na nevýhodnější.

Více na foru o T-mobile jakusetrit.ic.cz

Závěrem

Pokud si nechcete vymýšlet jakou skvělou nabídku vám nabídla konkurence, můžete se inspirovat níže. Jde o nabídku virtuálního operátora HERMOD, na jehož služby bohužel zřejmě nedosáhnete (je nabízen jen velkým firmám, policistům, hasičům, atd.), ale to Váš operátor neví a nezjištuje si to.

Více se můžete dozvědět zde. Úspěch hodně závisí i na vašich komunikačních schopnostech. Věřím, že článek vám dal dostatečný podklad pro vaše vyjednávání. Já sám jsem před rokem měl studentský tarif s 60 volnými minutami a po zavolání mi byl navýšen na 120 minut za stejnou cenu. Po roce už mi končila smlouva, zavolal jsem znovu a získal jsem 500 volných minut a 250 SMS (předtím jsem platil 800-1000 Kč/měsíc). O vašem úspěchu či neúspěchu se můžete rozpovídat v komentářích.

Autoři: Externí redaktor
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

27. 09. 2011 0

Nebojte se podnikat a postavte se na vlastní nohy!

Číst více
19. 04. 2024 0

Setkání v Terminálu 1 Na půl cesty? 11. ročník TEDxPragueYouth hýřil osobními příběhy, průraznými myšlenkami a nevšední atmosférou

Číst více
12. 04. 2024 0

Fejkové Rolexky, džungle mrakodrapů, mix národů. Jaké je na jaře “království ropy” a co se dá v Dubaji stihnout za pouhých 45 hodin?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 června, 2011 - 21:43

Měla jsem u O2 paušál Cool, 60 volných minut a smsky do O2 zdarma. Pravidelně jsem platila cca 600-700 Kč. Chtěla jsem odejít k Vodafonu, vážně, nejen "naoko". O2 mi ihned nabídlo 1000 volných minut měsíčně za stávající cenu terifu, tzn. cca za 250 Kč. Tenhle "tarif" mám doteď...

| 65
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 27 června, 2011 - 20:34

předpokládám, že to je jen překlep a že se jedná o 100 volných minut...:)

| 45
autor JAKUSETRIT.IC.CZ
autor JAKUSETRIT.IC.CZ - 29 června, 2011 - 00:06

..ver mi, ze 1k neni preklep, bo dvema kamaradum jsem vyjednal 3k minut!

| 40
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 června, 2011 - 20:47

Mně zhruba před půl rokem končila smlouva u T-mobile (tarif bav se, mesíční útrata cca 800) a slečnu na infolince jsem požádal o zrušení smlouvy s tím, že mám lepší nabídku od konkurence. Během následujících 14 dní proběhlo několik hovorů s retenčním oddělením a nyní mám sms zdarma na pět čísel a k tomu 150 volných minut a 150 sms za 99 Kč.

| 34
Mirek
Mirek - 27 července, 2011 - 20:03

Myslíte, že je možné lepší tarif vyjednat dříve, než si nějaký pořídím ? Jsem student a momentálně mám kredit, pořídil jsem si ovšem nový mobil a k němu bych si rád sehnal tarif s internetem v mobilu. Jsem zatím u O2, ale výhodnější nabídku (volné minuty + internet) má pro mě Vodafone, tak jestli má cenu volat nebo rovnou přejít ? Předem díky za rady.

| 39
LV
LV - 28 července, 2011 - 08:18

V tomhle případě si myslím, že je skoro lepší rovnou přejít. Jsem u Vodafonu už velmi dlouho a nikdy jsem s ním neměla problémy. Co se týká nastavení volných minut a internetu myslím, že je na tom teď nejlépe ze všech operátorů. A navíc každé vánoce dostaneš dárek v podobě třeba volného internetu nebo minut navíc ;o)

| 23
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 dubna, 2013 - 09:43

jakusetritcz vypada, ze ho budou likvidovat, skoro nic na tom webu uz nefunguje, jen ty ukazky hovoru a cislo na retencni linku tam jsou k mani

| 35

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙