Velikonoce na vesnici aneb slavnosti proutí, vajec a slivovice

13. 04. 2020 0 4 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jsem sice čistě teoreticky úředně Pražák, ale valnou část dětství jsem trávil na naší chalupě v Krušných horách. Povětšinou tedy sekáním trávy, řezáním rododendronu, štípáním dříví… prostě pocením se. Je to holt drsný kraj severu. A jako v takovém kraji jsou zde Velikonoce takříkajíc plnotučnou záležitostí.

Prvně bych rád vyzval všechny ty, kdo odsuzují používání pomlázky, ať tohle radši vůbec nečtou. Je to pro vaše dobro, krevní tlak máte jen jeden (teda vlastně dva, systolický a diastolický, ale do toho bych nezabíhal). U nás na vesnici je prostě známo, že pokud se zde žena vyskytuje na Velikonoční pondělí, bude jí dáno vyslechnouti koledy a býti pošimrána proutím přes půlky. Nutno podotknout, že drtivá většina zmíněných žen se rok co rok s úsměvem vrací. Velikonoční víkend pak vypadá u nás na vesnici následovně.

Čtvrtek

Večer se přijíždí do vymrzlé chalupy, roztápí se kamna, kuchyně se plní zásobami potravin dostačujícími i pro cestu na severní pól, topí se, topí se, topí se a s myšlenkou na pátek a sobotu plné práce na zahradě se jde hajat.

Pátek

Přijíždí opozdilci, kteří ve čtvrtek ještě odpočívali po posledním pracovním/školním dni doma. Na zahradách se začíná zvolna a s nechutí pracovat.

Sobota

Pracuje se stále. Jelikož ale hospodyňky už začaly zpracovávat dovezené tuny potravin i rafinovanějšími způsoby, než je kuře na paprice k večeři, pracovní tempo je neustále narušováno domácími bábovkami, nádivkami, paštičkami, vdolky, jidáši, koláči, sušenkami a mnoha dalšími dobrotami. Pomalu se začíná s výzdobou.

Neděle

Na zahradách se přidává na tempu, protože esteticky založení členové rodiny urgují potřebu dokonalého stavu zahrady, aby se v pondělí bylo čím chlubit. K večeři se podává kachna se zelím, nádivkou a v případě strhaných zahradních dříčů i s mnoha pivy. Po večeři dámy začínají se zdobením vajec. Pánové si pletou pomlázky z vrby na zahradě, popíjí a rozprávějí. Činnosti obou skupin se příležitostně prolínají a pravidelně končí kolem půl druhé ranní.

Pondělí

V 8 hodin ráno mají pánové sraz na konci vesnice. Nutno dodat, na přesně opačném konci vesnice, než kde stojí naše chalupa. Po včerejších rozpravách, kdy se většina jejich účastníků velkolepě setnula, se sem pánové plouží s myšlenkou „už nikdy nebudu pít“. Mazanec ke snídani doma radši vynechali, protože naděje, ho v sobě udržet, byla příliš slabá. Sraz je naštěstí v chalupě, kde se po ránu členům výpravy servíruje bůček s domácím chlebem a ještě víc domácí slivovicí, takže ony sliby abstinence zase rychle opadnou. No a jde se.

V každé chalupě se zaklepe, zdvořile se popřeje dobrého jitra, všechny přítomné ženy jsou vyšupány pomlázkou, koledy jsou předány, paní domu nabídne něco domácí nádivky se štamprlí slivovice a začne se znovu rozprávět. „No vy jste ten trávník po zimě pěkně zušlechtili.“ „Co ty prasata sousede, pořád vám sem chodí?“ „A jak se vám vede?“ Po čtvrt hodině se konečně mužská výprava rozloučí a pokračuje v cestě.

Postupem dopoledne, jak muži krmí svá těla nabízenými dobrotami a slivovicí, se jejich postup lehce zpomaluje. Za koledu se krom výše zmíněných živin dávají vejce natvrdo, dutá zdobená vejce, čokoláda a stuhy na pomlázku. Donekonečna se řeší, která že barva stuhy značí přízeň, která zase ne a kterou že barvu jaká slečna komu věnovala.

Po obchůzce všech chalup a omlazení všech žen se koledníci vrací domů. Z ukořistěných vajec se připravuje salát, dojídá se, co po kolednících zbylo, a muži, zmoženi neodmítnutelnými přípitky, upadají do postelí k předodjezdovému kómatu. Výjimkou jsou předem vybraní/vylosovaní řidiči. Ti upadají do postelí, zmoženi brutálním předávkováním se nádivkou. Po úklidu chalup se chalupáři pozvolna rozjíždějí do svých domovů.

Na naší vesnici jsou to holt pořád ty takzvaně genderově nekorektní Velikonoce, kde muži koledují a pijí, a děvčata otvírají dveře do chalupy s pohoštěním. A všichni zúčastnění si to rok co rok náramně užívají. Howgh.

Autoři: David Eremiáš Foto: iZUN archiv
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

03. 05. 2021 0

Jak jsem jel s KTV na vodu

Číst více
30. 04. 2021 0

Sprechen Sie Deutsch? Tak trochen…

Číst více
28. 04. 2021 0

Jak se nudíme na koleji

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙