Chodíte si na ČZU „trhnout“?

04. 05. 2016 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jistě jste si všimli, že každé úterý a čtvrtek se to na plácku hemží obchodníky a trhovci. Minimálně každý nepřeslechne hlasité „Vezměte dvě kila za dvacet korun, ať třeba zkrachuju! Pojďte lidičky, dneska čerstvě dovezený, taky už chceme jít domů!“ jednoho z nadšenců. My jsme pro Vás připravili stručný přehled, co všechno můžete na stáncích jak „cizích“, tak našich „domovských“ najít.

Sortiment zdejších stánků už snad nemůže být pestřejší. Najdete tu od domácího jablečného moštu a různých ovocných šťáv, po (pro neabstinující zákazníky) medovinu. Ve vzduchu je cítit vůni rozličných koření a domácích „cupcaků“, které tu nabízí jedna sympatická slečna ve svém skromném stánečku. Můžete tu také najít pletené košíky všech druhů a velikostí, zakrslé stromky a květiny.  Ve stánku pod červenou plachtou sídlí jedna velmi úsměvavá paní, která nabízí pestrobarevné sušené ovoce. Vždy Vám ráda nabídne ochutnávku Vámi vybraného druhu. Můžeme doporučit svítivě zelené sušené pomelo nebo rudé, sušené květy ibišku, které mají spoustu vitamínu C, takže tím prospějete svému zdraví.

Také ČZU se tu může pochlubit svým stánkem, je to ten celý dřevěný, úplně na konci. Je otevřený od pondělí do čtvrtka od 9 do 15 hod a můžeme na něj být náležitě hrdí.

Nyní Vám stánek může nabídnout různé druhy sadby bylinek (rozmarýn, estragon, tymián, koriandr), salátů a také papriky a rajčata, které si můžete zasadit do skleníku. V průběhu roku se pak můžete těšit na řezané i jiné květiny, zeleninu a ovoce. O svátcích lze na stánku zakoupit také věnce a ozdoby.

Na jaře tu můžeme najít ředkvičky, špenát, květák, brokolice, papriky, rajčata, mrkev, cibuli a salát, a na podzim z pole sklizená jablka a hrušky. Zelenina, kterou stánek prodává v podstatě celoročně, jsou mrkev a brambory. Když se zadaří, nabízí stánek také exotičtější druhy ovoce, jako jsou fíky a citrusy.

Všimli jste si, že v jiném stánku mají k dostání zeleninu (rajčata, papriky, ředkvičky atd.) zatímco u stánku ČZU ještě ne? Má to logiku, protože zelenina, která se v těchto stáncích prodává, je dovážena a často i skladována. Zatímco ČZU se řídí zákony přírody, tudíž se poctivě čeká, až se zelenina a ovoce urodí a poté putuje rovnou k prodeji, bez skladování či dozrávání. Celý proces pěstování se řídí pravidly integrovaného zemědělství, každé použití chemie je pečlivě zvažováno, což výrazně prospívá celkovému vzhledu i chuti plodin. Můžete si být stoprocentně jistí jejich původem i čerstvostí.

Sortiment květin zahrnuje různé druhy letniček, pokojových a balkónových rostlin, bylinek, cibulovin a řezaných květin. Ty se nabízejí také přímo v samotných sklenících ČZU. Můžete tu narazit na takové skvosty jako jsou orchideje či masožravé rostliny. Zde se nachází kancelář paní Ing. Těšíkové a paní Čechové, které dělají také květinovou vazbu, a rády Vám uvážou květinu dle Vašeho přání.

Za vše, co je zde k prodeji, můžeme poděkovat studentům FAPPZ. Ti každé ráno vstávají a vyrážejí na pole nebo do skleníků v rámci své školní praxe. Sázejí, pěstují a nakonec i sklízí ovoce, zeleninu a květiny. Bez nich by to prostě nešlo. Je pro ně odměnou, že díky stánku ČZU je jejich práce vidět a má užitek.

A proto neváhejte a navštivte „náš“ stánek.

Autoři: Michaela Kulhavá Foto: Pavel Moucha
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

27. 06. 2016 0

Jsem připraven? Opravdu řeším to, co jím?

Číst více
27. 06. 2016 0

Jsem připraven? Opravdu řeším to, co jím?

Číst více
08. 06. 2016 0

Tragédie o jednom dějství aneb Měšťáček na poli

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙