Co máme a jiní ne: Meteorologická stanice

17. 11. 2010 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Naše univerzita má ve svém areálu meteorologickou stanici, která je součástí rozsáhlé sítě meteostanic rozsetých po celé republice. Stanice vysílají naměřené údaje na internet různým portálům a institucím a ty tyto hodnoty zaznamenávají a vyhodnocují počasí na našem území. Díky meteostanici na ČZU můžete zjistit, jaké je na Suchdole přesné počasí a připravit se na něj.

Pod vedením fakulty agrobiologie, potravinářských a přírodních zdrojů vlastní naše univerzita hned 5 meteostanic, které slouží k padagogickým a výzkumným účelům. V Červeném Újezdu, Praze Troji, ve vinařském středisku Mělník-Chloumek, Budihosticích (Letiště Sazená) a v areálu naší zemědělky. Pokud stále tápete, k čemu je dobré mít ve vysokoškolském areálu meteorologickou stanici, tak odpovědí je: abyste přesně věděli, jak je. Pokud se podíváte na Seznam.cz nebo idnes.cz, dozvíte se, jaká je teplota v republice, popřípadě v okrese. Ta se však může poměrně lišit od skutečného stavu. Díky naší meteostanici hned po ránu zjistíte přesnou teplotu, vlhkost a rychlost větru v areálu univerzity, kde budete trávit celý den. Což vám dopomůže k ideálnímu přizpůsobení se  šatníkem aktuálnímu počasí. Obzvlášť slečny jistě ocení informaci o dostatečně vysoké teplotě na to, aby mohly do školy vyrazit v okouzlujících šatech nebo jestli se mají nasoukat do nejteplejšího svetru, který doma mají.

Měřidlo rychlosti a směru větru

Zpět k naší stanici. Mnozí studenti si myslí, že ona meteostanice je u parkoviště FLD, ale není tomu tak. Aby měřené hodnoty nebyly narušovány například stavbami nebo cizími zdroji tepla, je desetimetrový stožár s měřidly umístěn na travnaté ploše v západní části areálu za skleníky.

Umístění stanice

Stanice je v provozu již šestým rokem a v současné době měří: standardní teplotu vzduchu ve dvou metrech, teplotu vzduchu (přízemní minimum), vlhkost vzduchu, směr a rychlost větru, srážky a globální sluneční záření. Všechny tyto informace lze vyčíst na oficiálních stránkách stanice a je možnost nahlížet i do grafů hodnot měřených po určitém časovém úseku.

Měřidlo teploty a vlhkosti vzduchu

V současné době je v plánu modernizace a zkvalitnění přenosu dat na internet a to pomocí GSM přenosu, který by zajišťoval odesílání informací i v době výpadku proudu, který na ČZU není nijak výjimečný. V současné době je při vypnutí proudu velký problém stanici znovu zprovoznit.

 

Rozhodně tedy doporučujeme uložit si odkaz do oblíbených záložek. Naše redakce má však v plánu podávat Vám online informace o počasí na ČZU prostřednictvím našeho webu izun.eu a to v podobě informačního panelu. Můžete se tedy do budoucna těšit na další rozměr informací, které zde můžete získat.

 VK

Autoři: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 05. 2019 0

Nová Miss Agro 2019 zvolena! Jak probíhal legendární festival plný pití, hudby a dobré zábavy?

Číst více
21. 03. 2019 0

Z castingového večera vzešlo deset nových finalistek Miss Agro! Znáte je?

Číst více
08. 03. 2019 0

Pomoz tvé oblíbené hudební kapele ke slávě. Přihlaš ji do IMCH 2019 i ty!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙