Kam Ježíšek naděluje?

20. 12. 2015 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Krásná vánoční atmosféra prolíná celý areál univerzity. Při pohledu na výzdobu a vánoční stromky na fakultách se tají dech. A dokonce se objeví i slza v oku při pohledu na stromek před rektorátem, který už má očividně nejlepší léta za sebou.

Jednou při putování po areálu jsme pozorovali celkovou vánoční pohodu, se kterou se mísila nervozita ze zápočtů a předtermínů. Zkrátka takový typický poslední prosincový týden. Při tupém čtení odpovědí zápočtového testu se myšlenky zatoulaly tam, do teplých domovů, kde už netrpělivě čekají maminky s cukrovím, vánoční trhy, babičky s neustálou zásobou něčeho dobrého, nepostavený betlém... a stoleté ozdoby a doposud holý vánoční strom. Jaký bude letos? Živý nebo umělý? Lesklý nebo slámový? A kam ho postavíme? Nebo snad zavěsíme? Napadlo Vás někdy, kdy se nazdobil první strom?

strom

Vánoční stromek nepatřil k Vánocům odjakživa. Kořeny prvního stromu sahají do 16. století, kdy v roce 1570 byla do Brémské kroniky zanesena zmínka o jehličnanu posetém sladkostmi, ovocem a papírovými ozdobami. Stromek stál v cechovním domě. 

Od 16. do 18. století docházelo k rožšíření nápadu převážně po německém území a na počátku 19. století, tedy v roce 1816, zkrášlil vánoční stromek i císařský dvůr ve Vídni. 

stromagro

Do českých zemí se tradice dostala v 1. polovině 19. století. Prvním stromkem se Praze již v roce 1812 honosilo Stavovské divadlo. Tento nápad přinesl ze svého rodného Bavorska tehdejší režisér Jan Karel Liebich. 

Netrvalo dlouho a šlechta si vzala „nový trend“ za svůj. Později se vánoční stromky objevovaly i v měšťanských domech zavěšené za špičku od stropu nad štědrovečerní tabulí. V roce 1843 bylo nakupování vánočních stromků na Vánoce považováno za samozřejmost, jak psaly Pražské noviny.

Mezi „venkovským lidem“ se vánoční stromeček ujal od 60. let 19. století a to především v Čechách. Na Valašsku se stal běžným až koncem 19. a počátkem 20. století. I tady byl stromeček zavěšován nad stůl. Důvodem byl nedostatek světla, který by postavený stromek způsobil.

Od té doby se stromeček stal nedílnou součástí našich domovů a nejdůležitějším místem pro Ježíška. 

A my pro Vás na závěr máme některá stromková nej:

  • Nejvyšší vánoční strom:Najdeme v Rio de Janeiro. Měří skoro 85 metrů. Strom pluje po tamní laguně a osvětluje jej přes tři miliony světel.

rdj

  • Nejpodivuhodnější vánoční strom:Vyrostl v Belgii ve městě Hasselt a je vytvořen celý z kuchyňského nádobí.hb
  • Nejvíce sympatický pivařům:Vánoční stromek zbudovaný v láhví od piva Heineken.h
  • Nejsportovnější vánoční stromek:Jistě přivítají všichni milovníci sportu, je totiž zbudovaný z cyklistických kol.

ck

Viděli jste někde hezčí, originálnější nebo ošklivější stromek? Pochlubte se nám!

Mrkni taky na tohle

23. 12. 2020 0

Sto lidí, sto Ježíšků

Číst více
15. 05. 2019 0

Nová Miss Agro 2019 zvolena! Jak probíhal legendární festival plný pití, hudby a dobré zábavy?

Číst více
21. 03. 2019 0

Z castingového večera vzešlo deset nových finalistek Miss Agro! Znáte je?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙