Legendární vůz ve službách ČZU

01. 02. 2017 0 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Land Rover Defender, který si vymanil celosvětový ohlas, zaujímá své místo i ve vozovém parku naší univerzity!

V domovské Británii mu přezdívají „Landy” nebo „Landie”, v Česku je oblíbené familiérní „Defík”.Terénní automobil proslavený svou dlouhou a pestrou historií využívá Fakulta životního prostředí, zejména pracovníci Katedry ekologie. Vůz byl pořízen za přispění grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Důvod koupě byl jednoduchý. Robustnost a velmi dobrou průchodnost terénem využívají pracovníci FŽP při práci mimo fakultu, aby se dostali i se svým vybavením do méně dostupných míst.

Za zmínku jistě stojí, že například speciálně upravený Land Rover Defender pod označením Kajman využívá i armáda České republiky.

Minulý rok však značka Land Rover ukončila výrobu modelu Defender pro Evropu, pojďme si společně připomenout, o jaký skomírající, leč věhlasný druh to univerzita vlastně pečuje.

Spousta lidí tvrdí, že oproti LR Defenderu je větší komfort v krabici od televize, tak proč mluvíme o legendě? Nechme promluvit historii, čísla a fakta. Nejprve vyjasníme názvy modelů značky Land Rover.

Jako první byl vyroben Land Rover označován jako Series 1, následovala Series 2 a Series 3, označení Defender se používalo až od roku 1990.

Land Rover Series 3

Předchůdce Defendera a zároveň první vyrobený Land Rover, tedy Series 1, byl představen již v roce 1948 a od té doby se design a koncept vozu příliš nezměnily, to Land Roveru dodává jistou dávku noblesy a charakteru.

Vše podtrhuje přiložená fotografie, na které je zachycen bývalý premiér sir Winston Churchill a Land Rover Series 1, který byl speciálně vyroben k jeho 80. narozeninám dne 30. listopadu 1954.

Mezi další známé osobnosti, které si oblíbily svůj Land Rover, patří například Fidel Castro, britská královna Alžběta II. nebo populární herec Steve McQueen, který si zahrál jednu z hlavních rolí v kultovním filmu Sedm statečných. Kromě toho se Land Rover postupem času stal i slavnou filmovou hvězdou, svou nezaměnitelnou roli sehrál například ve filmu Bohové musí být šílení, Volání divočiny nebo v bondovce Spectre.

Legendy vedle sebe. Winston Churchill a LR Series 1.

Britská královna Alžběta II.

Značku Land Rover založili bratři Wilksové po druhé světové válce, snažili se vytvořit stroj schopný jezdit plnohodnotně po silnici, v těžkém terénu, ale který by i mohl být využitý jako lehký tahač a zemědělský stroj. Potýkali se však s řadou problémů, které konec druhé světové války přinesl. Vyčerpanou Británii trápil kupříkladu nedostatek kvalitní oceli, která byla výrobcům vydávána na příděl. Bratři proto karoserii vyrobili ze slitiny hliníku, která se užívala na vojenská letadla a po válce jí bylo dostatek. Oproti oceli je podstatně lehčí a lépe odolává korozi. Se slitinou hliníku koresponduje i osobitý hranatý vzhled. Typický tvar Land Roveru poprvé spatřil světlo světa na pláži Red Wharf Bay na jednom velšském ostrově v roce 1947, kdy jej jeden z bratrů nakreslil do písku. V rámci ceremonie ukončení výroby na stejné pláži idylicky šestice Land Roverů pomocí vláčecích bran nakreslilo svůj, po generace neměnný, tvar do písku na rozloučenou.

Na výrobu podvozku se bratři inspirovali válkou osvědčeným JEEPem Willys... postupem vzniklo úspěšné, jednoduché a výborné technické řešení, které se stalo základem vozů Land Rover pro následujících 50 let a díky němuž značka Land Rover proslula jako jedna z nejznámějších a nejbytelnějších výrobců 4x4 vozidel na světě. Téměř identické řešení nalezneme i v Land Roveru Defenderu, který je ve vlastnictví FŽP.  

Zajímavostí je, že kromě výjimečných terénních vlastností zvládne Defender fungovat i v extrémních klimatických podmínkách. Dokazuje to speciální expedice z roku 2014, kdy Defender s minimálními úpravami dojel do ruského města Ojmjakon, které je považováno za nejchladnější místo na severní polokouli. Defender dokázal v tomto městě běžně fungovat i při teplotách atakujících -58 stupňů Celsia!

Úspěšnost dokládají čísla, jelikož v roce 1976, tedy za pouhých 30 let od představení 1. kusu Series 1, se po většině kontinentech prohánělo rovných 1 000 000 Land Roverů. Do dnešních dob se toto číslo zdvojnásobilo na rovné dva milióny a nabídka se rozšířila o komfortnější model Discovery a podstatně luxusnější Range Rovery. Jubilejní dvoumiliontý Land Rover Defender se vydražil za neuvěřitelných 400 000 liber, což je podle současného kurzu 12 584 000 Kč. Land Rovery za svou dobu existence vyhrály mnoho titulů nejvšestrannějších automobilů na světě a dovezly majitele tam, kam ostatní automobily nedojely.

Britský plnokrevník fakulty FŽP samozřejmě navazuje na svou historii a tradici - kostra ze slitin hliníku, mohutného žebřinového rámu a robustních pevných náprav. Pro překonání terénních překážek je samozřejmě Defender vybaven permanentním pohonem všech kol a uzávěrkou mezinápravového diferenciálu. Srdce tvoří turbo dieslový motor o objemu 2,5 litru, rychlík na dálnicích díky němu sice není, ale ve spojení s redukční převodovkou ho mimo silnice nic nezastaví. Díky všem těmto atributům je oř v základu schopný uvézt až 1000 kg a táhnout kočár nebo pluh o hmotnosti 3500 kg.

Kromě toho je univerzitní Land Rover Defender ještě viditelně dovybaven pevnostním nárazníkem s navijákem, zvýšeným sáním, které vylepšuje schopnost brodivosti, denním svícením, pochozími plechy na kapotě, krytem k přívodu topení, žebříkem, držákem a zahrádkou pro úchyt a převoz objemnějšího vybavení.

Land Rover Defender je ryze terénní vůz, bohužel dnes jsou ze strany EU kvůli přemrštěným požadavkům bezpečnosti a nesmyslným emisním normám tato vozidla neustále pronásledována a redukována. A tak se stalo, že Land Rover už nemohl ustupovat stále přísnější a přísnější legislativě, a tak raději roku 2016 ve Velké Británii ukončili výrobu modelu Defender pro Evropu, došlo k tomu po 68ti letech zdárné produkce.

V Česku jsou všechny civilní verze Land Roveru Defenderu vlastněny vetšinou nadšenými fanoušky této značky, kteří své miláčky udržují při životě, zároveň je s láskou zvelebují a podnikají s nimi srazy, jízdy pro radost nebo expedice. Koupit staršího Defendera v dobrém stavu je už velmi obtížné a nákladné.

Je pravdou, že Land Rover Defender není v porovnání s konkurencí příliš bezpečný jak pro pasažéry, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Také z hlediska produkce výfukových plynů na tom není nejlépe. Selský rozum ovšem napovídá, že pro přírodu je pořád šetrnější vlastnit kupříkladu 15 let starý, ale zachovalý automobil, než si kupovat nový automobil každé 3 roky, jak by si to spousta vlivných lidí přálo. Spekulanti si totiž neuvědomují, že výroba automobilu je extrémně náročná po energetické, materiální, ale i emisní stránce. Proč jako Evropa si neustále utahujeme opasek a tlačíme na snižování emisí, když oproti Číně a USA jsme zanedbatelný trpaslík? Proč pomalu každý rok vyjedou z továren nové modely s nižšími emisemi a my jste postrkováni k jejich koupi? Může to být tím, že evropská ekonomika stojí hlavně na výrobě automobilů?

Mrkni taky na tohle

15. 10. 2019 0 3

Odkud se vzalo? Díl 1.

Číst více
04. 06. 2017 1 0

Zrození Zemědělky aneb Jak to všechno začalo

Číst více
08. 05. 2017 0 0

Den vítězství!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP