Máš problém s učením? Pomůžeme ti!

18. 12. 2018 8 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Myslím, že každého už někdy napadlo, že by použil nějaký ten speed, aby mu učení šlo lépe od ruky, aby se dokázal soustředit a aby neusínal nad otevřenými skripty. Vynecháme kokain a jiné nelegální laskominy a zaměříme se na to, co nás finančně nezruinuje a co běžně můžeme sehnat v lékárně, nebo na internetu. Sestavili jsme pro Vás výčet těch (podle nás) nejlepších doplňků, které z Vás udělají druhého Stephena Hawkinga! Možná.

1. Ginkgo biloba (jinan dvoulaločnatý)

Aktivní látky tohoto stromu příznivě působí především na zlepšení přísunu krve do mozku a ochranu mozkových buněk. Mezi další přínosy těchto látek patří lepší zásobování kyslíkem a cukrem do buněk. To má za následek zvýšení potenciálu energie, posílení paměti, zvýšení koncentrace a celkově - růst mozkové aktivity. K tomu, aby se projevily výsledky, je dobré brát ginkgové tablety třeba několik týdnů, účinky by měli přijít nejdříve za měsíc. Doporučená denní dávka je 150–200 mg suchého extraktu v tabletě.

2. Lecitin

Lecitin je takový kouzelník. Seznam toho, co dokáže, je vážně dlouhý. Ve zkratce je dobrý pro ty, kteří bojují s vysokým cholesterolem, chtějí se co nejdéle udržet v psychické i fyzické kondici, snaží se zhubnout, rádi si dopřejí sklenku alkoholu a v neposlední řadě právě pro ty, kteří potřebují zvýšit svou koncentraci a paměť během učení. Učení a jakékoliv myšlenkové pochody jdou zkrátka s lecitinem snadněji. Údajně prý pravidelné užívání lecitinu dokáže zvýšit IQ až o 10 bodů. Doporučená denní dávka se pohybuje od 2,5 do 3,0 gramů. Pokud dávka bude vyšší, nic se nestane, ale denní dávka by neměla být vyšší než 15 gramů – to může způsobit pocení, nevolnost a nadýmání.

3. DMAE

DMAE je potravinový doplněk čistě přírodního původu, obsahující účinnou látku dimethylaminoethanol. Řadí se mezi nootropika, což jsou látky, které dokáží vylepšit duševní a tělesné funkce. Při pravidelném užívání DMAE zvyšuje inteligenci, zlepšuje dlouhodobou i krátkodobou paměť, koncentraci a schopnost analýzy informací, zrychluje reakci organismu, odstraňuje deprese a únavu, vylepšuje náladu a zostřuje smysly. Jediná nevýhoda je, že nezačne působit hned, účinky přichází zhruba po měsíci pravidelného užívání. Doporučuje se 185 mg 1-2x denně, pokud máte 100% práškový DMAE. 

4. Guarana a kofeinové tablety

Pokud jste milovníkem kávy a nezpůsobuje vám žádné špatné stavy, Guarana nebo kofeinové tablety jsou skvělou náhradou. Ušetří vás to neustálé přípravy kávy a působí mnohem delší dobu. Důvod, proč se tyto suplementy konzumují, jsou jejich stimulační účinky. Podporují koncentraci, zlepšují náladu, brání rozvoji deprese a především je to okamžitý zdroj energie. Jen menší upozornění, kofein je návykový a je zde riziko předávkování, takže čtěte příbalové letáky.

5. Horčík

Horčík pomáhá při zvýšené fyzické i psychické zátěži. Je nezbytný pro duševní funkce a mentální výkonnost, má příznivý vliv na nervový a svalový systém. Také příznivě působí na různé psychické obtíže – například na úzkosti a stres. Takže pokud jste před zkouškou na zhroucení, zobněte si trochu hořčíku a hoďte se do klidu.

6. Ženšen

Aktivní látky (saponiny) obsažené v korejském ženšenu zvyšují fyzický i duševní výkon člověka – zvyšuje mozkovou činnost a udržuje psychickou stabilitu tak, že selektivně řídí jak stimulující, tak zklidňující mechanismy. Zlepšuje paměť a podporuje schopnost učení. Dokonce bylo prokázáno, že bylinné léky obsahující Korejský ženšen obnovují paměťové buňky, které byly poškozeny alkoholem. Další výhra pro Vás! Ženšenem se nedá předávkovat, ani se na něm nedá vypěstovat závislost.

7. ZMA

Směs zinku, hořčíku a vitaminu B6. Tato kombinace se stará o váš imunitní systém, zajišťuje kvalitní spánek, přispívá k efektivní regeneraci a podporuje energii. Navíc suplementace hořčíku slouží jako prevence proti zvýšení stresového hormonu.

8. Piracetam

Další nootropikum, volně prodejné. A také nejčastěji zakupovaný přípravek studenty v lékárnách. Je to také označováno jako „chytrá droga“. Piracetam najdeme na pultech lékáren pod obchodními názvy Piracetam AL, Geratam nebo Pirabene, všechno je vyrobené na stejné bázi (piracetamu), tudíž i účinky jsou stejné. Zlepšuje zásobení mozku kyslíkem, zvyšuje průtok krve mozkem. Příznivě působí na schopnost vnímání, učení a paměť. Piracetam je výhodný, co se týče poměru cena/výkon (cca 150 Kč/100 tablet). Dávkování je napsané na příbalovém letáku, jen pozor na překročení maximální doporučené denní dávky - 4,8 g piracetamu na den. Účinky nastoupí cca po 3 týdnech.

9. Táta radí - Třezalkový čaj

Když jsem říkal tátovi o tom, co píšu, jen se mi vysmál s tím, že za dob jeho studií žádné takovéhle kraviny neměli. A že jediná možnost, jak zlepšit své studijní výkony, byl nákup tvrdých drog, nebo pití třezalkového čaje. Třezalka totiž zabraňuje depresím a snižuje stres. Podporuje zdravý spánek a dokáže kladně ovlivnit únavu, ospalost a nedostatečné množství energie. Navíc má třezalka dobrý protibakteriální a protivirový účinek, takže v chladném období zimního zkouškového ideální záležitost. Upozornění pro slečny - třezalka obsahuje barvivo hypericin, které snižuje, v některých případech dokonce potlačuje účinnost hormonální antikoncepce. 

Rada na závěr. Vyhněte se nakupování bylinných a rostlinných doplňků v lékárnách (kromě Piracetamu). V tobolkách je kolikrát i méně než poloviční množství extraktu z určité bylinky, než v internetových e-shopech, zabývajících se zdravým životním stylem. A navíc, touhle dobou je internet plný předvánočních slev. A to se vyplatí!

Mrkni taky na tohle

22. 05. 2020 0 7

Honest guide: školní pozemky

Číst více
08. 05. 2020 0 2

S profesorkou v posteli i na kuchyňské lince

Číst více
05. 05. 2020 0 5

Řepka olejka: Mýty opředená plodina

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP