Máte na bytě či koleji prošlé jídlo a chcete ho vyhodit? – NEDĚLEJTE TO!

14. 11. 2018 0 4 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Víte, že podle publikace Ministerstva životního prostředí se v Česku znehodnotí 829 851 tun potravin za rok, přepočítáno na jednotlivce množství činí zhruba 80 kg na osobu? Víte, že samotná výroba potravin je spolu s dalšími zodpovědná za emise skleníkových plynů? A víte, že právě jedno z řešení se nachází přímo na Suchdole? První tzv. sdílené neboli veřejné lednice se začaly v České republice objevovat již od roku 2016. Cílem lednic je zamezení plýtvání, šetření životního prostředí a zároveň pomoc lidem, kteří trpí nedostatkem jídla.

Na tuto problematiku nás upozornila potravinová sbírka konající se přímo u vchodu naší Provozně ekonomické fakulty, kterou zorganizoval Akční tým PEF. Od čtvrtka do pátku tak mohl kdokoliv z okolí přispět nějakou dobrotou, třeba zrovna zakoupenou v automatu. Potraviny nejrůznějšího druhu (od těstovin, rýže, mouky, přes trvanlivá mléka a mléčné výrobky, po koření a tatranky) se tak zúčastní Národní potravinové sbírky a budou předány do potravinové banky, odkud poputují potřebným.

Během dvou dnů tedy studenti, profesoři a zaměstnanci ČZU přispěli krásnými 252 kusy potravin, které celkově vážily 89 kg. Svými potravinovými dary přispěli například i proděkan Roman Kvasnička, sama studentská organizace Akční tým a také iZUN.eu. Velké díky však patří všem, kteří se sbírky zúčastnili a přispěli byť jen svou svačinou v podobě müsli tyčinky. Protože i toto má smysl.

Během dvou dnů tedy studenti, profesoři a zaměstnanci ČZU přispěli krásnými 252 kusy potravin, které celkově vážily 89 kg.


Pomáhat však můžeme i nadále a třeba hned teď.

Jsou zde ale i jiné možnosti, jak pomoci druhým, ulehčit životnímu prostředí a zároveň ušetřit svou ledničku zbytečnému plesnivění. Řešením jsou sdílené lednice. Ty jsou zde pro lidi, pro které je dostupnost kvalitního jídla z jakéhokoliv důvodu složitější. Tento fenomén odstartoval v Německu, které se stalo inspirací mnoha evropským zemím a ani Česká republika nezůstala dlouho pozadu. Prvními provozovateli se staly České Budějovice, hned v závěsu následované Ostravou, Plzní, Pelhřimovem, Chrudimí, Ústím nad Labem, Litoměřicemi a samozřejmě Prahou.

STOP plýtvání!

Nejvíce lidé vyhazují jídlo z důvodu, že je zkažené či plesnivé, s prošlým datem spotřeby či dobou minimální trvanlivosti.
A právě abychom zamezili plýtvání, vznikly v okolí Prahy sdílené lednice, kde je možné tyto potraviny skladovat. Jak to funguje? Kdokoliv přijde a vloží jídlo, které už nepotřebuje nebo nestihne sníst před odjezdem na víkend domů, také si může nějaký kus ulovit a odnést s sebou. Jednoduché, že? Při odběru jídla myslíme však humánně a položíme si nejdříve otázku, zda jsme na tom už opravdu tak špatně, abychom ochuzovali lidi, jež to doopravdy potřebují. V takovém případě navrhuji při další návštěvě Farmy místo 6 točených dát si jen 3, čímž ušetříme na jídlo vlastní, například v podobě bagety z bufetu.

Co můžu do lednice přinést?

Vše, co již nepotřebuji nebo nestihnu sníst a přitom je to zdravotně nezávadné – neplesnivé, nezkažené, neotevřené potraviny s označeným datem spotřeby. Prošlé ale zároveň neznamená zkažené. I potraviny po datu expirace můžete do lednice odnést. Pak je na místě zkontrolovat, zda potravina nevypadá, že by raději snědla ona vás.
Uzavřené, balené, konzervované potraviny. Čerstvé ovoce, zeleninu, pečivo, mléko, jogurty, sýry, ovocné šťávy, džusy, čerstvá vejce, trvanlivé potraviny jako jsou těstoviny, rýže, dokonce i tu zmrzlinu, kterou tak rádi tajně na večer pojídáte, tam můžete uložit, ale také přebytek zrovna uvařeného jídla, a mnoho dalšího.

Kde tento zázrak najdu?

Jednu studenti ČZU mají přímo pod nosem, přesněji v chodbě u vstupu do radnice na Suchdolském náměstí 734/3. Tato lednice má dokonce jméno – Berta!

Na Vysoké škole ekonomické v Praze mysleli především na studenty a jednu zřídili přímo na koleji v ulici Roosweltově.

Lednici nalezneme také u Café Na půl cesty v Praze 4. Po dobrém skutku se tak ihned můžeme odměnit dortíkem.

Čtvrtá a poslední lednice se nachází v Toulcově dvoře v Praze 15 v Informačním centru, hned u zastávky autobusu Toulcův dvůr.

Je to trend!

Proto příště, když budete ohrnovat nos nad večeří, kterou vám uvařil váš milý, ale zároveň nemyslel na vaši dietu, včerejším pondělím započatou, nevyhazujte jídlo do koše. Nakrmte raději Bertu!

Autoři: Kamila Kobieluszova Foto: Aleš Hlaváček
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

09. 12. 2017 0

Ježíškova vnoučata

Číst více
14. 11. 2015 0

Chcete pomoci nevidomým? Staňte se předvychovatelem štěňat

Číst více
14. 11. 2015 0

Chcete pomoci nevidomým? Staňte se předvychovatelem

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙