Velký test kávy na ČZU: Automaty

20. 04. 2013 3 1 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Ve druhém díle našeho velkého hodnocení kávy jsme se zaměřili na všechny její druhy, které nám průměrný automat na ČZU může poskytnout. Všechny jsme je v jeden den za sebou ochutnali a vy si nyní můžete přečíst, jak z testu vyšly.

V minulém díle jsme se věnovali espressům, seznam vítězů a poražených společně s reportáží z kurzu degustace kávy ve Starbucks si můžete prohlédnout zde.

Ačkoli víme, že káva se hodnotí bez cukru, bez mléka a nerozpustná, rozhodli jsme se otestovat kromě espress i nabízené kávy z automatu. Samozřejmě testované subjekty nebudeme hodnotit jako espresso, ale budeme je brát jako ochucený kávový nápoj složený z několika surovin, jako jsou instantní káva, mléko, smetana, čokoláda, bílá čokoláda a další.

Automaty na ČZU 

Automaty na ČZU provozuje firma DELIKOMAT s.r.o., která nabízí dvě skupiny nápojů:

malé 0,2 l v plastovém kelímku cca za 9 Kč,

velké 0,3 l v papírovém kelímku s víčkem (coffee to go) za 16 Kč.

automat

Naprostá většina zákazníků dává přednost větší kávě v praktičtějším kelímku, díky kterému je bolest ruky způsobená spálením snesitelnější a díky víčku se o svůj lahodný nápoj nemusí bát ani v davu zemědělců, kterým byly zrušeny subvence.

Proto jsme se rozhodli ochutnat všechny velké kávové nápoje ze skupiny coffee to go.

Malé nápoje jsou deklarovány jako stejné, jediný rozdíl by tedy měl být v balení a množství, poměr surovin by měl být stejný. To jsme se rozhodli ověřit koupí dvou malých káv pro porovnání s většími šampiony.

Jak dopadly?

Top komentář
22 dubna, 2013 - 21:44 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

ráda bych vyzkoušela kompostovatelné jednorázové kelímky do automatů, ale to by je pak každý musel třídit do košů na bioodpad... :) To není tak složité, ne? proč? projekt SPOLU na ČZU, diplomová práce Posouzení dopadu různých obalů na životní prostředí, baví mě to!

Vlastní hodnocení

Za automat, který bude mít tu čest připravit testované nápoje, byl z řad dobrovolníků zvolen průměrný exemplář na FAPPZ.

Ke zdárnému a rychlému transportu hotové kávy na místo vhodné k focení a degustaci byl redaktorem vypůjčen“ (a po ukončení degustace vrácen) jídelní tác z menzy, poté co fotograf tento úkol z jím udaných etických a morálních důvodů odmítl.

Při volení kávy jsme vždy nastavili požadované množství cukru na nula, aby měly všechny nápoje shodné podmínky a nemohly namítat nekalou soutěž.

Díky technologické vyspělosti naší univerzity a dodavatele automatů jsme mohli platit bezhotovostně a bezkontaktně ISICem přes UEP, což redaktorovi ušetřilo potupné žadonění o rozměnění drobných v blízkém bufetu, poté co v minulém článku nazval jím prodávané espresso blátem.

Všechny kávy

COFFEE TO GO 0,3l — 16 Kč

1) Velká černá káva

Vůně: kouřová, kyselá

Sladkost: vůbec

Kyselost: hodně

Plnost: nižší až střední

Chuť: nejvíce podobná espressu, ale slabší, velmi kyselá a méně aromatická, žádná dominantní chuť

2) Velká bílá káva

Vůně: po pšenici, po mléku

Sladkost: velmi málo

Kyselost: velmi nízká

Plnost: vyšší

Chuť: Velmi mléčná, tučná (po smetaně), ale méně aromatická, káva nebyla příliš cítit. Náznak pšenice — melty.

3) Mléčná káva

Vůně: mléko

Sladkost: sladší

Kyselost: nižší

Plnost: vyšší

Chuť: Ještě více mléčná než Velká bílá káva, jemnější a je aromatičtější a více hořká.

4) Čokoládová káva

Vůně: čokoláda, oříšky

Sladkost: více sladká

Kyselost: velmi nízká

Plnost: nižší

Chuť: Kombinace kávy a čokolády nic moc, čokoládová chuť je spíše po levných polských mikuláších z nekvalitních surovin.

5) Latté machiato

Vůně: mléčná, nasládlá

Sladkost: velmi sladká

Kyselost: nižší

Plnost: vyšší

Chuť: Připomíná slazené mlíčko v hliníkové tubě (Piknik). Zato pěna byla nejbohatší, stejně jako vůně a aroma, bohužel v pozadí kvůli přílišnému množství cukru.

6) Vídeňská melange

Vůně: mléčná, sladká

Sladkost: sladší

Kyselost: nižší

Plnost: vyšší, aromatičtější

Chuť: Velmi dobrá káva. Aromatičtější a mléčnější než Velká bílá, ale zase méně než Mléčná. Vyvážený poměr kávy a mléka, není tolik tučná — smetanová.

Vídeňská melange

7) Cappuccino

Vůně: slabší, příliš nevoní

Sladkost: velmi sladká

Kyselost: nižší až střední

Plnost: vyšší

Chuť: Hodně mléčná, trochu hořká a více kyselá než předchozí mléčné kávy.

Cappuccino

8) Moccaccino

Vůně: nasládlá, čokoláda

Sladkost: velmi sladká

Kyselost: velmi nízká

Plnost: vyšší

Chuť: S čokoládovým nádechem, středně mléčná. Káva méně silná.

Moccaccino

9) Café+co

Vůně: oříšková, čokoládová, velmi aromatická

Sladkost: velmi sladká

Kyselost: nižší

Plnost: nízká, v puse zůstává pouze cukr

Chuť: S chemickým nádechem ořechů, lehce čokoládová s kousky čokolády na pěně (pracovní název Dalmatin), nejsladší ze všech.

Café+co

10) Cappuccino de luxe

Vůně: oříšky

Sladkost: velmi sladká

Kyselost: střední až vyšší

Plnost: střední

Chuť: Ovoněné cappuccino, avšak uměle, je cítit chemická pachuť. 

Cappuccino de luxe

Malé kávy pro srovnání: 0,2l — 9 Kč

11) Malá černá káva

Vůně: kouřová, kyselá

Sladkost: vůbec

Kyselost: trochu méně než velká

Plnost: nižší až střední

Chuť: Stejná jako velká. Asi proto že jí bylo méně, byla i méně kyselá.

12) Cappuccino malé

Vůně: slabší, příliš nevoní

Sladkost: trošku méně než velké

Kyselost: nižší až střední

Plnost: vyšší

Chuť: Stejná jako u velkého, jen maličko míň mléčná a trochu sladší.

Cappuccino malé

Závěrečné zhodnocení

Na konkrétní doporučení/nedoporučení kávy si tentokrát netroufáme. Záleží totiž na chuti každého z nás a vjemu cukru, hořkosti a příchutí. Bližší hodocení každé kávy najdete výše, stejně jako obsah cukru.

Jak jsme zjistili, malé a velké kávy mají stejné složení, ale poměr se může lehce lišit. To se v praxi může projevovat rozdílným obsahem cukru a trochu jinou kyselostí.

Co se týče Černé kávy bez mléka, místo ní rozhodně navrhujeme jako alternativu Espresso v některém z v minulém článku námi doporučovaném podniku. Cenový rozdíl není vysoký a chuťově je to rozhodně poznat.

Ostatní kávy, i přes volbu bez cukru, byly většinou velmi sladké, některé i přeslazené. Záleží na osobních preferencích každého.

V bufetech a kafeteriích máte možnost si do epressa přidat cukr a mlíčko dle vlastní libosti, většinou oboje nabízeno zdarma. Cena je však o něco vyšší, stejně jako doba, za kterou jste obslouženi.

Automat vás zase nepotěší vlídným úsměvem či vlídným výstřihem slečny prodavačky.

Pokud tedy máte rádi kávové ochucené a sladké nápoje a spěcháte na přednášku, co začala již před několika minutami, automat je jasnou volbu. Pokud máte chuť na silnější zážitek a nemáte zrovna poslední týden před výplatou, kdy žijete o chlebu s hořčicí, rozhodně stojí za to, jít do Espressa.

Za pomoc s ochutnáváním děkujeme Markétě Macháčové a Marii Soudné.

Fair Trade instantní káva v automatech FTZ?

Fair trade

V první části našeho hodnocení kávy na ČZU jsme vás informovali o Akční skupině Fair Trade při Fakultě tropického zemědělství snažící se dostat kávu a další produkty s tímto certifikátem i na naši univerzitu. Nejnovější počin skupiny spočívá v oficiálních snahách o povolení nabídky Fair Trade kávy v nápojových automatech v areálu ČZU. (Podotýkáme, že firma DELIKOMAT s.r.o., která automaty provozuje, ji v nabídce má, ale při původním výběru prodávaných nápojů nebyla Fair Trade káva objednána.). Kvestor v prvním kole jednání Fair Trade kávu povolil v automatech, které se nacházejí v nové budově Fakulty tropického zemědělství T(respektive budou se nacházet od začátku nového akademického roku, tj. října 2013). V druhé řadě proběhne v nejbližší době jednání na úrovni kolegia rektora o dalším možném umístění Fair Trade kávy i do ostatních automatů na půdě univerzity. Vývoj jednání a aktivity skupiny můžete sledovat na Facebooku zadáním Be Fair na ČZU“.

.

Autoři: Jan Misák Foto: Jakub Kolesa
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
04. 12. 2019 3

Kde všude jsme sehnali kafe po 16. hodině a bylo to ještě kafe?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Jani-nka
Jani-nka - 22 dubna, 2013 - 21:44

ráda bych vyzkoušela kompostovatelné jednorázové kelímky do automatů, ale to by je pak každý musel třídit do košů na bioodpad... :) To není tak složité, ne? proč? projekt SPOLU na ČZU, diplomová práce Posouzení dopadu různých obalů na životní prostředí, baví mě to!

| 78
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 října, 2014 - 15:26

Skvělý test! Ještě čokoládu... :)

| 26
Jouda Lopata
Jouda Lopata - 28 října, 2017 - 15:27

Zajímalo by mě, jestli někdo netuší nějaký recept na café+co (číslo 9). Pro mě osobně topový kafčo, akorát si ho můžu dát leda tak v práci. :(

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙