Za hranice ČZU i ČR, aneb jak se dostat na Erasmus krok za krokem

27. 01. 2015 20 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Erasmus a studium v zahraničí. Slova citovaná stejně často jako praxe absolventů vysokých škol. Chtěli jste vždycky někam jet, ale nevěděli jste, jak na to? Chyběly vám informace nebo odvaha? Termín podání přihlášek se blíží a následně se rozeběhne maraton pohovorů, proto vám dnes přinášíme návod, jak nejlépe využít tu obrovskou příležitost, kterou vám právě program Erasmus nabízí.
Na tom našem suchdolském plácku nebo doma se jazyk nikdy nenaučíte. Ve světě ano.

Mám vůbec jet?

První a nejpodstatnější otázka. Nebudu vás přesvědčovat, protože to stejně nikam nevede, a tak začnu trochu jinak. Když se lidí ptám, proč nejeli, jako nejčastější důvod slyším obavu z toho, že by se nedorozuměli. Chápu to, taky jsem první týdny mezi spolužáky nepatřil mezi jedince, co baví celou třídu/kolej/hospodu. Poslechněte si ale tohle. Když jsme na jednom předmětu dostali skupinový úkol a měli jsme cca 30 minut argumentovat a debatovat o konkrétním tématu, řada z nás se na učitele dívala zvláštním pohledem. On jen odvětil: „No co, jedním z hlavních cílů Erasmu je přece zlepšit si svoje jazykové dovednosti, ne? Tak mluvte.“ To je jen jeden z dlouhé řady příkladů. A že se pořád bojíte? Přihlášku podáte v lednu/únoru a studovat budete nejdřív od září. To je pořád víc než půl roku na to, abyste se na to trochu připravili. Kurzů a možností, jak se připravit, je víc než kdy dřív. Na tom našem suchdolském plácku nebo doma se jazyk nikdy nenaučíte. Ve světě ano.

Top komentář
04 února, 2015 - 20:35 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Ahoj, jsem v prváku a chtěla bych jet na Erasmus příští rok v letnim semestru. Přihlášku si mam podat už teď nebo je na to ještě brzo? Děkuju

Výběr školy

Kam je zaručeně největší nával a kde to bude na pohodu? Drby jsou v oběhu rok co rok a my se tak zeptali přímo na oddělení mezinárodních vztahů PEF. Pravidlem číslo jedna může být větší zájem o západní země než o ty východní. Druhou osvědčenou zkušeností je fakt, že studenti si vybírají univerzity i podle jazyka, ve kterém budou studovat. Ve většině případů už je to angličtina, ale neplatí to ještě v případě všech univerzit. Pokud tedy umíte dobře německy či španělsky, na školy, kde se vyučuje tímto jazykem, byste se měli s přehledem dostat. Na základě rozhovorů s mnoha spolužáky, co už někde byli, ale i z mojí vlastní zkušenosti bych vám rád předal ještě jednu radu. Za kvalitním vzděláním jeďte na sever a za jednou velkou a nekonečnou party vyražte na jih. Platí to totiž téměř stoprocentně a dokazuje to mnoho studií, výzkumů a průzkumů . Čím víc budete na severu, tím víc věcí po vás budou učitelé ve škole chtít. Vaše poloha na mapě taky bude korespondovat s cenou (nejen) alkoholu, sever Evropy je prostě všeobecně dražší. Z mé zkušenosti, Švédsko třikrát až čtyřikrát dražší než u nás. Pozor taky na celou Skandinávii a její částečnou prohibici!

Pokud si na mapě Evropy tedy zvolíte několik pro vás zajímavých zemí, zvažujte, proč jste si je vybrali. Protože se mi tam jednou líbilo na dovolené nepovažuju za ten nejlepší důvod. Uvědomte si, že v zemi budete minimálně pět měsíců a co se líbí v prvním týdnu, může být po dvou měsících zcela jinak. Doporučuju přes databázi zkušeností kontaktovat spolužáky z ČZU, co na vámi vybraném místě byli a sehnat hodně informací dopředu. Vyhnete se tak nepříjemnému šoku po příjezdu, nebo ho alespoň zmírníte.

Přihláška

Žádná země ze seznamu není vyloženě špatná, protože ve skutečnosti má každá něco do sebe. A je lepší vyjet alespoň někam, než zůstat sedět doma na ČZU.

Pohovor

Odeslali jste obě přihlášky? Gratuluji! Teď už zbývá jen přesvědčit několik lidí z oddělení mezinárodních vztahů, že vy jste ti praví. Čeká vás totiž pohovor v jazyce, v němž budete studovat (nejčastěji angličtina).

Vzpomínám si, jak jsem se loni bál a nakonec docela zbytečně. To ale neznamená, že na místo dorazíte rovnou z nějaké akce. Vše netrvá déle než 10 minut. Čekejte otázky typu: „Proč byste chtěl/a studovat zrovna v..., jaké předměty, jak to propojíte s vaším studiem, proč zrovna vy? Jaké je téma vaší BP/DP nebo třeba Už jste v té zemi někdy byl?“ Snažte se mluvit jednoduše, klidně a soustředěně. Výsledek pohovoru byste se měli dozvědět do konce týdne emailem.

A co když neuspějete? Některé destinace se nemusí obsadit na 100 %, protože o ně nebyl ze začátku tak velký zájem. Zkuste se tedy po prvním neúspěšném pokusu přihlásit (emailem osobě, která vás bude kontaktovat o výsledku) i tam, ačkoliv to třeba nebyla vaše první volba. Žádná země ze seznamu není vyloženě špatná, protože ve skutečnosti má každá něco do sebe. A podle mého názoru je lepší vyjet alespoň někam, než zůstat sedět doma na ČZU.

Pozor taky na některé lokality ve Španělsku - ty má „pod palcem” katedra jazyků a v rámci pohovoru vás nemine test z jazyka (více v požadavcích na uvedeném odkazu). 

Na závěr pár malých tipů:

  • Pojměte pohovor jako pracovní (hezké oblečení, skvěle upravený zevnějšek a situaci nepodceňte)
  • Přijďte opravdu včas (loni se psal pořadník na dveře a začínalo se psát 15 minut před oficiálním začátkem).
  • Buďte zdravě sebevědomí a nebojte se prodat. Konkurence mezi vašimi spolužáky není malá. Nebojte se říct lidem, kteří vás budou poslouchat, proč jste právě vy ti výjimeční.

Po splnění příjímacích povinností na ČZU, už vás čeká na „naší české straně“ vyplňování přihlášky. To není nic veselého, ale zase to taky není nic nezvládnutelného. Ale o tom třeba až někdy příště. Teď se v klidu připravte na první krok projektu Erasmus. Na krok, který vám otevře dveře do světa a třeba vám i změní život. Hodně štěstí! / Good luck! / Lycka till!

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
14. 01. 2019 0 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0 3

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP