Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

02. 03. 2020 7 26 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Zprávy o šíření koronaviru napříč kontinenty a v posledních dnech především Evropou doslova hýbou světem. Média takřka nemluví o ničem jiném. Možná jsme se mohli do poslední chvíle pokoušet tvářit, že se nás to netýká, dokud se však nákaza virem covid-19 nepotvrdila i na naší alma mater, tedy na České zemědělské univerzitě. To už se nás týká, že? Nicméně toto sdělení rozhodně nepřišlo jako první ze strany univerzity, jak by pravděpodobně mnozí očekávali. Pojďme se v rychlosti podívat, jak se k nám, studentům ČZU, postupně dostávaly informace v posledních několika dnech.

27. 2. 2020 (čtvrtek)

Jménem kancléřky ČZU Ing. Ivy Hrabánkové, Ph.D. byl rozeslán první hromadný mail informující studenty ohledně koronaviru. Bylo zde uvedeno, že situace je monitorována, a příjemci mailu byli především nabádáni ke zvýšené opatrnosti a zodpovědnosti zvlášť v případě návratu ze zasažených oblastí.


1. 3. 2020 (neděle)

16:02

Dle serveru Novinky.cz Česká televize uvedla, že v České republice se objevily první tři případy nákazy koronavirem (Zdroj).


19:25

Na webu Seznam Zprávy bylo upřesněno, že jedním z pacientů je akademik z Prahy, který se zúčastnil konference v italském městě Udine. Nebylo však zatím přiblíženo, z jaké je univerzity. „Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice byl muž v kontaktu s odborníky od 26. února. Stanovili mu domácí karanténu. Obtíže se mu však stupňovaly, a proto šel na kliniku na Bulovce,“ uvedl web (Zdroj).


19:45

Web tn.nova.cz upřesnil, že se jedná o profesora z České zemědělské univerzity. Potvrdila to mluvčí ČZU Karla Mráčková.


21:03

Stejnou informaci potvrdil i web Novinky.cz a doplnil, že škola zavede opatření, která jí doporučí hygienici (Zdroj).


23:18

Studenti Fakulty strojní (ČVUT) obdrželi od děkana mail, který je informoval o zrušení výuky následující den (v pondělí 2.3.) na základě instrukcí rektora ČVUT. „Muž, který se vrátil z Udine, kde byl ve společnosti jednoho nakaženého a nyní je hospitalizován na Bulovce, je z České zemědělské univerzity. Jeho kolega (stále zdravý) byl ve čtvrtek na obhajobě doktoranda v Dejvicích na FS ČVUT“, bylo uvedeno v mailu.


2. 3. 2020 (pondělí)

10:10

Na webu Echo24.cz se objevuje informace, že ČZU ruší výuku.


10:16

Stejná informace se vzápětí objevuje i na serveru Seznam Zprávy.

Nicméně studenti jsou ve škole, přednášky normálně probíhají, mnozí z nich nic nevědí.


10:40

Studenti Fakulty lesnické a dřevařské obdrželi mail od studijního oddělení, že výuka je zrušena. Zbytek univerzity stále nic oficiálně neví.


Na Fakultě provozně ekonomické podle výpovědi hned několika studentů chodili někteří učitelé od třídy ke třídě a osobně sdělovali svým kolegům a studentům, že výuka je zrušena. Obzvlášť zmatení byli během celého dopoledne cizinci studující na naší univerzitě, jelikož zatím žádná ze zpráv o zrušení výuky nebyla uvedena v anglickém jazyce.

Krátce před 11. hodinou byli prostřednictvím mailu od studijního oddělení informováni také studenti Fakulty životního prostředí.


11:08

VŠEM studentům České zemědělské univerzity přišel oficiální hromadný mail se sdělením, že výuka 2. a 3. března je zrušena z důvodu potvrzení nákazy koronaviru na půdě univerzity. Zároveň se jedná o první zprávu tohoto dne určenou i pro anglicky mluvící.


11:50

V budově Fakulty Agrobiologie teprve končí přednáška, jejíž účastníci stále nic neví. Přednášející cca v 10:25, po přečtení zpráv na internetu, zkontrolovala mail i oficiální stránky univerzity, ale jelikož zde žádné pokyny nebyly, šla přednášet. Během přednášky ji pak na zrušení výuky nikdo upozornit nepřišel, tak jako tomu bylo např. v budovách PEF.Bohužel nutno podotknout, že informovanost a vyváženost sdělení na půdě naší univerzity rozhodně nebyla v tomto případě nijak rychlá a korektní, jak by závažnost situace vyžadovala. Nic nepřispívá k panice a šíření nejistoty tolik, jako sedět na přednášce a dozvědět se z internetu(!), že škola je uzavřena a výuka zrušena, zatímco přednášející nerušeně vykládá dál. V první řadě by měli být informováni studenti a zaměstnanci a ideálně neměli do školy vůbec dorazit (tak jako v případě ČVUT, kde nákaza potvrzena nebyla a přesto byli studenti informováni přímo vedením fakulty ještě v neděli večer).


Ještě tentýž den, ve 13:00, proběhla tisková konference, jejíž přímý přenos jsme pro vás sledovali na ČT24. Rektor ČZU Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc. se zde vyjádřil, že nakažený profesor přišel do styku přibližně s dvaceti studenty a 24 kolegy. Všichni budou umístěni do 14denní karantény. V kampusu se údajně pohyboval 24.-26. února a účastnil se výuky.


Na konferenci bylo mj. zmíněno, že ČZU postupovala správně a podnikla všechny potřebné kroky. Ano, ve vztahu k celé České republice souhlasíme. Ovšem v případě interní komunikace v rámci univerzity nezbývá než konstatovat, že informovanost během uplynulých 48 hodin mohla být daleko lepší, rychlejší a přesnější.


Několik hodin po tiskové konferenci vydala prohlášení o preventivním zrušení výuky také Mendelova univerzita v Brně. Ta zrušila výuku rovnou na necelých 14 dní, tedy od 3. do 15. března.

AKTUALIZOVÁNO (3. 3. 2020, 16:00) - naše informovanost ohledně této problematiky naneštěstí nebyla dostatečná. Proto připravujeme nový článek, kde bude vysvětleno, jak se v celé situaci zachovala univerzita a zodpovíme spoustu dosud nezodpovězených otázek. Již brzy.

Top komentář
02 března, 2020 - 21:35 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Tak doufám že se nakazí více lidí hezky ve středu a pak tu školu rovnou můžou zavřít, jestli-že tam nikdo nebude. :D :D

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 02 března, 2020 - 20:50

Jestli se ve středu obnoví výuka, tak tam na sebe budeme všichni prskat dál a nic moc se nevyřeší. Při takovém objemu určitě ne. Chápu postoj Mendlovi univerzity, kde přerušila výuku na 14 dnů, kdy ve většině případů se jasně projeví nákaza a po té již přijdou do školy pouze zdraví studenti a kantoři.

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 02 března, 2020 - 21:09

No nevím, 3 dny strávené na univerzitě, potažmo v menze... A to se to ani nemusí týkat už jen toho profesora.

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 02 března, 2020 - 21:35

Tak doufám že se nakazí více lidí hezky ve středu a pak tu školu rovnou můžou zavřít, jestli-že tam nikdo nebude. :D :D

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 02 března, 2020 - 22:57

Od 26.2. do 1.3. je to 4-5 dnů....test na virus trvá prý 4 hodiny...Takže někde asi nastala chyba a u člověka z řad pedagogů (tedy lidí s dostatečným IQ) bych čekal, že po návratu ze zasažené oblasti se nechá OKAMŽITĚ na virus testovat a nebude mezitím vesele chodit po kampusu....

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 03 března, 2020 - 00:08

polovina technický fakulty ráno přišla do školy a o zrušení výuky se dozvíme z médií. Fakt spousta studentů si klepe nad neschopností vedení.

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 03 března, 2020 - 10:18

Já jsem dost naštvaný, to že se ruší výuka jsem se dozvěděl z médií a facebooku 20 min před odjezdem do Prahy. Kdyby ne, strávil bych přes 4 hodiny zbytečnou cestou tam a domů. Dneska sleduji radši i ČT, Seznam, Novinky. Abych se dozvěděl jestli zrušení výuky pokračuje nebo ne. Zase to média budou vědět dřív. Nám na Agru někomu přišel mail až 2. večer. Což už byl zbytečný.

| 0
Anonymní zemědělec (bez ověření)
Anonymní zemědělec (bez ověření) - 03 března, 2020 - 20:06

mimochodem Polesný má úplně u prdele a hodlá pokračovat ve výuce, i když je univerzita uzavřena. A ten mail od rektora? To je opravdu povedený vtip. Na výuce jsme řešili s vyučujícím, co se vlastně vůbec děje, že v novinách je, že se ruší výuka a nikdo nic nevíme? Až když jsme přijel domu z fakulty, tak jsem obdržel mail o zrušení výuky. Fakt super práce...

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙