Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

02. 12. 2020 0 19 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jste-li fanouškem, příznivcem či přímo znalcem legendární série knih a filmů, jejichž ústřední postavou je chlapec s jizvou na čele, tedy mladý kouzelník Harry Potter, pak jste si možná na Suchdole již nejednou mohli připadat tak trochu jako v Bradavicích. Že vás toto srovnání nikdy nenapadlo? Pojďme se podívat, v čem všem bychom mohli s naší alma mater slavné škole čar a kouzel směle konkurovat! Možná, že i sám Harry by to tu u nás bral.

Doprava do školy

Pravda, bradavický expres (zatím) nemáme. Ani kočáry tažené magickými testrály, neviditelnými koňmi. Nicméně unikátní spoj na naši univerzitu přece jen jezdí, a to sice všemi milovaný autobus 107. Zrovna tak dejvickou zastávku, ze které autobus mnohokrát za den vyjíždí, bychom mohli s klidem považovat za nástupiště 9 a ¾. Obyčejní „mudlové“ se na tomto nástupišti běžně nevyskytují, mnohdy se na něj ani nedostanou. Projít zdí čekajících studentů opravdu není snadné (když už mudlové do autobusu proklouznou, stejně většinou hned u Kauflandu zase vystoupí). Místo vozíku s občerstvením během jízdy pak může skvěle posloužit tržiště hned u zastávky Zemědělská univerzita.


.

.

.

.

.

Jak se vyznat v areálu

Zpočátku to není snadné. Každý student má k dispozici mapku kampusu a asi každý se nejprve skutečně pohybuje pouze po hlavních cestách a řídí se ukazateli rozmístěnými po kampusu. Postupně pak ale nalézáme nejrůznější zkratky, pěšiny, tajné chodby, které již součástí mapky nejsou, ale mohly by naopak být součástí Pobertova plánku, který měl k dispozici Harry Potter. A co teprve, kdyby nám plánek také ukazoval, kdo se kde zrovna pohybuje? Jestli už je vyučující v posluchárně, nebo můžeme zvolnit krok, kam se nám po přednášce ztratil kamarád… Pokud náhodou takovou vychytávku přece jen tajně vlastníte, hlavně nezapomínejte pokaždé při zavření plánku říct „Neplecha ukončena“. Pak by si v něm mohl číst každý..

.

.

.

.

Ubytování

Bradavičtí studenti měli k dispozici čtyři koleje: Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel. Na Suchdole je máme taky: Áčko, BCD, JIH a EFG. Tak, jako Harry musel sdělit správné heslo Buclaté dámě z obrazu, aby se dveře otevřely a on se dostal ke svým komnatám, my zase musíme (aspoň tedy ve večerních hodinách) mít po ruce kouzelnou zelenou kartičku ISIC. Nemáme-li ji, můžeme buď čekat, až půjde kolem někdo, kdo heslo zná (ISIC má), nebo se pokusit s Buclatou dámou z obrazu smlouvat (ukecat vrátného, aby nás pustil). Důležité upozornění – na Suchdole, na rozdíl od Bradavic, nemáme domácí skřítky. V praxi to znamená, že večeři vám nikdo neuvaří, svinčík v pokoji vám nikdo neuklidí. Pokud jste po podlaze své komnaty poházeli špinavé ponožky a čekáte, že do rána zmizí a uděláte tak radost některému domácímu skřítkovi, musíme vás zklamat. I po týdnu tam ty ponožky stále budou, dokud si je neuklidíte.

Povinné školní pomůcky

Každý student by se měl na začátku semestru vybavit skripty k příslušným předmětům dle jeho oboru, v případě, že ho čeká cvičení v laboratoři, také kouzelnickým hábitem; tedy laboratorním pláštěm. Na rozdíl od Harryho Pottera si nemusíte shánět vlastní kotlík, ten vám bude spolu s dalším vybavením zapůjčen. V některých případech vám může být milostivě zapůjčen i plášť, pokud vás teda nebude mít na laborky zrovna Severuse Snape… Nemusíte se bát, že by vás první rok studia zruinoval; pokud nejste poctivá Hermiona a nepotrpíte si na knihy zcela nové, vše výše zmíněné lze sehnat za poloviční ceny na burze, která se koná vždy na začátku roku. Ano, skripta zde lze samozřejmě i prodat. A ne, kouzelnické hůlky na burze opravdu neseženete.

Povinné školní praxe – stáje

Studenti oborů zaměřených na zvířectvo (jako třeba Péče o podivuhodné tvory, Chov jednorožců) zpravidla musí během studia absolvovat živočišnou praxi. Ta většinou probíhá v Demonstračních a pokusných stájích přímo v kampusu. Studenti sice během praxe nepečují o neviditelné koně testrály ani o sovice sněžné, nicméně do budoucna škola plánuje alespoň zakoupení hipogryfa. V rámci praxí by byl vycvičen a zvažuje se myšlenka, že studenti s nejlepšími studijními výsledky by se na něm pak mohli za odměnu na závěr akademického roku proletět nad Suchdolem.

Povinné školní praxe – skleníky

Ani studenti rostlinných oborů (Jako Léčivé byliny v černé magii nebo Využití jedovatých rostlin) se praxím nevyhnou. K dispozici mají školní skleníky a pozemky. Učí se zde pěstovat obří dýně, krmí masožravé rostliny, jednou za čas je také potřeba v rámci praxí prořezat větve vrby Mlátičky. Vzhledem k její ne zrovna přátelské povaze toto mohou provádět pouze studenti starších ročníků. V jednání také bylo zakoupení mandragor; rostlinek s lidskou tváří a schopných ohlušujícího řevu, jsou-li vyndány z květináče. Z tohoto důvodu ale také škola zatím jejich pořízení zamítla. Za to bylo značně investováno do rostlin rostoucích ze zdí.

.

.

Strašidla

Je nám líto, strašidla nevedeme. Za to máme na Suchdole širokou škálu zvěře, toulavých koček, tajemných postav a paranormálních jevů. Po areálu se plouží temné postavy s nápisem SECURITY, které pronásledují kuřáky, dávají za stěrače špatně zaparkovaných aut studentů duše vysávající varování a jsou postrachem párů kouzlících v různých zákoutích kampusu.

Zábavná vesnice

Jako mají Bradavice Prasinky, my máme Únětice. Vesnici vzdálenou tak akorát na pěší výlet, kde se můžete oddávat zdejšímu skvělému ležáku, gastronomickým potěšením a vůbec aktivitám, které vás vytrhnou z monotónní rutiny školního roku.

Ouřad

Nepotřebujeme vlastní ministerstvo, máme rektorát. Podobnosti s ministerstvem kouzel tu však jsou. V budově se náhodný návštěvník nemá šanci vyznat, studenti povětšinou nemají ponětí, co se uvnitř děje a zaměstnanci se zde tváří důležitě. V podzemí je dokonce skutečný odbor záhad, který uchovává mnohá tajemství. Třeba důvod odstávek informačních systémů či přesnou recepturu UHO omáčky v menze.

Liga pěti škol

Soutěž o Ohnivý pohár se u nás nekoná. Nicméně na území, mimochodem kompletně pokrytém NAŠÍ linkou 107, Dejvic se nachází další školy, jmenovitě ČVUT, VŠCHT a část UK. V daleké zemi zvané Žižkov pak VŠE. Naskytne-li se student ČZU ve společnosti příslušníku těchto škol, čest mu velí, být z nich nejlepší. V pití, sportu, vědomostech, kuličkách, to je jedno. Prostě nejlepší.

Autoři: Tereza Beckeová, David Eremiáš Foto: Anna Dobřemyslová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více
22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙