Hovory nad pivem: Franta a Tonda tentokráte o začátku i konci

16. 01. 2015 22 0 iZUN Art Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Záře podvečerního slunce protínala koruny stromů kdesi na Suchdolské vrchovině. Mírný, ještě stále letní vánek něžně rozvlňoval křivky dam nosících letní šaty, stejně jako laškovně vískal pramínek vlasů nejedné z krás. Toho času, zdá se, naposledy, v místě blízkém všem, usedají Franta a Tonda k zasloužené dávce mužské lži. A tentokrát opravdu jen na dvě...

Franta: Tak je to asi za náma, co?

Tonda: Dá se to tak říct, otázkou je, co je před náma.

Franta: Život, říká se...

Tonda: To je obsáhlá fráze. Já bych to viděl na pracák a pak Kaufland.

Franta: Ale no tak. Jsme přece inženýři. To něco znamená, no ne?

Tonda: Znamená? A kolik jich dneska je? Je pravda, že na tom jsme o trošku líp, než když jsme byli bakaláři. Ale jen trošku.

Franta: No, tak pro něco jsme to snad dělali. Něco jsme se naučili. Nebudeš mi tvrdit, že jsi stejný hovno jako před pěti lety.

Tonda: To netvrdím. Ale vědomosti? Nebuď bláhovej, co tě tu naučili do života?

Franta: Tady přece nejde o to, co si zapamatuješ z matiky, ale jak se změníš. Jakým způsobem začneš nad věcma uvažovat. Myslet víc do důsledků. Přemýšlet o spojitostech.

Tonda: Dobře, přiznávám. Ale zeptej se sám sebe, jestli by ses to stejně v životě sám postupem času nenaučil? Někteří tomu říkají praxe nebo zkušenosti.

Franta: Ach jo, praxe. Je pravda, že praxi nemáme. Nedá se říct, že bychom něco uměli, a chuť do smrti robotit já osobně taky nemám.

Tonda: Přesně tak. Nadává se, že sníme jen o prachách bez práce. Ale já osobně chci jen práci, která mi nesežere většinu života.

Franta: No jo, jenže jaká je to práce? Řekněme si to upřímně, kdyby mělo existovat míň inženýrů, tak tu teď nesedíme a páskujeme kabely ve Škodovce.

Tonda: Bohužel. Pravda je děsivá. Tak budiž, já mám PEFku. Tak asi nějakej manažer prej. Ale koho to zajímá?

Franta: No, a co chceš dělat?

Tonda: Já nevím. Ty snad jo?

Franta: Kdybych to věděl, tak už to dělám a teď se tu o tom nebavíme. Hodil by se aspoň nějakej talent...

Tonda: Tak a jsme u toho. Já docela často přemýšlím, jestli v těch univerzitních továrnách nevznikají spíš orwelovský zástupy inženýrů, než skupiny zajímavých osobností, individualit.

Franta: Jak to myslíš?

Tonda: No, jednoduše. Vem si, kolik vyflusnou školy po celým světě za jeden rok vzdělaných lidí. Na to, abys byl lepší, tak musíš mít talent, bojovat a snažit se sám za sebe a pro sebe. Prostě makat. A to jsme nedělali ani jeden z nás.

Franta: Takže si za to můžem sami?

Tonda: Já nevím. Jako i kdybych šel na Matfyz, jakožto nejtěžší, nejprestižnější, nejvšechno v ČR, tak to bude kurva to samý. Budu inženýr, ale co se mnou.

Franta: No, můžeš bejt vědec.

Tonda: A to mě uživí?

Franta: To nevím, ale třeba by tě to bavilo. Takovej CERN může bejt zajímavej. Mě by to třeba zajímalo. Kdybych měl Matfyz.

Tonda: Mě baví ping pong. Ale vím, že se tím nikdy neuživím, ani kdybych byl Forrest Gump. A proč si teda nešel na Matfyz, když by tě to zajímalo?

Franta: A proč ty jsi nešel na FTSV? Je to pořád to samý: protože bych na to neměl. Nejsem chytrej, nadanej ani inteligentní. A tak dále.

Tonda: Hm. Tak špatně bych to zas neviděl.

Poslední dvojče. S dávkou nostalgie a zmaru nad bezvýchodnou životní křižovatkou, doslova kruhovým objezdem. Franta a Tonda mistrně připíjí na budoucnost. Ťuk, cink, cvak.

Top komentář
20 ledna, 2015 - 17:31 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

...a ještě přidávám VŠCHT, náročná dobrá škola

Franta: Víš, na co budu vždycky vzpomínat? Na ty párty, z kterých si nic nepamatuju, nebo na ty společný učící session, kde se stejně nikdy neučilo, protože tomu nikdo nerozuměl. A budu vzpomínat na nejhezčí holky. Možná ze všeho nejvíc.

Tonda: Ach, ty ženy. Řekněme si to otevřeně. Nebýt Suchdola, tak jsme oba na ocet, nebo bychom museli migrovat na jinou orientaci.

Franta: Jo, to mi povídej, zaplať pánbůh. Jak to máte vlastně s tou svatbou?

Tonda: To víš, peníze. Asi ji odložíme. Máme na to, snad, celej život.

Ticho protnulo vážnou řeč. Drobný pocit zamyšlení. Je pravdou, že téma podobného rázu není v těchto luzích časté, a tak, protentokrát častějším, sosáním zlatavého moku oba zastánci bezvýchodnosti života zabíjeli intermezza.

Franta: Víš, možná bylo nakonec tohle, co nám měla ta studentská léta dát. Nějakej rozhled, zkušenosti. Vědomosti šly nebo půjdou nakonec stranou.

Tonda: Je to smutný, ale možná jo.

Franta: Nakonec to bylo fajn, nemyslíš?

Tonda: Ale jo... bylo to legendární.

Všechno jednou končí, stejně jako začíná. Je na nás, jak naložíte se svým životem. Ať už jste v I. ročníku, nebo právě končíte.

Autoři: Jan Rajtr
Pohledem autora

<p>Tato diskuzní úvaha je smyšlený příběh. Jejím cílem je nejen poukázání na to, že každý má právo na názor, ale i to, že lhostejnost není řešení. Každý názor má hodnotu a dělá z nás studentů osoby, které mají mít možnost podílet se na fungovaní vysokoškolského studia v ČR. A to nejen formou pasivního vstřebávání informací. Názory sepsané v tomto článku nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.<em></em></p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
27. 02. 2019 20

Rektor: Důležití jsou lidé, jen budovy nestačí

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 ledna, 2015 - 18:25

Chápu, že je to smyšlený a asi s nadsázkou, ale nesehnat si za 5 let studia praxi je podle mě dost velkej osobní fail hodnej hlubšího zamyšlení)

| 95
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 18 ledna, 2015 - 19:46

Není praxe jako praxe a i na místo vaření kafe ve firmě se hláseji stovky uchazečů ( a to nejen studentů ale i absolventů)

| 92
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 ledna, 2015 - 01:41

Moc nerozumim tomu, co tim chceš vlastně říct, ale vaření kafe neberu jako praxi

| 120
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 ledna, 2015 - 07:44

Chci tím říci, že i o místo spočívající ve vaření kafe a nošení papírů v nějaké prestižnější firmě je boj. Čili sehnat praxi, aby měla nějakou hlavu a patu zřejmě nebude tak snadné. Hranolky za praxi neberu.

| 120
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 ledna, 2015 - 21:26

Dle mého názoru dělá PEFka akorát ostudu skutečným inženýrům. Kafe snad její studenti zvládnou uvařit ještě před započetím zdejšího "studia" na zmíněné fakultě a v Kauflandu jim je titul k ničemu. Většinou se jedná pouze o studenty neznalých života a jejich smýšlení je nepochopitelné.

| 125
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 ledna, 2015 - 21:41

Dobře, ale kdo je podle tebe skutečnej inženýr a čim si ten přívlastek vyslouží?

| 80
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 ledna, 2015 - 10:25

Odpovím místo dotazovaného absolventi ČVUT, VUT Brno, VŠB (asi ne všech oborů) a i jinde by se našlo.... Také VŠE má z některých oborů velmi dobré absolventy Ovšem na těchto školách se mj. nekoná výuka jednou za 14 dní ( pokud se podaří) v rozsahu 12!!!!! týdnů...

| 125
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 ledna, 2015 - 17:31

...a ještě přidávám VŠCHT, náročná dobrá škola

| 132
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 ledna, 2015 - 17:40

Podle čeho hodnotíš tu jejich kvalitu? Btw. srovnávat tady ČVUT a VUT s PEF nebo VŠE je mimo, ty školy jsou naprosto jinak zaměřený, takže produkujou jiný typy absolventů.

| 103
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 ledna, 2015 - 18:17

Proč by měly produkovat jiný typ absolventů ? Např. VUT má Podnikatelskou fakultu. VŠE má zase FISku atd.... Kvalitu škol srovnává celá řada řebříčků od světových po místní ( např. HN), je také celkem známo, které školy jsou školy 1. volby. Dají se také porovnat třeba výsledky podle Scia atd...

| 121
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 ledna, 2015 - 20:42

Protože ty školy jsou úplně jinak zaměřený, když vyjmu tu podniko na vutu. To, co vyleze z FISu na VŠE se nikdy nedá srovnat s lidma z ČVUT. Tohle je neporovnatelný. Těch žebříčků je opravdu hodně a každej má jinou metodiku, kterou pochybuju, že si někdo detailně pročte a ví přesně, na základě čeho se hodnotí. Když se ti v jednom žebříčku NF VŠE umístí před IES UK, znamená to, že NF je kvalitnější? Nechci tady obhajovat PEF, sám vim, že ta fakulta je postavená na hlavu a výuka nestojí za nic, ale to neznamená, že všichni její absolventi jsou k ho*nu, jak tady prezentujou komenty nahoře. Uznávam, že na na jiných školách je ta pravděpodobnost asi daleko menší než na PEF

| 118
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 20 ledna, 2015 - 21:21

IES a NH se pravidelně střídají, samozřejmě IES je, co se týče matematického základu atd. top škola, také se jí říká malý matfyz, je to komorní škola pro pár vysoce nadaných studentů, kteří jsou navíc ochotni velmi tvrdě studovat, mj. uchazeči mají druhý nejlepší výsledek ze Scia v matematice.... ale NF také není vůbec špatná světové řebříčky jsou nějaké, o metodice můžeme vést sáhodlouhé diskuze, ale obecně o něčem vypovídají... na ČVUT je v současné době cca 25 různých oborů informatik, určítě programátor je lepší z FITu než FISky ale např. při vedení projektu může být opačně, o kvalitě FIS svědčí i to, že FIT a FIS mají uzavřenou nějakou smlouvu o spolupráci a prof. Tvrdík jistě ví své všichni absolventi PEF nejsou k ho*nu, mj. kdo to kde tvrdí ?ale složení předmětů, jejich (ne) návaznost, atd. atd. , to že valná část studentů některých oborů je již vyhozena odjinud ( FIT, FEL, VŠE..) a plno jiných jevů, o kterých asi víme oba dosti, má za následek současný stav a současnou pověst...

| 125
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 ledna, 2015 - 10:54

K těm žebříčkům, zrovna dneska vyšel jeden (HN), který jsi/jste zmiňoval. PEF se zde umístila na 9. místě v ČR, před ní jsou pouze 2 fakulty z VŠE, i zmiňovaná podnikatelská fakulta na VUT je za ní. Myslim, že když si pročteme metodiku, tak výsledky takovéhoto žebříčku jsou minimálně hodně zavádějící, podle mě nevypovídají vůbec o ničem. Podle toho se dá hodnotit kvalita? Reflektoval jsem asi spíš obecný názor na studenty/absolventy PEF, který nejen tady, ale obecně i v mém širokém okolí vyplývají z téměř jakékoli diskuze. Musim podotknout, že já, jako student PEF se to už skoro nepokouším nikomu vyvracet (myslím tu kvalitu fakulty). Souhlasím, že při vedení projektu může (!) být lepší člověk z FISky, na druhou stranu vedení projektu je činnost, která se dá osvojit pravděpodobně daleko jednodušeji než programování v dalším jazyce. Ale to už se dostáváme někam úplně jinam.

| 114
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 ledna, 2015 - 18:57

Když se odendají body za mezinárodní spolupráci, či jak se to jmenuje, které jsou nesmyslné, pak i řebříček HN už vypadá jinak, reálněji. Pefka na své současné pověsti roky pracovala. Možno porovnat např. s FŽP, jak jdou nahoru. Zajímavé obory, vnější granty ( GAČR..) atd...

| 125
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 ledna, 2015 - 23:07

"Když se odendají body.." kolik lidí tohle udělá a kolik lidí si pročte tu metodiku? Podle mě je to procento minimální, proto si myslim, že tyhle výzkumy nevypovídají absolutně o ničem.. Apropo, Zájem o fakultu, budiž, nicméně to nikdy nemůže odrazit strukturu studentů, především u fakult, které jsou "druhou" volbou, což se kromě 1. místa dá spekulovat o všech. Pedagogové? Co rozhoduje o tom, že 3 dny na zahraniční univerzitě jsou přínosnější než 2 na vědecké konferenci? A hlavně, to, že pedagog strávil rok nebo dva v zahraničí, ještě zákonitě nezvyšuje jeho schopnosti vést výuku kvalitněji (i když připouštím, že tady ta pravděpodobnost bude vyšší). Myslim, že ke všem těm bodům se dá říct, že korelace neznamená kauzalitu.

| 90
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 ledna, 2015 - 23:24

Mám pocit, že se tam započítávají i přijíždějící studenti, čili ta hejna poflakujících se Erasmus studentů, kteří přijeli do Prahy hlavně pařit. Hlavně ze Španělska, že. Já si myslím, že se obecně dobře ví, která škola je dobrá, která méně a která na nic. A ví se odkud kam se propadá. A dnes už celkem i zaměstnavatelé vědí, co je dobrá škola a co ne. Samozřejmě občas bohužel to slíznou i ti, co by možná neměli. To je život.

| 126
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 ledna, 2015 - 21:45

Úplatentní z TF je v poho. Osobně jsem nastoupil do firmy na zajímavou pozici, kde mám celkem zodpovědnost. O rok dříve nastoupil kluk z PEFky který vede každý den válku s papíry a má o 8000,- méně. Problém je, že on je lůzr co ho nic nenaučili.. Teda Ing., který neměl ani pořádně Matematiku.. Já jsem Teda taky lůzr co má jen Bc.

| 125
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 19 ledna, 2015 - 23:57

Neříkám, že je asi Pefka úplně nejlehčí, určitě se tam také najdou nároční kantoři. Ale myslím si, že na techniku to nemá, proto mě často zaráží, že kluci z Pefky a jejich názory jsou jako kdy by přiletěli z Marsu. Když někdy člověk poslouchá v Menze jejich polemiku nad životem typu, ,,postoupil jsem PC hře do další mise,´´ tak si myslím, že tam tu praxi opravdu nenajdou. Jsem si vědom, že by je asi nebavila naše témata typu Zetor 7745 s předním náhonem nebo 7011 bez ,,předku´´. Ale do praktického života je to určitě o trošičku víc. Proto si osobně myslím, že by ze sebe neměli vyzařovat tolik arogance a uvědomit si, že nejsou na Harvardu.

| 119
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 ledna, 2015 - 00:15

Nemyslím si, že zrovna na absolventské pozice hledí zaměstnavatelé na studenta ČZU stylem "ten je z hnojárny, toho fakt ne" a na VŠE stylem "hmm ten má panečku ale školy". Od známých vím, že to takhle v reálu nechodí, často jim přijde uchazeč z VŠE a neumí ani sám logicky uvažovat a má jen našprtaná skripta odshora dolu a myslí si, že je mistr světa, když má lepší školu. Dneska se hledí hlavně na praxi toho studenta, než na školu, kterou má. Budeme však brát ekonomické obory. Na pozici zahradníka by byl ekonom asi vážně nevhodný. :) Pef bohužel funguje stylem západní výuky všechno se nauč sám a do školy nechoď. Tak tu máme cvičení jednou za 14 dní, kantory co místo přednášení mají recitační vystoupení skript doplněná o prezentace plné hromady textů a animace. A studenty co je výuka nezajímá, protože mají přednášky v takovém rozestupu, že by museli hodiny čekat mezi cvičením a přednáškou, nebo prostě dají přednost právě té praxi a pracují u lepší firmy. Bohužel na lepší praxi se buď dostanete pouze přes známé. Nebo můžete zkusit stáž, což vás sice může posunout dál, ale většinou to skončí u možnosti si to vyzkoušet a sbohem. Nebo vám sice nabídnou spolupráci, ale ta je náročností neslučitelná zároveň se studiem. Až se změní princip VŠ z kvantity na kvalitu, bude se přijímat méně lidí a trh bude chtít lidé s konkrétními zkušenostmi a ne diplomem, tak bude víc lidí na učňácích a odborných školách. Já osobně bych rád zůstal s tím co jsem se naučil na obchodní akadameii a šel rovnou do práce (střední mi dala mnohem více informací a praktických zkušeností, než celá vysoká škola), ale se střední dneska najít práci v ekonomické sféře nejde! Všichni chtějí titul a typická absolventská pozice obsahuje kolonku "minimálně 5 let praxe v oboru". Co je na tom absolventského? Chci tím říct, že společnost potřebuje více odborně vzdělaných lidí, než lidí s titulem. Problém je, že na řemeslo kvůli nízkým penězům a sociálnímu statusu nikdo nejde, ikdyž ho to baví. Takoví lidé jdou pak třeba na gymnázia, nebo na obchodku. Lidé s maturitou a odbornou školou jako já nemůžou jít pracovat, protože na jejich místech pracují lidé s titulem, tak jdou na vysokou. A lidé z gymnázií jsou snad ten největší odpad s prominutím. Po absolvování gymnázia nemáte vůbec nic. Víte ze všeho trochu a nic pořádně. Takové lidi pak potkám v prváku na PEF a nemají ani tušení o tom co je ekonomika, za to poznají každou žábu a kámen co potkají. A PEFka jim jde na ruku a ekonomiku je učí od základu, kdežto matematiku učí, jakoby všichni byly z gymplu. Osobně jsem proto, aby ekonomické obory na VŠ byly pro ty co studovali ekonomickou školu atd. :)

| 65
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 25 ledna, 2015 - 21:35

A je vidět, že by ještě mohla učit trošku češtiny... Pro studium na VŚ jsou primárně určeni absolventi gymnázií, která by ovšem měla být výběrová, absolventi zdrávek, průmek, obchodek atd. dříve šli do praxe a pouze zcela mimořádně na VŠ. To, že se to celé podivně posunulo, je smutné... Pokud někdo nezvládne ani to minimum matematiky, která na PEF je, pak ovšem nepatří na ekonomickou školu, ekonomie stojí mj. právě na znalostech z matematiky.

| 94
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2015 - 08:57

K těm gymplům...Například ČVUT těží a těžilo vždy hlavně z průmek a odborných škol (ne teď nemyslím učiliště). Absolventi gymnázií tam jsou dost často s elektrikou, fyzikou a strojařinou naprosto mimo. To nemluvím o tom, že na většině gymplů se už ani neučí deskriptiva jako předmět...A podobně to může být se zdrávkou, respektive následně Lékařskou fakultou nebo dalšími... Jinak ale souhlas.

| 89
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 26 ledna, 2015 - 11:14

http://www.zpodpalubi.cz/clanek/z-jakych-skol-nabirame-nejvice-absolventu sice z 2011 ..ale zajímavé

| 120

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙