Cestovatel a snílek. Jde obojí dohromady?

22. 05. 2017 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Léto a s nimi zasloužené prázdniny už jsou za rohem. Každý se určitě chystá někam vycestovat. A proč si nenechat poradit nějaké super tipy od Kryštofa, který je vášnivý cestovatel s kamerou v ruce?

iZUN: Jak Tě napadlo točit vlogy z Tvých cest?

V roce 2015 jsem poprvé odjížděl na program Work and Travel. Nikde o tom nebyl autentický obsah, a tak jsem si řekl, že to udělám. Jen nevím, jestli bych tomu říkal vlog. Byly to spíše takové video - zápisky do deníčku, na druhou stranu, někde se začít musí.

iZUN: Cestuješ hodně?

Bio zpovídaného

Jméno: Kryštof Paleta

Povolání: student PEF

Krátký životopis: Od prosince roku 2016 se Kryštof věnuje vlogu s názvem Cestology, kde se snaží lidem ukázat svět zábavnou formou. Co, kde a za kolik, to je to, co ho zajímá.

Dalo by se říct, že ano, ale brzy to bude více. Společně s koncem mých školních povinností se chystám být třeba rok nebo dva pryč a věnovat se hlavně vlogu.

iZUN: Kde všude už jsi byl?

Zatím ještě nejsem žádný brouk pytlík, ale byl jsem ve spoustě zemí a na mnoha místech. S kamerou mám za sebou Thajsko, Hong Kong, Dubaj, Barcelonu, Budapešť a teď se chystám opět na Work and Travel do USA.

iZUN:

iZUN: Tvá oblíbená destinace?

Těžká otázka, ale v podstatě kdekoliv, kde je teplo a super lidi. Tady v Evropě mám hodně rád Španělsko.

iZUN: Nejlepší zážitek z cest?

Mám rád extrémní aktivity, takže skok padákem, surfování nebo snowboarding na místech, kde nikdo nebyl. To jsou takový ty skvělý momenty. Kdybych měl vypíchnout zážitek, tak je to asi moje první zkušenost s CouchSurfingem, kdy jsem dostal luxusní byt v residenci přímo v centru LA sám pro sebe. Tenkrát jsem nevěděl, jestli jsem někde ve skryté kameře, nebo už se neprobudím. Nakonec z toho byl super pobyt a dodnes mám díky tomu v LA dalo by se říct útočiště.

iZUN: A naopak ten nejhorší?

Nic konkrétního mě vážně nenapadá, nebo se mi zatím asi nic vyloženě špatného nestalo.

iZUN: Myslíš si, že Tě cestování někam posouvá (např. kariérně či psychicky)?

Věřím, že psychicky to posouvá každého. Když někam jedeš, nikdo se o tebe nepostará a každému jsi jakoby jedno. Staneš se soběstačnější, nehledě na to, že se setkáš s různými styly života. Člověk si velmi často uvědomí, jak se tady vlastně máme dobře, a to dodá člověku určitý náhled. Kariérně? To je asi na každém, dost to souvisí s tou psychickou stránkou. Ale čistě kariérně mě to posouvá určitě. Přeci jen dělat travel-vlog bez cestování nejde.

iZUN:

iZUN: Co je Tvým největším snem, co se cestování týče?

Určitě bych rád navštívil všechny kontinenty. Jednou bych chtěl zažít takový to kompletní odstřižení od civilizace a soustředit se jenom na svoje tělo a mysl.

iZUN: Máš nějaké rady, co nedělat a dělat v zahraničí?

Spíše bych se zaměřil na to, co dělat. Myslim si, že by se každý měl rozhodně potkat s někým z místních. Nejen, že ti může odpovědět na spoustu otázek, ale taky ti dá tipy na zajímavá místa, restaurace atd. K tomuhle se dá výborně využít CouchSurfing, ale využít se dá také třeba i Tinder.

iZUN: Měl bys nějaké rady pro nás studenty ohledně lowcost cestování?

Je lowcost a lowcost. Osobně nevyhledávám vyloženě lowcost, prostě si najdu levnou letenku a snažím se minimalizovat výdaj na ubytování (couchsurfing, hostely atd.). Ušeřené peníze potom stejně utratím za jídlo, party a další aktivity.

iZUN: Na Work and Travel jsi tedy byl. Můžeš nám tedy říct nějaké Tvé zkušenosti a tipy ohledně toho?

Work and Travel mi k tomuhle všemu vlastně tak nějak otevřel dveře. Mám s tím v podstatě jen pozitivní zkušenosti. Teď s nimi odlétám po třetí. Kdo by rád nějaké tipy, může mě sledovat v létě na YouTube Cestology. Budu dělat video jednou týdně a chtěl bych tam pokrýt všechno, co by lidi mohlo zajímat.

iZUN:

iZUN: Existuje nějaká aplikace ohledně cestování, kterou bys mohl doporučit?

Těch aplikací je nespočet. Ale rozhodně by neměl chybět Couchsurfing, Offline mapy (nejlépe mi vždycky funguje Google), něco na převod měny a užitečný je také Foursquare.

iZUN: Když se podívám na Tvé příspěvky na sociálních sítích, působíš hrozně pozitivně. Jak to děláš?

Toto je směrem ke mně opravdu častý dotaz. Vždycky mi nalítá do hlavy strašně moc nápadů a odpovědí. Řekl bych ale, že je důležité dělat jednoduše to, co člověka baví. To zaprvé, a zadruhé ve zdravém těle zdravý duch, takže nějaký zdravý životní styl by neměl chybět (jídlo, pohyb a odpočinek).

iZUN: Tradiční otázka na závěr. Co si myslíš o klecovém chovu drůbeže?

Tato témata okolo zvířat mě upřímně nějak nezajímají. Beru to tak, jak to je. Spíš mě mrzí, jak bezohlední jsme k naší planetě, takže můj "společenský" hate míří tímhle směrem.

Autoři: Veronika Šmídová
Pohledem autora

<p>Kryštofa jsem úplnou náhodou objevila na Instagramu. Zaujal mě hlavně svojí pozitivní energií a také tím, že se věnoval cestování z trochu jiného úhlu. Až o několik týdnů později jsem zjistila, že studuje na ČZU. Neváhala jsem tedy a oslovila ho, ať se se svými zážitky, zkušenostmi a tipy ohledně cestování podělí.</p>

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

07. 04. 2020 0

Můj karanténní deníček

Číst více
27. 02. 2020 0

Milý YouTube, stůj při nás!

Číst více
14. 10. 2019 0

Změna je život aneb Na slovíčko se šéfredaktory

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙